Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

A Véradók világnapját június 14-én ünnepeljük a WHO, a Nemzetközi Vöröskereszt, a Véradók Szervezeteinek Szövetsége, s a Nemzetközi Vértranszfúziós Társaság javaslatára. Ezen a napon (1868.) született az osztrák származású amerikai Karl Landsteiner Nobel-díjas orvos, aki felfedezte az AB0-vércsoportot.


A világnap célja

A kezdeményezés célja, hogy felhívják a figyelmet a véradás fontosságára olyan időben, amikor a világ lakosságának 82 százaléka nem lehet biztos abban, hogy szükség esetén jut számára elegendő, fertőzésmentes vér.  A WHO rámutatott arra, hogy az egészséges vérrel történő, kielégítő szintű ellátás elengedhetetlen feltétele a betegségek megelőzésének és lényegi eleme a hatékony egészségügyi ellátási rendszernek.

Hazánkban a szervezett véradás több mint ötven éves múltra tekint vissza. Az egészségügyben évente mintegy 500 ezer egység (1 egység = egy véradáskor levett vér mennyisége, 4,5 dl) vért használnak fel az önkéntes véradóknak köszönhetően. Ma Magyarországon minden 18 és 65 év közötti ember adhat vért, nők esetében évente 4, férfiak esetében 5 alkalommal, két teljes véradás között legalább 56 napnak kell eltelnie.

A véradás menete

Fényképes igazolvány, TAJ kártya és lakcímkártya bemutatása után a véradás első lépése egy kérdőív kitöltése.
Ezt követően a véradót teával vagy üdítővel kínálják, hogy a leadandó folyadékot előre pótolja.
Az orvosi vizsgálat során megmérik az önkéntes vérnyomását és néhány egyszerűbb laboratóriumi vizsgálatot végeznek.
A vizsgálat után a véradót egy kényelmes ágyra fektetik és elkezdődik a vérvétel. A vért egy steril, egyszer használatos zsákba veszik le, amelyhez egy szintén steril, egyszer használatos vérvételi tű csatlakozik. Ezért nem fertőződhet a véradó. A kb. 5 perces vérvétel ideje alatt 4,5 dl vért vesznek le.
Végezetül kalóriapótlásként némi uzsonnával kínálják meg az önkénteseket.
A vérvételi zsákban a vér alvadását gátló és a vérsejteket tápláló oldat van. Ez a vérellátó állomásokra kerül, ahol további vizsgálatokat végeznek (szifilisz, hepatitis, AIDS stb.). A vért ezt követően különböző formátumban (vörösvértest-koncentrátum, trombocita-koncentrátum, friss, fagyasztott plazma, stb.), hűtve tárolják. A kórházak a betegek paramétereit elküldve igényelhetnek vért az Országos Vérellátó Szolgálattól.

Ezen a napon köszöntjük a véradókat, azokat a hétköznapi hősöket, akik nélkül elképzelhetetlen lenne a gyógyítás.

A világban néhány másodpercenként szüksége van valakinek vérre, amely a gyógyulásukhoz, sok esetben pedig az életben maradásukhoz nélkülözhetetlen.

A szükséges vér pedig csak a véradók önkéntes adományával, véradásával pótolható.

A vérkészítményre szoruló betegek nevében is köszönjük a véradók önzetlen segítségét! 

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts