Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

Az egészségünk megváltoztatása pozitív irányba sokszor nem egyszerű feladat. Lehet, hogy késztetést éreznénk arra, hogy rendszeresen mozogjunk, sportoljunk, de túl fáradtak vagyunk, hogy elmenjünk úszni, vagy legalább a szobakerékpáron tekerjünk egy keveset. Mi szabotálhatja a céljainkat? A válasz gyakran a hormonokban rejlik.

Négy fontos hormon van, amely befolyásolhatja a fogyást, fáradtságot okozhat, de változásuk depressziót és más egészségügyi problémát is generálhat. Ezek a hormonok az inzulin, a pajzsmirigyhormon, a mellékvese hormonja és a nemi hormonok.

A magas inzulinszint a 2-es típusú cukorbetegséghez kötődik, amely inzulinrezisztenciához vezethet, ezzel téve nehézkessé a súlycsökkenést Sok esetben fáradtságot is okoz, illetve ilyenkor nehezen tudunk ellenállni a szénhidrátoknak és nem könnyű betartani a diétát sem.

Az emberek jelentős hányada küzd pajzsmirigyproblémával. Az orvosok gyakran figyelmen kívül hagyják a felsorolt panaszokat, vagy csak a TSH-szintet ellenőrzik, és nem vizsgálják meg részletesen a pajzsmirigyhormonokat, azaz nem nézetnek T3- és T4-szintet. Az alacsony pajzsmirigyfunkció okozhat súlygyarapodást, fáradtságot, haj-, bőrproblémákat és más egészségügyi gondokat.

A kortizol a mellékvese fő hormonja, amely segíti az immunrendszer megfelelő működését, a gyulladás és a stressz megszüntetését és pozitív hatással van például az inzulinra. De ha a kortizol szintje túl alacsony vagy magas, az más hormonok működését is megzavarhatja, ez pedig számos különböző tünet kialakulásához vezethet. A mellékvese-problémák álmatlanságot, fáradtságot, szorongást, depressziót, súlygyarapodást, ízületi gyulladást okozhatnak.

A fő nemi hormonok az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron. Ezek kiegyensúlyozatlansága PMS-t, súlygyarapodást és depressziót okozhat, akadályozva a motivációt.

Ha úgy érzi, hogy gondjai vannak a hormonjaival, keressen fel egy szakembert. Ezen problémákat csak ő tudja megfelelően diagnosztizálni. A hormonokat vér-, vizelet- vagy nyálmintával lehet tesztelni.

Természetesen az életmód megváltoztatásával is sokat tehetünk annak érdekében, hogy egyensúlyban maradjunk. Hasznos lehet a stresszkezelés, a napi 7-8 óra alvás, az egészséges táplálkozás és egyes gyógynövények is segíthetnek a hormonális gondok orvoslásában.

Forrás: gyogyszernelkul.com

Életigenlők.hu

Similar Posts