Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

Mindannyian küzdünk valamilyen mozgásszervi problémával és az ebből fakadó izom- vagy ízületi fájdalommal. Erről Varga Viola gyógytornász-manuálterapeutával, a Dinamikus manuál terápia című könyv szerzőjével beszélgettem.

– Manuálterápia, mit jelent ez a kifejezés?

– A manuálterápia a mozgásszerv-rendszer visszafordítható elváltozásait célzó kézzel végzett vizsgálati és kezelési módszer. Leggyakrabban ízületi blokkolódás esetén alkalmazzák, amikor a mozgásterjedelem egy vagy több irányban beszűkül az adott ízületen belül. Van, hogy a látható, akaratlagosan kivitelezhető mozgások csökkennek (nem tudjuk felemelni eléggé a karunkat, nem ér le a kezünk a talajra előrehajláskor), de sokszor az ízületen belüli önállóan létre nem hozható mozgások is károsodnak (becsípődik a derekunk, nyakunk). Ezeket a eltéréseket hozzuk rendbe manuálterápiával. A csontkovácsolással összevetve orvosi kutatásokon alapuló tudományos, funkcionális anatómiai ismeretekre épülő tudatos eljárás. A test ízületeit egységben vizsgálja és kezeli.

– Miben különbözik ettől a dinamikus manuálterápia, mitől lesz dinamikus?

– A dinamikus manuálterápia bizonyos kezelési módszerek speciális kombinációja, egy stílus, mondhatnám. A hangsúly máshova kerül az izom- és ízületi eltérések okainak feltárásában. Az ízületi tünet (fájdalom, mozgásbeszűkülés, akadás) véleményem szerint létrejöhet amiatt, ha egy izom megrövidült vagy megnyúlt helyzetben rögzül, ezzel a körülötte lévő elasztikus kötőszövet állapota is változik. A fókusz azon van, hogy milyen módon lehet kiszabadítani az ízületet a lágyrészek húzásából. Egy intenzív, mélyreható szöveti kezelés után, amely eltolja, pontszerűen nyomja a lágyrészeket, következnek csak az ízületi fogások.A dinamikus szó továbbá azt kívánja kifejezni, hogy a kezelések a páciens aktív mozgásainak bevonásával történnek. A kezelés után a test láthatóan jobban és harmonikusabban mozog. A kezelések akkor lesznek igazán hatékonyak, ha a páciens a terapeutától kapott otthoni tornagyakorlatokat is lelkiismeretesen elvégzi.

– A dinamikus manuálterápiás irányzatot fokozatosan alakítottad a gyógytornászként és manuálterapeutaként tanultakat felhasználva, ahogy a gyakorlati tapasztalatok alapján elkezdtél másként gondolkodni, utánajárni dolgoknak.

– Zavart, amikor bizonyos minták visszatértek. Elkezdtem gondolkodni, hogy mi tarthatja fenn a feszülést, ami a csontot elhúzza a helyéről. Azt tanultam, hogy a túl gyakori ízületi mobilizálásnak káros következményei is lehetnek, ezért fontos észrevenni, és kezelni a lágyszöveteket, különben az ízület újra és újra visszaáll a nem kívánt helyzetbe. Akkor világosodtam meg, amikor megismertem Tom Myers Anatomy Trains módszerét. Ettől kezdve nem egy-egy önálló izom érintettségét, hanem izom és kötőszöveti láncok, a testre ható erővonalak együttműködését kezdtem vizsgálni.

– Akkor próbáljuk egyszerűsítve ezt elmagyarázni. Amikor mondjuk fájni kezd a hátam, derekam, akkor nem egyszerűen azt vizsgálod, hogy a hátizmaim miként működnek, vagy a csigolyáim mennyire mozdultak el a rendszerben, hanem azt nézed, hogy mi lehet az oka annak, hogy a hátizmom funkciója megváltozott. Lehet, hogy máshogyan kezdtem járni, vagy más cipőt hordok, ami megváltoztatta az egész statikai rendszeremet, és ettől fáj a hátam? Egész egyszerűen a talpam alátámasztásának változása okozta a problémát? Vagy elképzelhető, hogy túlságosan előre dőlő testtartásom kompenzációjaként alakult ki ez a helyzet?

– Sokszor nem a fájdalom helyén van a probléma gyökere. Az egész olyan, mint egy rejtvény, mindenkinél más és más, sőt egy embernél is változhat a kiváltó ok ugyanannál a problémánál. Ettől lesz szép és izgalmas a feladat. Felfedezni, kinyomozni a fájdalom forrását, azután megkezelni az érintett izmokat és a kötőszöveteket, visszaállítani az ízületi mozgások szabadságát, csökkenteni vagy akár teljesen megszüntetni a fájdalmat, igazi kihívás. Nagy öröm megtalálni a megoldást!

– Tudom, nagyon igényes vagy a munkádban, szeretsz utánajárni mindennek, ami szakmai téren valami plusz információhoz juttathat. Már a főiskolai diplomamunkád is különleges esetet dolgozott fel. Mesélnél erről?

– Negyedéves gyógytornászként éppen témát kerestem a szakdolgozatomhoz, amikor a legjobb gyerekkori barátnőm édesapját baleset érte. Egy targonca áthajtott a lábán, és összetörte a lábtő- és lábközép csontjait. Ha már így hozta az élet, gondoltam, írhatnék erről. Az eset súlyosságára való tekintettel nem nagyon biztattak a kollégák. Úgy voltam vele, hogy nálam jobban senki nem akarja majd a gyógyulást, így beszéltem az operáló orvossal a terveimről. Megígértem, hogy vigyázni fogok, csak vágja fel a gipszet, hogy a torna idejére kiszabadíthassam páciensem lábát, és mindenre ki-terjedően kezelhessem. Megengedte. Amit csak tanultam addig, mindent kipróbáltam. Hat hét után az orvos elégedetten nyugtázta az eredményt. Ha körkörös gipszet adott volna, a levételig nem fértem volna a szövetekhez, így a letapadások miatt hosszabb és fájdalmasabb lett volna a rehabilitáció.

– Bátorság, tudás, kitartás és még sok minden más is benne van ebben a történetben. Előrevetíti azt a Varga Violát, aki nem elégszik meg a készen kapott tudással, hanem folytonosan keresi az új megoldásokat.

– Igen. Szeretek kísérletezni, módszereket kombinálni, hajt a kíváncsiság. Próbálok minél jobb megoldást találni a kezeléseimben, hogy hatékonyan tudjak segíteni azoknak, akik hozzám fordulnak. Emellett a Holisztikus Medicina Alapítvány csapatában tanítok, tanfolyamokat szervezek.

– Milyen esetekben, kiknek ajánlott a módszer?

– Mindenképpen ajánlott annak, aki nem érzi jól magát, fájdalmai vannak vagy kellemetlen izomfeszülést érez (hát-nyak-derékfájás, teniszkönyök, térd-csípő-, váll-panaszok, lúdtalp, hanyag tartás). Annak, aki sérülés, műtét, terhesség, szülés után vissza szeretné állítani a testi egyensúlyát. Azoknak, akik szeretnék megelőzni komolyabb mozgásszervi eltérések (gerincsérv, ízületi kopás) kialakulását, akik a kezelések mellett vállalják az otthoni korrekciós mozgásgyakorlatok elvégzését és bizonyos életmódváltást is.

– Van-e ellenjavallata a dinamikus manuálterápia alkalmazásának?

– Vannak esetek, amikor nem ajánlott (akut gyulladás, törés). A kezelések előtt mindig sor kerül a páciens alapos állapotfelmérésére, az orvosi vizsgálatok eredményeinek megismerésére. A manuálterápiás diagnózis felállítása során kiderül, ha az adott esetben nem, vagy nagy körültekintéssel (csontritkulás) javasolt a módszer alkalmazása. Rendszeresen konzultálok idegsebésszel, ortopéd-, reumatológus-, onkológus szakorvossal.

– Mit tanácsolsz olvasóinknak?

– Ne várják meg, amíg nagyon fáj! Amint valami kellemetlen és zavaró, keressenek fel egy szakorvost, majd egy jól képzett manuálterapeutát. Ezzel sok időt, energiát és szenvedést spórolhatnak meg.

Bátori Zsuzsanna

eletigenlok.hu

Similar Posts