Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

A halálát kívánom, milyen ember vagyok én? Akarva vagy akaratlanul, de ez a gondolat mindenki fején átfut egyszer, akinek hozzátartozója hosszú, gyógyíthatatlan betegségen megy keresztül.

Életünk során mindannyian veszítettünk el már szerettünket. Jobb esetben természetes halállal távoztak az életből, rosszabb esetben a Kaszás váratlanul, tragikus módon kopogtatott az ajtón. Mi van akkor, ha volt még egy lehetőség?

Amikor mi küldtünk a Halálnak meghívót? Amikor a nekünk kedves szerettünk felett kimondják a szörnyű diagnózist, mi is bélyeget kapunk. Nehéz úgy végigasszisztálni valaki haldoklását, hogy nem érzünk semmit. Félünk, haragszunk, szenvedünk. Mutatnunk kell a beteg felé, hogy erősek vagyunk, mellette állunk, közben elkerülhetetlen, hogy a betegre is megharagudjunk. Dühösek vagyunk azért, mert végig kell ezt csinálnunk vele. Miért? Miért kell ezt végignézni? Miért kell végig asszisztálni ezt a szörnyű folyamatot? Ez egy nagyon nehéz út, amikor úgy döntünk, társul szegődünk a nehéz sorsú szerettünk mellé.

Jó esetben a beteg meggyógyul, de mi történik akkor, ha nem? Szembe kell néznünk vele, hogy elveszítjük, és a hátralévő idő ajándék.

Ha a beteg eléri azt a pontot, amikor már nem a gyógyulásáért, hanem a haláláért imádkozunk, szörnyetegek vagyunk? Nem. Imára kulcsoljuk a kezünket, könyörgünk mindennek, ami szent, hogy csináljon valamit. Néha nagyon nehéz elfogadnunk a döntést, amit Isten vagy a Sors hozott a fejünk felett, de nincs választásunk. A mondás is tartja: az élet nem kívánságműsor.

Mindenki, aki ezen egyszer átesett haldokló hozzátartozója révén, tudatosan vagy tudat alatt, de kívánta már, hogy bár lopná el a Halál a szenvedései elől, ami még hátravan neki.

Ettől rosszak lennénk? Kegyetlenek, mert kegyelemért fohászkodunk a szenvedésük elkerülése miatt? Mert szeretnénk megkímélni a beteget és magunkat attól, amiről tudjuk, hogy be fog következni? Nem, nem vagyunk rosszak ettől. Emberek vagyunk, és a halál egy ponton túl már megváltás a szenvedőnek.

Nem az elmúlásért imádkozunk, hanem szeretetből kegyelemért annak, akiért megszakad a szívünk. Ezt az érzést gyakran nem merjük megosztani senki mással, mert félünk, hogy mit mondanának ránk, még ha el is meséljük, csak olyannak, akiben megbízunk. Fájó szívvel, könnyekkel az arcunkon írjuk meg azt a meghívót a Kaszásnak, akitől máskor rettegünk, ezúttal mégis barátként gondolunk rá.

A gyász természetes része a harag, amit lehet és meg is kell élni a gyászidőszak alatt. Nem vagyunk Isten, csak földi halandók, akikben dolgozik a ragaszkodás a többi társuk iránt.

Ha a szerettünk eltávozott, mi hátramaradunk, és szembe kell néznünk a hiányával, a fájdalommal és az űrrel, amit maga után hagyott. Tagadunk, haragszunk, alkudozunk, magunkba zuhanunk, aztán elfogadunk és tovább lépünk. A harag a gyászfolyamat második lépcsője, amit tudatosítanunk kell az elménkben és a szívünkben egyaránt. Szabad kimondani: „Haragszom rád, mert elhagytál! Haragszom rád, mert végig kellett néznem! Haragszom rád, mert nagyon fáj nekem! Haragszom rád, mert nélküled kell tovább élnem! Haragszom, mert hiányzol! Szeretlek! Bocsáss meg! Köszönöm, hogy itt voltál nekem!” Ezek azok a mondatok, amik igazán fontosak. Ne maradjon kimondatlan szó, el nem mondott sérelem, akár elhallgatott dicséret.

Szívből szeretni valakit azt is jelenti, hogy a gyógyulás mellett néha gyors és fájdalommentes megnyugvást kell kívánnunk. „Bárcsak ne szenvedne tovább!” Ismerős, igaz? Természetes, hogy ez fáj, és semmiképp nem szégyen, hanem bátorság. Megemlékezünk róluk neves napokon, családi ünnepeken és a hétköznapokban. Emlegetjük őket, mert hiányoznak. A haldokló, vagy elhunyt hozzátartozónknak ez a bizonyság arról, mennyire is szerettük őt.

Ökrös Viktória

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts