Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

„A szavak nem tudják kifejezni a jóga teljes értékét.
Meg kell tapasztalni.”
(B.K.S. Iyengar)

A jóga számomra iránytű, mindig minden élethelyzetben. Egy olyan eszköz, ami állandóan kéznél van, nem kell hozzá külső segítség, nem kell hozzá nagy anyagi befektetés, nem kell hozzá csodabogyó, csak elfogadás, őszinteség és odafigyelés, önmagamra.

Annyi mindennel kísérletezünk életünk során, keressük a jó megoldásokat, keressük a bizalmat, a hitet és a szeretetet, kifelé figyelünk, és sokszor eltévedünk a színes, zajos, csábító forgatagban. Pedig a békére és a nyugalomra nyíló lehetőség állandóan jelen van és olyan egyszerű, és közeli, ha jó helyen keresgéljük.

Hogy hol ez a hely és merre van az odavezető út, ebben segít és irányt mutat a jóga. Ez nem új keletű varázslat, hanem évezredeket túlélt ma is aktuális tudomány, ami egyre népszerűbb, hiszen olyan alapvető igazságokat és életviteli módszert ölel fel, amely egyre inkább nélkülözhetetlenné válik számunkra, kortól, nemzetiségtől, elvektől, érdekektől függetlenül, békességben és szabadon. Egyszerűsége és bölcsessége abból fakad, hogy megtanít jól lenni a bőrünkben, jól együtt lenni a környezetünkkel és nem csak anyagi értelemben.

Patandzsali, a 2500 évvel ezelőtt keletkezett Jóga-szútra szerzője a csitta-virtti-nirodha kifejezéssel határozta meg a jógát, ami a tudat irányítását, összpontosítást jelent, de talán, a lélek lecsendesítése kifejezéssel lehet legjobban megragadni a lényegét. Rendkívüli népszerűség ének egyik oka éppen az, hogy segítségével egésznek, épnek érezhetjük magunkat, visszakaphatjuk az elvesztett harmóniát.

Aki próbálta tudja, hogy amikor egy nehezebb jógatesttartás végrehajtása során végre sikerül megtalálnunk az egyensúlyunkat, egyúttal elsajátítjuk, hogy kell megtalálnunk a stabilitást az élet más területein is. Az ászának (testtartások) gyakorlása megtanít arra, hogy miként birkózzunk meg azokkal a nehézségekkel, amelyekkel a mindennapi élet során szembesülünk.

A jóga végső soron egyfajta tudatállapot és ez az állapot csak kitartó munka árán érhető el. A lélek csendje a belső béke megteremtése azonban sokszor meglehetősen homályos célnak tűnik. Könnyebben tapasztalhatjuk meg, ha először valami megfogható dologba kapaszkodunk, s ez a dolog a saját testünk. A jógagyakorlatok végzésekor a testünktől és légzésünktől elindulva haladunk az ismeretlen felé és kezdetét veszi egy izgalmas utazás.

Az emberi gondolkodás hajlamos arra, hogy folyton előre- és visszaszaladjon az időben, a jövő és a múlt felé. A test azonban mindig a jelenben él. Ha a gondolatainkat sikerül a testünkre irányítanunk, visszatérünk a jelenbe, a jövővel kapcsolatos aggodalmaink elenyésznek. Ez az egyik oka a jóga frissítő hatásának, hiszen jógázás közben, ha pillanatokra is, de eljuthatunk abba az állapotba, amikor lélegzetről lélegzetre csakis az adott pillanat létezik számunkra.

Minden alkalommal, amikor sikerül visszatalálnunk a jelenhez, megszabadulunk valami tehertől, kidobunk valamit, ami már feleslegessé vált, megkönnyebbülünk és idővel kifejlesztjük magunkban a stressztől való megszabadulás képességét, ami szokásunkká válik. Megtapasztalhatunk egy általános alapelvet, egy minden testtel és lélekkel bíró lényben megmutatkozó jelenséget. Felfedezhetjük, hogy az aktív erős izommal megszilárdított test stabillá tesz, megnyugtatja a lelkünket, és összefogja a szellemünket.

Ha megdolgoztatjuk, majd ellazítjuk testünket, akkor oldottá és rugalmassá válunk, ha jól tápláljuk magunkat duzzadó fizikai, értelmi, szellemi életenergiájú emberré válunk, rejtett értékeink feltárulnak és kibontakoznak, elégedettség és boldogság lesz úrrá rajtunk. A jóga tehát nem más, mint élettréning, önmagunk formálásának nagyszerű eszköze és iránymutatója, a gondolkozás szabályozásának kulcsa, amellyel állandó uralmat érhetünk el elménk gondolathullámai felett.

Kívánom, hogy mindenki részesüljön ebből a gazdagságból, használjuk, gyakoroljuk képességeink szerint, próbáljuk megérteni ezt a sok ezer éves bölcsességet, hiszen mindannyiunk érdeke egészségesebbé, nyugodtabbá és összeszedettebbé válni, megtalálni létezésünk értelmét és célját, egységbe kerülni környezetünkkel és a természettel!

Ehhez az utazáshoz kívánok sok szerencsét, izgalmas tapasztalatokat, felfedezéseket, örömöket, egészséget, és egységet az elkövetkező esztendőben!

Juhász Szilvia
jógaoktató

A cikk az Életigenlők magazin 2019. téli-ünnepi számában jelent meg.

eletigenlok.hu

Similar Posts