Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

Sok pajzsmirigy betegnek a testsúly kontrollálása jelenti a legnagyobb frusztrációt. Hogyan hat a pajzsmirigy rendellenes működése a testsúlyra, és hogyan érhető el a rendeződés?

Hogyan függ össze a pajzsmirigy és a testsúly?

Elsősorban fontos tudni, hogy nagyon komplex kapcsolat van a pajzsmirigy betegségek, a testsúly és az anyagcsere közt. A pajzsmirigy hormonok szabályozzák ugyanis (többek közt) az anyagcserét, amit pedig úgy „mérhetünk”, hogy meghatározzuk a szervezet által egy adott ideig használt oxigén mennyiségét. Ha ez a mérés nyugalomban történik, alapanyagcseréről beszélünk. Valójában az alapanyagcsere mérése volt az egyik legkorábbi teszt, amivel felmérték a páciensek pajzsmirigyének állapotát.

Akiknek nem működött hatékonyan a pajzsmirigye, azoknál alacsonyabb volt az alapanyagcsere szintje, míg a túlműködő pajzsmirigy éppen ellenkezően hatott. Később a hormonszinteket is mérni kezdték és azt vették észre, hogy ha alacsony a pajzsmirigy hormonok szintje, az lassabb alapanyagcserét von maga után, a magas hormonszintek pedig fordítva hatnak. Mára már nem alkalmazzák az alapanyagcsere meghatározást a pajzsmirigy hormonműködés nyomon követésére, de az anyagcsere meghatározása fontos és használatos lehet például a diéta személyre szabott beállításánál.

Az alapanyagcsere és a testsúly kapcsolata

Az alapanyagcsere normális működésének felborulása összefügg az energiaegyensúly felborulásával. Ez utóbbi a táplálkozással bevitt és a test által felhasznált kalóriamennyiség közti egyensúlyra utal. Sok tanulmány bizonyította, hogy a pajzsmirigy hormonok szintjében bekövetkező változások megváltoztatják az energiaegyensúlyt és ezzel összefüggésben a testsúlyt is.

Ezek az összefüggések ugyanakkor nagyon összetettek, ezért nem is szabad túlzottan leegyszerűsíteni azokat. Hiszen például sok más hormon, a fehérjék és egyéb kémiai anyagok is hatással vannak az energiafelhasználásra, a tápanyag bevitelre és a testsúlyra, ezért nem szabad kizárólag a pajzsmirigy állapotának változását, a működésbeli problémákat okolni a testsúlyváltozásért.

Miért nő a testsúly a pajzsmirigy túlműködés kezelésekor?

Mivel a pajzsmirigy túlműködés nem egészséges, „normális” állapot, az a súlyvesztés, ami az abnormális működés során előfordult, nem lesz fenntartható, ha ezt a működést újra a jó irányba tereljük a kezeléssel. Jellemző, hogy a túlműködés során leadott kilók visszajönnek a kezelés során

Mi az összefüggés a pajzsmirigy alulműködés és a súlygyarapodás közt?

Mivel alulműködés esetén az alapanyagcsere is lassabb, szinte egyenes következményként kúszni kezdenek a kilók. Megfigyelhető, hogy minél súlyosabb az alulműködés, annál nagyobb arányú a hízás is. Természetesen az összefüggések és kapcsolatok ebben az esetben is nagyon komplexek, hiszen például azzal is számolni kell, hogy a súlygyarapodás nagy részben a só és a vízfelhalmozódásnak köszönhető. A jelentős hízás hátterében valószínűleg nem csupán a pajzsmirigy probléma áll, és akkor is gyanakodni kell más okokra, ha semmiféle más tünet nem jelentkezik a hízáson kívül.

Milyen mértékű fogyásra lehet számítani az alulműködés kezelésekor?

Mivel az alulműködés okozta plusz kilók jórészt a felhalmozódott só és víz miatt jelennek meg, az endokrinológiai kezelés csupán kisebb mértékű fogyást eredményezhet, átlagosan kevesebbet, mint a testsúly 10 %-a. Általában annyit vesztenek a súlyukból a páciensek, hogy elérik a betegség előtti súlyukat.

Ugyanakkor, mivel ez gyakran egy lassan kifejlődő betegség, az is előfordul, hogy a kezelés során nem jelentkezik jelentős súlycsökkenés, de nem szabad elfelejteni, hogy a gyógyításnak nem csupán ez a célja, hanem a szerv normális működésének és ezzel a szervezet egyensúlyának visszaállítása. Természetesen a pajzsmirigy probléma rendezésével a páciensek ugyanolyan hatékonysággal lesznek képesek az életmódváltásra és ezáltal a fogyásra, mint bárki, akinek nincs ilyen betegsége.

Dr. Skurdenka Beatrix
belgyógyász-endokrinológus
Budai Endokrinközpont

Forrás: napidoktor.hu

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts