Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

Közel hetven éve, 1950 óta ünnepeljük május utolsó vasárnapján a nemzetközi gyermeknapot.

A gyermeknap kialakulásában komoly szerepe van az egyházaknak is. Az első (nem hivatalos) gyermeknapot ugyanis 1857-ben Charles Leonard unitárius lelkész szervezte meg a Massachusetts-i Chelsea városában.

Arra azonban, hogy a gyermeknap hivatalos állami ünnepé váljon, még jó néhány évtizedet kellett várni. Ez elsőként Törökországban, 1920-ban történt meg.

Magyarországon 1931-ben szervezték meg először az ünnepet, amelynek különlegességét az adta, hogy nálunk nemcsak egy napig, hanem egy egész hétig tartott.  A nemzeti gyermekhét nagy sikert aratott, és az elkövetkező évek során is bevett szokássá vált hazánkban.

A II. világháború után azonban a gyermekhetet nálunk is a gyermeknap váltotta fel. A Nemzetközi Demokratikus Nőszövetség 1949 novemberében határozott arról, hogy minden évben május utolsó vasárnapján ünnepeljük a gyermekeket. 1954-ben pedig az ENSZ is határozatot fogadott el az egyetemes gyermeknap megtartására.

A gyermeknap elsődleges célja a gyermekek megünneplése és szórakoztatása mellett az, hogy felhívja a figyelmet az ő jogaikra, valamint azokra a veszélyekre, amelyek a modern világban leselkednek rájuk.

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts