Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

A paradicsomban található egy különleges színanyag, a zsírban oldódó likopin. A likopin egy olyan vörös színű karotin származék, amely a paradicsomban fordul elő a legnagyobb mennyiségben, de megtalálható kevesebb mennyiségben, a csipkebogyóban, a görögdinnyében, a sárgabarackban, a sütőtökben és a piros bélű grapefruitban is. A bársonyvirág szirmainak színét is a likopin adja.

Az érett paradicsom lédús, húsos, tápanyagokban gazdag. A vitaminok közül sok benne a karotin, a B1-, a B2-, és a C-vitamin. Az ásványi anyagok közül káliumtartalmát érdemes a leginkább kiemelni. A paradicsom kellemes ízét a sokféle szerves sav – almasav, citromsav, borostyánkősav és tejsav – és illóolajtartalma biztosítja.

Az éretlen paradicsomban szolanin található, ami érés közben eltűnik. A szolanin keserű ízű, zöld színű és mérgező vegyület – ezért kerüljük az éretlen paradicsom fogyasztását.

A friss, napon érlelt paradicsom fényes, élénkpiros, rugalmas, a szára élénkzöld, a gyorsan érlelt paradicsomnak azonban túl feszes a bőre, nincs illata, színe pedig foltosan piros.

Miért fogyasszunk paradicsomot?

A paradicsom fogyasztása segíti az emésztést, csökkenti a gyomorsavtúltengést, hatásos a reumás és ízületi fájdalmakkal szemben, és jó hatású a köszvény, valamint különféle gyulladásos megbetegedések esetén. Magas víztartalma megelőzi a vér besűrűsödését és oltja a szomjúságot.

A paradicsom élénkpiros színét tehát a likopin nevű színezék adja. A likopin hő hatására – például főzéskor – nem károsodik. A feldolgozás során egy kémiailag stabilabb szerkezetű, könnyebben felszívódó likopin módosulat keletkezik, amely hő hatására kiszabadul a sejtekből, és hozzáférhetővé válik az emésztés során.

A paradicsom likopin tartalma szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek, a prosztatarák, a szájüregi és a gyomrot, illetve a bélrendszert érintő daganatok megelőzésében. A likopin ezen kívül segíti a szervezet zsíranyagcseréjét, szabályozza a sejtosztódást, erősíti az immunrendszert. A paradicsom fogyasztásának  sejtvédő hatása is van. Antioxidáns hatásán kívül a sejtek közötti anyag- és információáramlásban is részt vesz, tumor gátló hatású.

A nyers és főzött paradicsom likopin tartalma

A nyers paradicsom likopin tartalmát a növényi sejtek megkötve tartalmazzák, ezért az emésztőenzimek nehezebben tudják lebontani, így kevesebb szívódik fel belőle. A paradicsom feldolgozásakor, főzésekor likopintartalma nem csökken. Főzés során a vegyület felszabadul, ezért magasabb a likopintartalma a sűrített paradicsomnak és a paradicsom ivóleveknek.

A likopin tartalom az alábbi sorrendben nő a paradicsomban illetve a paradicsomtermékekben: nyers paradicsom→paradicsomszósz→ sűrített paradicsom→ ketchup→paradicsompor.

Főzd be a paradicsomot!

Aki egészségesen akar étkezni, fogyasszon sok paradicsomlevest, paradicsommártást. Készítsd el magad! Nem kíván szakértelmet, bátran próbálkozhatnak vele kezdő háziasszonyok is. Nyár vége felé igazán finom paradicsomot vásárolhatsz piacon is. A házi paradicsomléből készíthető a legfinomabb paradicsomleves.

Nem csak befőzve!

Aszalással, szárítással is gondoskodhatsz a téli, paradicsommentes napokról. A félbevágott paradicsomot fűszerezd kevés oregánóval, sóval, borssal és sütőben, vagy aszalógépben néhány óra alatt elkészítheted. Ha már kellően aszottak, végy elő néhány befőttes üveget, sterilizáld őket, pakold beléjük az aszalt paradicsomokat, és öntsd fel olívaolajjal, majd zárd le alaposan az üvegeket.

Forrás: egeszsegter.hu

Életigenlők.hu

Similar Posts