Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

– Indulatok és bódulatok –

Sokadika van és nincs egy vasam sem… Mit szötymörög az a gyerek a cipőkötéssel?… Miért kell vasárnap reggel hétkor füvet vágni?… Fáradt vagyok és már megint…. Holnap határidő és a felénél sem tartok… Mit fog szólni az orvos?… Mit szól majd az anyám, férjem, feleségem?… Mi lesz ha?… Mi lesz ha nem?

Minden nap vannak céljaink, és minden nap kisebb-nagyobb akadályokon keresztül érjük el azt, vagy vallunk kudarcot. Az életünk tele van bizonytalansággal, külső-belső konfliktusokkal, amit vagy kifelé, káromkodással, indulattal, jelzünk, vagy befelé önváddal, kudarcélménnyel rendezünk le. A gondolat – kavalkád a fejünkben hurrikánként végigsöpör minden porcikánkon, elűzve minden energiát belőlünk, kiűzve a pozitív érzéseket.

Naponta átélt, ki nem mondott félelmeinkkel, frusztrációinkkal szemben gyakran érezzük tehetetlennek magunkat. Sodródunk, bezárkózunk, igyekszünk megfelelni a környezetünk elvárásainak. Egészen addig, míg a félelmeink, haragunk, dühünk betegség vagy pszichés zavarok képében már lelki, testi tünetként megálljt parancsolnak.

A harag az egyik legerőteljesebb emberi érzelem, ami szoros kapcsolatban áll a fizikai, lelki folyamatokkal. Ha elvesztjük felette a kontrollt, eluralkodik mindenünk felett, ezzel negatív irányba terelve az életminőségünket. A fel nem dolgozott düh és félelmek legnagyobb büntetése a saját egészségünk és lelki tartásunk elvesztése, ezért nagyon fontos, hogy megtanuljuk kezelni a feszültségeinket.

A Harvard Egyetem Közegészségügyi Kara és a Rochesteri Egyetem közös tanulmánya arra az eredményre jutott, hogy az idő előtti elhalálozás – az összes halálokot tekintve – 35%-kal nagyobb valószínűséggel fordul elő azoknál az embereknél, akik nem képesek felszínre hozni az érzéseiket és „fedőt tesznek” a külvilág által bennük generált belső feszültségekre. Amikor a rákos megbetegedéseket vették górcső alá a kutatók, akkor az érzelmi feszültség és a betegség közötti összefüggés 70%-os volt. A szívbetegségek esetében 47%-os volt ez a kapcsolat. (www.femina.hu/egeszseg/rak_lelki_oka)

És most a jó hírek, a lila köd elhessegetésére…

A harag, és az azzal kapcsolatos agresszió kezelése tanulható. Kiengedni ezeket az érzéseket kontrollált formában még mindig jobb, mint bezárni, mint egy szelep nélküli kuktát. Ez érzelmi intelligencia és gyakorlás kérdése. A harag természetes érzés, ne legyen bűntudatunk, ha előjön. Átforgatható mozgási, kreatív energiába úgy,  hogy közben a kiváltó ok megoldására fókuszálunk.

Az első lépés annak megértése, hogy a haragot kiváltó szituáció egy, a gyengeségünkre adott érzelmi válasz. Mindenkinek van gyenge pontja, ezért emberi dolog, hogy kihozhatóak vagyunk a sodrunkból. Felfedezni az állandóan visszatérő dühítő helyzeteket – ezáltal a gyengeségeinket – tudatosságot és kitartást igényel. Elszántságot és bátorságot, hogy feloldjuk magunkban a félelmet, növelve a türelmet, toleranciát.

Mit tehetünk most?

• Keressünk egy támogatót vagy barátot, akinek kiönthetjük a szívünket – ez mindig feszültségoldó forrás.
• Akinek van ideje rá és a személyiségéhez is illik, relaxációs gyakorlatokat végezhet.
• A sport segíti az elfojtott erők elengedését.
• A nevetés fantasztikus feszültségelvezető. Akár magunkon, akár a helyzeten, amire haragszunk, nagy feszültségek ürülnek ki általa.
• Kérdések feltevése az adott szituáció kapcsán: Érdemes ezen dühíteni magam? Megéri erre vesztegetni az energiáimat? Mással is előfordul ilyen szituáció, vagy csak én vagyok az a „szerencsés” kiválasztott? Biztos, hogy nekem szól ez a sérelem, az én felelősségem?
• Kijelölni a határokat, kerülni azokat a helyzeteket, embereket, akik rossz hatással vannak ránk.
• Megtanulni választani. Vannak helyzetek, amiket nem érdemes beengedni az életünkbe. Nem méltóak ahhoz az életminőséghez, amit szeretnénk élni. Ezeken egyszerűen lépjünk túl, ne adjunk neki energiát.
• Belátni, hogy senki és semmi nem tökéletes. Nem is kell annak lennie. A világ a maga tökéletlenségével tökéletes.

Gandhi szerint: „Az ellenség a félelem. Azt hisszük, hogy a gyűlölet, de a félelem az.”

Amikor haraggal, frusztrációval találkozunk, emlékezzünk rá, hogy ez az ember fél, és csak az tud félni, aki gyengének, kevésnek érzi önmagát. Építs, adj magadnak és másoknak pozitív energiát, hogy szabadon élhessünk mindannyian!

 

Szuhai Nóra
tréner, coach
humanfejlesztesicentrum.hu

 

 

Életigenlők.hu

Similar Posts