Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

A nappal és éjszaka ritmusa fontosabb, mint gondolnánk. Ha figyelmen kívül hagyjuk ezt a ritmust, örülni fognak a rákos sejtjeink – már ha vannak.  

A tudósok nemrég megállapították, hogy a daganatos sejtek gyorsabban növekednek, ha az érintettek éjjel nem teljes sötétségben alszanak. Még a gyógyszeres mellrákkezelés sikere is függhet az éjszakai fényviszonyoktól.

Már a félhomály is elég a rákos sejtek aktiválásához

Aludjunk elsötétített szobában, és ne legyen semmi világító fényforrás a hálószobánkban. A legjobb megoldás, ha a hálószoba összes elektromos vezetékét áramtalanítjuk az alvás idejére.

Steven Hill és David Blask amerikai rákkutatók a New Orleans-i Tulane Egyetemen a fény, illetve a sötétség hatásait vizsgálták a rákos sejtek aktivitására. Ennek során kiderült, hogy a rákos sejtek annál gyorsabban nőnek, minél világosabb helyen alszik valaki. Ehhez nem kell éjjel teljes megvilágításban a számítógép előtt ülni, már az is elég, ha egy utcai lámpa félhomályban tartja a hálószobát. A daganatos sejtek már ettől motiváltnak érzik magukat, és gyorsabban nőnek, mint azoknál a betegeknél, akik teljes sötétségben alszanak.

A melatonin elaltatja a rákos sejteket

A magas melatoninérték elaltatja a melldaganatot, de más daganatok daganatos sejtjeit is, mert a növekedési mechanizmusok kikapcsolva maradnak – állítja Blask egy tanulmányban. Az alvó rákos sejtek sokkal jobban leküzdhetők gyógyszerekkel. Ha azonban éjjel fényben vagyunk, a természetes melatoninképződés háttérbe szorul. A mellrák sejtjei felébrednek, és a gyógyszer hatástalanná válik.

A melatonin egy hormon, amely a tobozmirigyben képződik szerotoninból. A fény és a műfény gátolja a melatoninképződést, mert ilyenkor kortizol képződik a szervezetünkben, és a kortizol „felemészti” a termelődő melatonint. Amint azonban sötét lesz, nő a melatoninszint. A melatonin az alvás–ébrenlét ritmusáért felel, így a melatoninhiány összefüggésbe hozható az alvászavarokkal is. Már sok tanulmány utalt arra, hogy a melatoninnak daganatgátló hatása van.

A kutatók daganatos patkányokat osztottak 4 csoportra. Két csoport teljes sötétségben aludt, a másik két csoport enyhe félhomályban. Ezen kívül 1-1 csoport kapott rák elleni gyógyszert. Két érdekes eredményt figyeltek meg: a daganat a félhomályban alvó patkányoknál 2,6-szor gyorsabban nőtt, mint a sötétségben alvóknál. A melatoninszintjük alacsony maradt, mintha állandó nappali fényben éltek volna, jóllehet nem teljes világosságban aludtak, hanem csupán nagyon gyenge fénynél. Már egy nagyon gyenge fényforrás is blokkolta a melatoninképződést.

A rák elleni gyógyszer a félhomályban alvó patkányoknál nemcsak kicsit, hanem teljes egészében hatástalannak bizonyult. A daganat a gyógyszer ellenére gátlástalanul nőtt tovább. Az éjszakai fény tehát a rákos sejteket immunissá teszi a gyógyszerrel szemben. Ha melatonin injekciókat kaptak ezek a patkányok, újra hatott a gyógyszer. A melatonin ezek szerint biztosítja a rákos sejtek sérülékenységét, és kikapcsolja a növekedési mechanizmusaikat.

Egészségügyi szempontból következésképp rendkívül fontos, hogy este időben menjünk az ágyba, és gondoskodjunk róla, hogy a hálószobában a lehető legsötétebb legyen.

Forrás: egeszsegter.hu

Életigenlők.hu

Similar Posts