Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

A sütőtök vitaminok és ásványi anyagok tárháza, hiszen van benne A-, B1-, B2-, B6-, C-, E- és K-vitamin, illetve kálium, kalcium, nátrium, magnézium, foszfor, vas, cink, réz, mangán, szelén, niacin, pantoténsav, béta-karotin, lutein és fitoszterinek.

A sütőtök színe minél mélyebb narancssárga, annál több A-vitamint tartalmaz. Ez a sejtek növekedését és egészségét biztosítja, illetve a szemnek is nagyon jót tesz, hiszen hiányában úgynevezett éjszakai vakság alakulhat ki. A B1-vitaminnak az idegsejtek megfelelő működésében van kitüntetett szerepe, míg a B3-vitaminnak a koleszterin szabályozását kell ellátnia. Az E-vitamin egy kitűnő antioxidáns, amely többek között a szervezetben zajló öregedési folyamatokat képes lelassítani. A C-vitamin is egy fontos antioxidáns, amely nem csupán az immunrendszer megerősödésében vesz részt, de például a sebek is gyorsabban gyógyulnak, ha elegendő van ebből a vitaminból a szervezetünkben. A káliumnak vízhajtó és vérnyomáscsökkentő hatása van, a kalcium az egészséges csontozatot és fogazatot képes biztosítani, a vas pedig a vörösvérsejtek egyik fontos összetevője. A zöldségben található béta-karotin jó hatással van a vérkeringésre, de gyulladást is csökkent és daganatmegelőző hatása is van.

Régebben a falvakban élők a kukoricásban sok tököt vetettek, amit aztán télen a jószágoknak is felkínáltak, de a parasztemberek is sokat fogyasztottak belőle. Talán ez is lehetett az oka, hogy a gyulladásos megbetegedések és szembetegségek jobban elkerülték a falu lakóit. De nemcsak magát a tököt, hanem magját is előszeretettel fogyasztották, amelyet fogyasztás előtt megpirítottak. A férfiak között is ritka volt, aki prosztatagyulladásban vagy prosztata megnagyobbodásban szenvedett, ami manapság igen sok férfit érint.

A sütőtök hatékonyan gyógyítja a gyulladásos megbetegedéseket, főleg a nyálkahártya-gyulladásokkal képes eredményesen felvenni a harcot. A téli, őszi meghűléses betegségeknél szinte kötelező lenne fogyasztani. Enyhíti a megfázás kellemetlen tüneteit, csillapítja a köhögést, de még tüdőgyulladás esetén is be lehet vetni. Ezeknél a betegségeknél célszerű a sütőtök levét rendszeresen fogyasztani.

A sütőtök az emésztési gondokat is orvosolni tudja, hiszen rosttartalmánál fogva tisztítja a beleket és a székrekedés ellen is nagyon hatásos, sőt még féregűzőként is gyakran használták régebben. A sütőtök nem csupán az emésztést képes serkenteni, hanem az étvágyat is csillapítani tudja.

Ez a zöldség még a bőrünket is széppé varázsolja, köszönhető ez a benne található E-vitaminnak, amely egy erős antioxidáns révén késleltetni tudja a bőr öregedési folyamatait. Az A-vitamin pedig a pattanások nagy ellensége.

A tökmagban található triptofán nevű vegyület elősegít a szervezetben a szerotonintermelést, amely nyugtatólag hat az idegrendszerre.

 

A sütőtök csökkenti képes a csontritkulás kialakulásának esélyét és még a koleszterinszintet is csökkenteni tudja. A sütőtök magja meglehetősen gazdag esszenciális zsírsavakban. Tisztítja a vért is, éppen ezért képes a köszvény okozta kellemetlen tüneteket enyhíteni és megszüntetni. Rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük az érelmeszesedést, illetve a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát csökkenthetjük.

Forrás: gyogyszernelkul.com

Életigenlők.hu

Similar Posts