Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 6 perc

Jótanácsok kiránduláshoz, túrázáshoz

Az ember mindig is része volt a természetnek, elválaszthatatlanok vagyunk egymástól. A régi korok embere sokkal inkább összhangban élt a természettel, mint  a mostani modern kori ember. Igazi belső harmóniát csak olyan közegben tudunk tapasztalni, ami maga is harmonikus. A városi forgatag nélkülöz minden harmóniát, ezért a  városi emberek tapasztalják is magukon a felpörgetettséget, nyugtalanságot, túl sok fizikai aktivitást. Amikor körülöttünk nincs harmónia, magunknak is nélkülöznünk kell az összhangot.

A legideálisabb közeg az, amikor a természetben vagyunk. Megfigyelhetjük, hogy az elménk mennyivel békésebb, amikor kirándulunk az erdőben. A harmónián túl nagyon fontos az is, hogy milyen az életenergia szintünk. Amikor egész nap a szabadban vagyunk, vagy akárcsak a kertben üldögélünk, kevésbé merül le a szervezetünk és nyugodtabb vagyunk, mint amikor egy levegőtlen, napfény nélküli irodában ülünk.

Pránával (életenergia, chi)  a legkönnyebben úgy tudjuk szervezetünket feltölteni, ha kimegyünk a természetbe. Minél távolabb vagyunk a világ zajától, annál jobban tudunk töltődni. Tavasszal az időjárás kellemes ahhoz, hogy sok időt tölthessünk a szabadban.

A japánok évek óta kutatják az általuk „erdőfürdőzésnek” hívott jelenség hatásait az emberi szervezetre. Számos kutatásuk alátámasztja, hogy az erdőben töltött néhány óra séta után normalizálódik a keringés, a légzés.

Ne induljunk kirándulni strandpapucsban, szandálban, ne tegyük ki magunkat felesleges kockázatoknak, balesetveszélynek. Ha nem készülünk fel a túrára, könnyen lehet, hogy a remélt csodák helyett, maradandó rossz élménnyel térünk haza – eltévedünk, elázunk, leégünk, feltöri a cipő a lábunkat, kiszáradunk. A kirándulás jó dolog, de készüljünk rá mindig tudatosan.

Túraútvonal

Jó, ha előre megtervezzük fizikumunknak megfelelően, milyen útvonalon haladunk, utánanézünk, mennyire könnyű vagy nehéz a terep, mennyi időt vesz igénybe a túra.

Fontos, hogy a tervezett útvonalhoz legyen nálunk aktuális turista térkép. Az erdőkben több útvonal, elágazás van, nem mindig egyértelmű, merre kell haladni. Előre tervezzük meg a túra kiindulási pontját, és az érkezési pontot.Nézzük meg a busz és vonat menetrendeket.  Érdemes a túrázás előtt megnézni milyen időjárás várható. Ha nagyon rossz időt jósolnak, tegyük át a túrát másik napra.

Ruházat

Válasszunk jól szellőző, ellenálló anyagból készült, kényelmes ruházatot. Öltözzünk rétegesen, mert az erdőben általában hűvösebb van. Akár egy adott túrán belül is változhat az időjárás, a hegy északi oldalán hidegebb van, mint a déli vagy nyugati oldalon. Ha szurdokba megyünk, teljesen más a hőérzetünk, mint a hegygerincen.

Vegyünk fel hosszúnadrágot, mert védi a lábat, ideálisak a variálható, felhajtható, lecipzározható nadrágok. Hőségben javasolt a rövidnadrág annak érdekében, hogy ne izzadjunk be.

Érdemes magunkkal vinni hosszú ujjú pólót, ha hűvösebb az időjárás jó, ha van nálunk polár pulóver vagy mellény. Hidegben elengedhetetlen a kabát. Hátizsákunkban legyen kis helyet foglaló esőkabát, a zsákra esővédő. Legyen nálunk kendő vagy sapka, mert testünk hőjének jelentős része a fejünkön távozik, így ha a fejünk nincs fedve, könnyen lehet, hogy fázni fogunk. Sapka viselése azért is fontos, mert nem másznak be a bogarak a hajunkban, az esetleges pókhálókon is könnyedebb az átjutás.

Soha ne vágjunk neki egy túrának olcsó, vékony pamut zokniban, mert hosszú időre szerezhetünk bőrsérülést, vízhólyagot. A jó túrazokni biztosítja, hogy ne törje fel lábunkat a cipő, elvezeti a nedvességet, nem mozog el a lábon gyaloglás közben. Ideális a gyapjú és szintetikus anyagok keverékéből készített túrazokni, a lábbelihez igazítva. Nyári túracipőhöz más zoknira van szükség, mint egy téli túrabakancshoz.

Lábbeli

A túrázás legfontosabb kelléke a megfelelő cipő. A nem megfelelő lábbeli nem csak kényelmetlen, de balesetveszélyes is. Nagyon fontos, hogy a túrázáshoz használt cipő jól tartsa a lábat, jól tapadjon, könnyű és kényelmes legyen. A hazai terepekre a rugalmas talpú cipő a megfelelő választás. A profi, stramm kinézetű túrabakancsok nagy része magashegységekhez készülnek, merev a talpuk, ezáltal sziklás talajhoz javasoltak. A hazai kiránduló útvonalakhoz nem jó túl merev talpú, nehéz bakancsot választani, mert megfájdul benne a lábunk.

A túrabakancs, túracipő, trekkingcipő kiválasztásnál a legfontosabb szempont a kényelem. Ne felejtsük el, hogy minimum egy számmal nagyobb lábbelit vegyünk, mert hegyről lefelé jövet lábujjsérülést okozhat. Nyáron érdemes nyári túracipőt választani, ami jól szellőzik. Ősszel és tavasszal jó, ha vízálló bakancsot választunk. Téli túrákhoz, ideálisak a bélelt, meleg bakancsok. Mielőtt túrázni indulsz, győződj meg arról is, hogy a lábkörmeid elég rövidek-e. A hosszú lábköröm komolyan meg tud nyomódni és nagy fájdalmat tud okozni. Lehetőleg ne közvetlenül túra előtt vágj körmöt, mert ha megsérül a lábat, akkor fájdalmas lesz a túra alatt.

Étel és ital

A kirándulás elképzelhetetlen a megfelelő folyadék- és élelmiszer-utánpótlás nélkül. Gondoljuk át előre, mekkora távra indulunk, mennyi ideig túrázunk, lesz-e közben vízvételi lehetőség (forrás). Nyáron több folyadékra van szüksége szervezetünket. A túra során igyunk rendszeresen. Sokszor csak azért fáradunk el gyaloglás közben, mert nem iszunk eleget. A folyadék utánpótlására a legideálisabb a tiszta víz, hűvösebb idő esetén érdemes termoszban gyógyteát magunkkal vinni.

Csomagoljunk a kirándulásra nem romlandó élelmiszereket, legyen az étel hús- és tejtermékmentes. Egy tökmagkrémes szendvics a nagy melegben kevésbé romlandó, mint egy sajtos vagy sonkás szendvics. Legyen nálunk müzli szelet, szezámszelet,  aszalt gyümölcsök, magvak, hűvösebb időben étcsokoládé, mert sok kalóriát ad. Vihetünk magunkkal almát is. Jó, ha van nálunk szőlőcukor, amivel gyorsan energiához juttathatjuk szervezetünket.

Hátizsák

Válasszunk könnyű és ne túl nagyméretű túrazsákot. Mindent a hátizsákba tegyünk, nem érdemes külön táskát vinni, mert csak nehezíti a közlekedést és balesetveszélyes is lehet, ha beakad valahova.

Vigyünk magunkkal mindent, de itt is érvényes az elv: ne birtokolj a szükségesnél többet! Ne rakjuk tele a zsákunkat haszontalan dolgokkal, amik csak a helyet foglalják, és plusz súlyt jelentenek.

Néhány apróság, amik nélkül ne keljünk útra

• Legyen nálunk elegendő papírzsebkendő, külön wc papír is. Az erdőben ne keressünk nyilvános wc-t, csak egy számunkra szimpatikus bokrot. Fontos, hogy a használt zsebkendőt, papírt ne hagyjuk magunk után.

• Hasznos, ha van iránytűnk, segít a tájékozódásban.

• Nyáron érdemes naptejet használni a leégés ellen.

• Legyen nálunk fényképezőgép vagy mobiltelefon, hogy megörökíthessük az élményeket. A mobiltelefon segélyhívásra is alkalmas.

• Bicska, zsebkés is kerüljön a hátizsákba, hasznos lehet túrabot faragásához is. • Legyen nálunk a szemüvegünk, ha szükséges a távollátáshoz. Elszomorító, ha azért maradunk le a csodás panorámáról, mert otthon maradt a szemüveg.

• Legyen a hátizsákban váltó zokni is.

• Célszerű, ha van nálunk alapvető egészségügyi csomag (ragtapasz, fertőtlenítő).

• A túrabot is sokaknak nyújt segítséget. Nagyobb testsúlynál, ízületi panaszoknál, idősebb korban mindenképpen hasznos dolog.

• Amennyiben a szemünk érzékeny a fényre, feltétlenül vigyünk magunkkal napszemüveget.

• Ha egész napos túrát tervezünk, legyen nálunk elemlámpa vagy fejlámpa.

Néhány jó tanács az erdőjáráshoz

Ne szemeteljünk az erdőben! Mindig vigyük magunkkal haza, amit elvittünk az útra. Gyűjtsük a szemetet külön kis zacskóba a hátizsák oldalsó zsebében.

Az erdőben ne rohanjunk, pihenjünk meg, ha elfáradtunk, ne legyünk teljesítménykényszeresek. Élvezzük a látványt, fogadjunk be minden élményt, ami gyönyörködteti a szívet, szemet, lelket.

Az erdő megannyi élőlény otthona. Ezt mindig tartsuk tiszteletben. Ne hangoskodjunk, ne zavarjuk meg az ott élő állatok nyugalmát. Ne háborgassuk az utunkba kerülő bogarakat, pókokat, egyéb állatokat. A növények csodaszépek a természetes élőhelyükön, ne tépjük le őket.

Az erdőben tilos tüzet gyújtani, kivétel az erre kijelölt tűzrakó hely. Mindig szigorúan tartsuk be a tűzgyújtás szabályait!

Baj esetén próbáljunk nyugodtak, higgadtak maradni. Gondoljuk át, mit kell tennünk, kérjünk segítséget, hívjuk a szükséges hatóságokat, mindig legyünk segítőkészek. A mértékletességet, fokozatosságot a túrázás során se felejtsük el. Ne akarjunk elsőre nagy távot megtenni, fokozatosan szoktassuk szervezetünket a terheléshez.

A túrázás lényege a mozgás, a baráti társaság, a kellemes élmények gyűjtése, a természet közelségének élvezete. Örömteli kirándulást kívánok!

Vitai Katalin
MJSZE által minősített jógaoktató
www.eljharmoniaban.hu
eljharmoniaban.blogspot.com

***                    ***                    ***                    ***

A díjmentes onko-segítő szolgálatot, az Életigenlők magazint, a rákszűréseket a személyi jövedelemadó 1%-ából működteti a közhasznú szervezet. Ezért kérjük, idén is rendelkezz adód 1%-ával A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány javára! Itt olvashatsz bővebben rólunk és a rendelkezés menetéről: http://rakellen.hu/hu/egy-szazalek Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts