Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

2021 februárjában újraindult a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Karán a Szájüregi rákszűrés szabadon választható tantárgy. A tantárgy több éves múltra tekint vissza, azonban Nagy Gábor professzor halálával szünetelni kényszerült.

A tárgy előadója Dr. Mensch Károly PhD, egyetemi adjunktus, aki az egyetem munkatársaival évek óta elkötelezett partnere A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítványnak, rendszeresen végeznek szájüregi rákszűrést az alapítvány programjain.

„A szájüregi rosszindulatú daganatos páciensek száma folyamatosan – kismértékben ugyan -, de növekszik. Évente mintegy 3400 új beteget diagnosztizálnak ezzel a betegséggel Magyarországon, és körülbelül 1400 haláleset következik be ezen alattomos betegség miatt. Viszonyításképpen, évente átlagosan 7-800-an veszítik életüket Magyarországon közlekedési balesetben. Ezzel Európában az elsők, a világon harmadikak vagyunk a rákhalálozási statisztikában. Alattomosnak mondható, hiszen hónapokon keresztül, akár 1-2 évig is jelen van, nem okoz panaszt a szájüregben, kinövés vagy fekély formájában terjed. Amikor a pácienst elkezdi zavarni (pl. nyelvmozgás korlátozódik, hirtelen jelentkező foglazulás, nyelési nehézség, hosszú ideje fennálló fájdalmatlan néha kissé vérző sebek stb.), már előrehaladottabb állapotról van szó, rosszabb a prognózis. Korai diagnosztika, szűrés során észlelve azonban nagyon jó a kilátás, jók a túlélési esélyek” – mondta el magazinunknak Mensch doktor.

Ezért tartja az alapítvány is kiemelten fontosnak a szűrőprogramokon a bőr rákszűrés mellett a szájüregi rákszűrést.

„Ez a vizsgálat fájdalmatlan, nem igényel semmilyen extra felszerelést, a legfontosabb, hogy a páciensek évente legalább egyszer, rizikóbeteg esetén (erős  dohányosok, mértéktelen alkoholfogyasztók, bizonyos esetekben HPV fertőzöttség) félévente részt vegyenek egy ellenőrzésen. Ilyenkor ellenőrizzük a fej-nyaki nyirokcsomókat, illetve a  szájnyálkahártya épségét. Gyanús elváltozás esetén a pácienseket a megfelelő ellátóhoz utaljuk” – magyarázta a szakember.

Arra a kérdésre, hogy a fogorvostan hallgatók ezen a szabadon választható kurzuson milyen többlettudást szerezhetnek, az adjunktus ismertette: „Mindegyik szakmai tantárgyában külön foglalkoznak a szájüregi daganatok felismerésével, szűrésével, azonban a szabadon választható kurzusra jelentkező hallgatók még pontosabb ún. stomato-onkológiai prevenciós tudást szerezhetnek. Részletesen megismerkedhetnek a rákmegelőző állapotokkal és daganatokkal, betekintést nyernek a szűrések fontosságába, szervezésébe, illetve – ha nincs pandémiás korlátozás – ők maguk is részt vesznek szervezett szűrőprogramokon. Megtanulják a hallgatók az önvizsgálat fontosságát, és azt, hogyan adhatják át betegeinknek. Az első félév során a szeminárium gyakorlati része az alapítvány szűrésein való részvételből áll, illetve  idősotthonokban végzünk majd szájüregi rákszűrést. Nagy öröm volt, hogy a 18 meghirdetett hely 2 nap alatt betelt. Az online formában tartott szemináriumon vendégelőadó volt Vajda Márta, az alapítvány igazgatója, aki a szervezet munkásságáról tartott előadást, és a jövőbeni együttműködés lehetőségeit mutatta be. Az idén tavaszra tervezett szűrőprogramok a COVID járvány miatt sajnos halasztásra kerültek.”

Végezetül Dr. Mensch Károly elmondta a szájüregi rákszűrés II. tantárgy szeptemberben indul, ami inkább interdiszciplináris formában foglalkozik ezzel az igen komoly problémával. Neves szájsebész, onkológus, rehabilitációs protetikus, pszichológus vendégelőadók tartanak előadást, illetve a hallgatók testközelben találkozhatnak tumoros betegekkel szájsebészeti műtét, onkológiai ellátás során. A gyakorlati részben reményei szerint szűrőbuszos szűréseken vehetnek majd részt, illetve specifikus vizsgálómódszereket sajátíthatnak el a hallgatók.

„Örülünk a nagy érdeklődésnek, pozitívak a hallgatói visszajelzések, amelyek erőt adnak a folytatáshoz. Boldoggá tesz, hogy sok a kreatív, érdeklődő fiatal, akik elhivatottságot éreznek a szájüregi rák igen drámai hazai helyzetének megoldásában, és fogorvossá válásukat követően is ezzel a szemlélettel gyógyítanak majd.” – zárta a beszélgetést Dr. Mensch Károly az egyetem adjunktusa.

Bízunk benne, hogy a COVID-járvány hamarosan alább hagy és újra lehetőségünk lesz az előző évekhez hasonlóan sikeres szűrőprogramok szervezésére, amelyeken újra találkozhatunk a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Karának elhivatott oktatóival és hallgatóival.

(szerk.)

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts