Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

Férfinak lenni nem könnyű… Elgondolkodtató írás jelent meg nemrég a Men’s Health című lapban, mely szerint a hipermaszkulinitás a férfiak vesztét okozhatja.

Egy nemrégiben készült YouGov felmérés 18-24 év közti fiatal férfiak válaszai alapján elég meglepő eredményeket hozott. A válaszadók csupán három százaléka kapcsolta össze a férfiasság fogalmát a kedvességgel, és csak egy százalékuk szerint képviseli ez a fogalom a tisztelettudást, az őszinteséget és egymás támogatását.

Ezen kívül három résztvevőből kettő beismerte: úgy érzi, nagy nyomás nehezedik rá, hogy hipermaszkulin jegyeket – például fizikai erő, agresszió, illetve szexualitás – mutasson környezete felé. Továbbá a válaszadók több mint fele szerint kevésbé tesz férfiassá egy embert, ha sír a társai előtt. A kérdés már csak az: miért?

A legtöbben már kissrácként azt hallják apjuktól, nagyapjuktól, hogy egy férfi legyen erős és csendes. Majd a közösség is választás elé állítja őket: követik-e a férfiak fő rituáléit, és kiérdemlik-e helyüket a banda egyik tagjaként, vagy a csoport nem fogadja be őket. Ezért hát a többség számítógépes játékok és sportok rajongója lesz, gyors autókra és menő állásra vágyik. Közben szép lassan megtanulják eltemetni a valós érzelmeiket, illetve dühvel helyettesíteni azokat.

Ez a férfiak karrierjében is megmutatkozik: a Journal of Personality and Social Psychology című szaklap egyik tanulmányában az olvasható, hogy a kellemes természetű férfiak (akik barátságosak, támogatóak, szimpatikusak, és így tovább) 18 százalékkal kevesebb fizetést kapnak, mint hasonló végzettséggel rendelkező maszkulinabb kollégáik.

A túlzottan férfias létnek ára van

Férfiasnak lenni egyszerűnek tűnik külső szemmel nézve, de ha rövidtávon be is jön valakinek, hosszútávon súlyos következményekkel járhat, írja a Men’s Health. Évről évre ezrek választják az öngyilkosságot, az Egyesült Királyságban az önkezükkel az életüknek véget vetők 75 százaléka férfi. Így az öngyilkosság még mindig a leggyakoribb halálok a 45 év alatti férfiak körében a briteknél. Akik pedig túlélik, azok számára a bécsi orvosi egyetem tanulmánya szerint sokkal szorongáskeltőbb a sebezhetőség érzése, mint a halál lehetősége.

Még egy tudományos eredmény a témában: egy 17 éven keresztül 700 férfi bevonásával zajlott kutatás vezetői arra jutottak, hogy az erősebbik nem képviselői közül a kevésbé férfiasak kisebb valószínűséggel hunytak el szívkoszorúér-betegségben, mint maszkulinabb társaik.

Mit lehet tenni?

Mindannyian tudjuk, hogy a tanult és évek, évtizedek óta bennünk élő mintákat nem könnyű megváltoztatni, de mi lenne, ha első lépésként egy kicsit fordítanánk a dolgokon, előnyünkre? Ha bátrak vagyunk, legyünk elég bátrak ahhoz, hogy elmondjuk barátainknak, családtagjainknak, ha valami nincs rendben, vagy valamitől félünk. Ha erősek vagyunk, legyünk elég erősek, hogy felfedezzük, személyiségünket tekintve mi mindenen lehetne még fejleszteni. Ha büszkék vagyunk, merjük beismerni saját sebezhetőségünket. Mert könnyű azt tettetni, hogy férfinak lenni nem nehéz, de sokak fizikai- és mentális egészsége múlik a dolgon.

Forrás: hazipatika.com

Életigenlők.hu

Similar Posts