Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 5 perc

A csont és izomrendszer után a zsírszövet a legnagyobb szervünk. Ismerkedjünk egy kicsit vele és azzal, hogy mit tehetünk makrobiotikus táplálkozással az egészséges testsúly eléréséért és fenntartásáért hiányállapotok nélkül.

A szervezet a folyamatos energiaellátásért zsír formájában nagy mennyiségű energiát halmoz fel a zsírszövetekben. A zsírsejtek egymáshoz és számos felszíni réteghez tudnak tapadni, a testünk különböző részein szétszórtan, részekben találhatók meg, mégis egységes rendszerként működnek. A bőr alatti és a belső szervek közötti térben lévő mély vagy zsigeri zsír egészséges aránya 50-50%.

A zsigeri zsír túlzott jelenléte normál testsúlynál is előfordul és sokféle kihíváshoz vezethet. Működése közben ugyanis olyan anyagok szabadulnak fel, amelyek gyulladást, szív- és érrendszeri betegségeket, agyvérzést, cukorbetegséget, zsírmájat, refluxot, epekövességet és légzési nehézséget okozhatnak. A bőr alatti zsírszövet a bőrfelület egésze alatt megtalálható eltérő vastagságban, egyes részeken igen vastag rétegben. A természetben a vastagsága a külső környezet átlagos hőmérsékletével függ össze, ezért szeretnénk a melegebb tavaszi időszakban a téli zsírtartalékoktól megkönnyebbedni. Férfiaknál a bőr alatti zsírszövet fejlettebb a tarkó, a deltaizom és a gyomor tájékán, a nőknél pedig a mell, az alsótest, a medence és a comb szöveteiben.

A keleti nőkre nem jellemző sem a hasi sem pedig a combokon felhalmozódott zsír. Az ő hagyományos étrendjükben sok a lassú felszívódású szénhidrát, a gluténmentes egész gabona és a növényi fehérje, a fermentált babtermék és a zöldségféle. Európában, így nálunk is túl sok a női étrendben a lerakódásokat okozó tejtermék, a sajt, a tejföl, a túró, a tejszín, a jégkrém, ráadásul az ipari állattartásból származó és adalékanyagokkal feldolgozott állati fehérje, a vörös hús is, ehhez nem társul arányosan erős fizikai aktivitás. Bármilyen okból is van rajtunk túlsúly – érzelmi evőként örömünkben és bánatunkban eszünk, hormonális okból, mert nem érezzük a telítettséget az étkezésnél, genetikai okból folyamatos késztetéssel arra, hogy feltöltsük a zsírraktárakat, valamilyen betegség miatt vagy egyszerűen a téli napfényhiányos és a “maradjotthon” időszakban nem állt arányban egymással az elfogyasztott étel és a mozgás – tudunk tenni a megoldásért.

A makrobiotikában a normál testsúlyt nem kínlódó és ismétlődő fogyókúrákkal, hanem finom, egészséges, természetes ételekkel érjük el, amelyeket rendszeresen, alaposan megrágva és bölcs mértékkel eszünk. Az egészséges, változatos, tápláló, természetes étel finom. A mindennapi étkezésben örömet lelve a lemondás rossz érzése nélkül tudjuk elérni és fenntartani a normál testsúlyunkat. A honlapon át elérhető sokféle letölthető anyaggal, online programokkal, 23 ismeretterjesztő és receptes könyvvel segítem a természetes étrenddel ismerkedőket vagy az ebben már elmélyülőket.

Kiegyensúlyozott táplálkozásunk, fizikailag és szellemileg is aktív életünk eredményeként nagyobb örömmel nézünk a tükörbe, mosolyogva vesszük észre az elismerő pillantásokat. Nemcsak a nyári fürdőruhás külsőnkért teszünk vele, hanem az egészségünkért is. Kihívásokkal teli időszakban is lehetünk derűsek, kortalanul életerősek, energiával teltek.

7 TIPP NŐKNEK AZ EGÉSZSÉGES TESTSÚLYÉRT HIÁNYÁLLAPOTOK NÉLKÜL

A lassú felszívódású, gluténmentes teljes gabonák – barnarizs, köles, hajdina, amaránt, quinoa – rendszeres fogyasztása és a gluténtartalmúak csökkentése (búza, rozs). Különösen fontos elhagyni a finomított gabonákat, mint a fehér rizs, a fehér lisztes kenyerek és sütemények az optimális testsúly érdekében. A gyors felszívódású cukrok és a mesterséges édesítők – kristálycukor, porcukor, kockacukor, méz, aszpartám, stb. – elhagyása és a természetes édesítők mérsékelt használata – mint a rizsszirup, juharszirup. A gyümölcsöket érési idejükben külön étkezésben, mértékkel együk.

Az összes állati tejtermék elhagyása. Online tanfolyamon segítek a megszokott állati tejtermékeket tartalmazó ételek – túrógombóc, rakott tejfölös ételek, túrós batyu, túrós palacsinta, túrós puliszka, tejbegríz, tejberizs – egészséges növényi megoldásokra való áttérésében. Kalciumban a szezámmag is nagyon gazdag, pirítva és őrölve rendszeresen használjuk. A vörös húsok – marha, sertés, bárány, pulyka, kacsa – fogyasztásának elhagyása, helyettük a fehér húsú édesvízi vagy tengeri halak heti 1-2 alkalommal javasoltak.

Az igazi fehérjék a nők számára a hüvelyesek: a babfélék (vörös bab, tarkabab, gyöngybab, zöldbab), a  borsófélék (csicseriborsó, zöldborsó) és a lencsefélék (barna lencse, vörös lencse). Fontos, hogy egy étkezésen belül kombináljuk a hüvelyeseket a mag- és diófélékkel vagy egész gabonákkal annak érdekében, hogy teljes értékű növényi fehérjéket kapjunk. Akik puffadnak a babérlevéllel főtt hüvelyesektől is, azok tápcsatornája tisztítást igényel. A tavaszi böjtidőszak éppen alkalmas arra, hogy 3-4 napig gluténmentes gabona kásákat és zöldségleveseket fogyasszanak. A vöröslencse a legenyhébb a puffadás szempontjából, készíthetünk belőle szendvicskrémet vagy zöldséges vöröslencse levest is.

A jégcsapretek és sörretek nagyobbra reszelve, sóval és citromlével keverve fedeles befőttesüvegben a hűtőben tárolható gyors savanyúság, olajosabb ételek emésztését segíti. A retkek szára és zöldje átválogatva, megmosva, lezárt zacskóban a hűtőben napokig eláll. Együk nyersen csíkokra vágva a szendvicskrémekhez vagy blansírozva a fő fogásokhoz, ez is támogatja a zsíranyagcserét. Készíthetünk tavasszal felnőtteknek tisztító, vízhajtó hatású, a zsírszövetek tárolt salakanyagait kiüríteni segítő jégcsapretek italt: mossuk meg és reszeljük apróra a jégcsapretek darabot, adjunk hozzá ugyanannyi vizet, majd főzzük forrás után 5 percig. Melegen igyuk a leszűrt levét reggel és este, egy hétig.

VÖRÖSLENCSE KRÉMLEVES ZÖLDSÉGEKKEL

HOZZÁVALÓK

• 1 közepes sárgarépa kockára vágva
• 1 fehérrépa kockára vágva
• 2-3 rózsa karfiol
• 1/2 csésze vörös lencse átválogatva és mosva
• 1 kis vöröshagyma kockára vágva
• 1 kanál hidegen sajtolt olaj
• 1 csipet tengeri só és víz
• ízlés és állapot szerint késhegynyi pirospaprika és őrölt bors
• tálaláskor petrezselyemzöld levele
• vagy szárazon pirított és őrölt szezámmag

ELKÉSZÍTÉS

A vöröshagymát az olajon a sóval üvegesre pirítjuk, hozzáadjuk a gyökeres zöldségeket, a karfiolt, kevés tiszta vizet, a petrezselyem szárát, ízlés és állapot szerint fűszerezzük, majd megdinszteljük. Felengedjük kétszeres vízzel, felforraljuk és beletesszük a mosott vörös lencsét, a levest a vöröslencse puhulásáig főzzük. Tálalható így melegen vagy merülő mixerrel pépesítve krémlevesként. Apróra vágott petrezselyemzölddel, snidlinggel, tavasszal friss zöld csírákkal díszítve kínáljuk. Tehetünk a tetejére szárazon pirított és őrölt szezámmagot is.

Sebestyén Szilvia
makrobiotikus táplálkozási tanácsadó,
Makrobiotika Intézet alapítója és vezetője
sebestyenszilvia.hu

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts