Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 6 perc

Hedonizmus, gasztro-imádat, gourmanság. Hívjuk bárhogy, egy biztos szeretünk enni, és az egyik alapfeltétele az életnek az evés. Ezek tények.

Azonban ma egyre nagyobb hangsúlyt kap mit eszünk, és vajon milyen megfontolásból (t)eszünk ilyen vagy olyan mentes falatot a szánkba. Divat vagy életmód az egészséges étkezés? A vegetarianizmus és a vegánság kérdéskörét jártuk körül Botka Tímeával, aki saját elhatározásból lett vegán és elindította az „ÉLET = VEGÁN” oldalt, ami hamar népszerűvé vált a közösségi médiában.

Az ÉLETIGENLŐK magazin gasztro rovatában a közkedvelt hagyományos ételek receptjei mellett elindítunk egy sorozatot, amiben idény-jelleggel 2-3 vegán finomság megjelenik Botka Timi ízletes receptjeiből.

Miért döntöttél a nem-húsevés mellett, Timi?

Először vegetariánus lettem, 20 éve. Lelki okokból egyik napról a másikra nem fogyasztottam el több állati húst. Majd egy állatvédő Budapestre egy ingyenes filmvetítésre elhívott. A film címe Earthlings / Földlakók. Nem tudtam végig nézni ezt a filmet. Emlékszem kb. a közepéig bírtam, sírva mentem ki a teremből. Most is könny szökik a szemembe, ha rágondolok. Nagyon mélyen érintett az, ahogyan bánunk azokkal az állatainkkal, akik az életüket adják azért, mert az ember egy régi szokástól nem tud szabadulni, és elfogyasztja őket.

És a vegetarianizmus után hogyan jött a vegaság?

Sokat foglalkoztatott, hogy áttérjek a vegán életformára. Nagyon zavart, hogy egy állat anyatejét fogyasztom felnőttként. Nincs szüksége az emberi felnőtt szervezetnek anyatejre, amit ugye csak azért fogyasztunk csecsemőként, mert szilárd étkezéssel akkor még nem tudunk táplálkozni. Az anyatej fogyasztásával fejlődünk, miután abban növekedési hormonok vannak. Mindig azt hittem a vegán életforma, a tejtermék nélküli étkezés nagy ördöngösség. Bújtam a különféle közösségi oldalakat és a háttérben figyeltem. Majd egyik napról a másikra elhagytam a tejtermékeket. Talán a legnehezebb a tej ízének a megtalálása. De ma már nagyon sok jó termék van az üzletekben, és a vegán oldalakon egymást segítjük nem csak az ételreceptek közzétételével, hanem mit hol mennyiért tudunk megvenni.

Mik az előnyei a vegánságnak, finomak az így készült ételek?

Amióta vegán vagyok, sokkal olcsóbban jön ki a családunk étkezése. Egészségesebben is táplálkozunk, mert az ételeink alapja a zöldség és gyümölcs. Mint tudjuk a jó étel alapja a jó fűszerezés. Mi, akik vegánok vagyunk nem a hús ízét (pl. pörkölt, sült) tagadjuk meg, hanem az életet tisztelve nem fogyasztjuk. Ezért sokunknál ugyanúgy az asztalon megtalálható egy vegán tojásrántotta, egy vegán pörkölt, rántott étel. Ha tudtam volna, hogy ennyire egyszerű a vegán táplálkozás, nem várok 15 évet. Imádok főzni, kísérletezni a zöldségekkel, gyümölcsökkel, fűszerekkel.

Szerinted értik az emberek a vegánság lelkiismereti lényegét?

Régen a közösségi oldalamon próbáltam meggyőzni az ismerőseimet arról, hogy ne fogyasszanak állati eredetű termékeket. Ezek a posztok túlnyomó többségben az állatok kizsákmányolásáról, szenvedéséről szóltak. Rá kellett jönnöm, nem nyitják meg, nem olvassák el, nem akarnak szembesülni a saját tettükkel. Mert aki fogyasztója az állati termékeknek, ők mind hozzájárulnak ahhoz, amit a posztokban, videókban megosztottam.

És hogyan jött az áttörés? Hogyan született meg az ÉLET = VEGÁN oldal?

Egyik nap a lefotóztam, amit főztem, kitettem és leírtam miből készült. Azt láttam, csomó ismerősöm tetszikelte, és érdeklődtek, hogyan készítettem el. Majd elkezdtem posztolni a főztjeimet. Többen jelezték, hogy kíváncsiságból el is készítették. Ez indított arra az elhatározásra, hogy egy vegán oldalt indítsak és a saját főztjeimet, sütéseimet általam vegánosított formában elkészített ételeimet közzétegyem. Amikor visszanézem az elejétől az oldalamon közzétett ételeimet, én is ledöbbenek magamon, hogy az indulás óta mennyit fejlődtem.

Jóban vagy magaddal, látszik…

Imádom a vegán ételeket, azt, hogy ezt az életformát élem. Büszkén vásárolok és teszem a termékeket fizetés előtt a szalagra. Mindezt magamért, az állatvilágért, a természetért teszem. Jó így élni, erőszak mentesen táplálkozva. Mottóm: „Tudod, csak egy kicsit kell arrébb nyúlni a polcon Vegán.”

Mi lesz az első 4 recept, amit itt megosztasz képekkel?

– Hurka lencséből, fűszerezett sült burgonyával
– Sajtos tészta tofuszalonnával
– Tejszínes fűszeres spenótágyon zöldséggel töltött karalábé sajtropogóssal
– Mákos-kocka, ami az óvodásoktól az aggastyánokig mindenki kedvence

Vajda Márta

HURKA LENCSÉBŐL, FŰSZEREZETT SÜLT BURGONYÁVAL

A hurka titka a jó fűszerezés.

Hozzávalók: 25 dkg lencse, 15 dkg rizs, 1 nagy fej lilahagyma, 3 gerezd fokhagyma, ízlés szerint majoranna, őrölt kömény, kevés pirospaprika, oregánó, bazsalikom, bors, só, olíva olaj, babérlevél

Elkészítés

A lencsét kevés vízben megfőztem a babérlevéllel, egész hagymával, sóval. Rizst külön kevés sóval megfőztem. Fokhagymát összetörtem és a fűszerekkel ízlés szerint a lencsés rizshez kevertem. Kevés olíva olajat tettem hozzá és betöltöttem a műbélbe. Lehet rizspapírba is csomagolni, de vizes kézzel hengert is lehet formázni és úgy megsütni. A műbelet félórára vízbe áztattam. A két végét madzaggal kötöttem el. A hurkát sütőben kevés olajjal elkevert vízzel sütöttem meg. Köretként előre befűszerezett sima és édesburgonya kockákat sütöttem.

SAJTOS TÉSZTA TOFUSZALONNÁVAL

A sajtos tejfölös szalonnás tésztát vegán módon elkészítve a világ legegyszerűbb, leggyorsabb étele. Míg elkészül a tészta a tofuból elkészítem a szalonnát, lereszelem a sajtot majd mindezt a forró tésztára teszem. Vegaföl tejfölt használok és ugyanennek a cégnek a vegán sajtját reszeltem le és tettem a tésztára. Sokszor olvasom a vegán oldalakon a vegaföl „tejfölét” sokan nem szeretik, mert sűrű. Én ennek örülök, mert vízzel hígítva, elkeverve tripla mennyiség lesz belőle. Ne felejtsük el, hogy a vendéglátóhelyeken szezonális büfékben a hagyományos tejfölt is hígítva használják, adják.

SÜLT SZALONNA (TOFUBÓL)

A sült szalonnát míg nem voltam vegán sok ételnél használtam alapnak. A sós, füstölt, íze az étel meghatározó része volt. Azt látom sok vegánnak gondot jelent, hogy is tudja ezt az ízt utánozni. Többen tofuból vagy padlizsánból készítik. Sok mindenki óckodik a tofu használatától, vagy nem tudja jól elkészíteni, ezért nem szereti. A tofu titka a jó fűszerezés és a benne lévő folyadék „eltüntetése”. Hipermarketben szoktam venni a tofut és ahogy hazaérek teszem is be a fagyasztóba. Amikor használni akarom, kb. fél órával előtte kiveszem. Ahogy kienged szeletelem és papír közé teszem, így nyomkodom ki a vizet belőle. Akkor lesz finom a tofu, ha a levét „elvesszük” belőle. Ezt követően szoktam fűszerezni.

Elkészítés

Általában füstölt tofut szoktam használni. A kinyomkodott tofut apróra felkockáztam. Forró olajra tettem és megszórtam füstölt sóval. De lehet füst lét is használni, bioboltban kapható. Jól meg kell sózni a tofut. Néha megkevertem, hogy ne égjen oda. Addig sütöttem míg „pörcös” lett. Sok ételhez használom a felmaradt olajjal együtt. Pl. paprikás krumpli vagy a lecsó, töltött ételek alapja nálam a tofuszalonna. Most vegán sajtos tésztát készítettem és tofuból készült szalonnával kínáltam. A vegán sajt, vegán tejföl már minden szupermarketben megvásárolható.

TEJSZÍNES FŰSZERES SPENÓTÁGYON ZÖLDSÉGGEL TÖLTÖTT KARALÁBÉ SAJTROPOGÓSSAL

Szerettem volna a karalábét megtölteni. De nem akartam húspótlóval, és nem akartam kaprosan. Pedig megunhatatlanul imádom a kaprot. Először gondolkodtam a lencsén, hogy azzal töltöm meg. De nem éreztem hozzá passzolónak. Volt a hűtőben kétféle répa. Ez adta az ötletet a tölteléknek. A spenótot pedig már kivettem a fagyasztóból.

Elkészítés

A sárga- és fehérrépát, burgonyát, karalábét megpucoltam. A karalábé kivételével a többi zöldséget feldaraboltam és együtt sós vízben megfőztem. A karalábét kettévágtam, a belsejét kiszedtem. A többi zöldséggel együtt összeturmixoltam. Tettem bele pici borsot, szerecsendiót. A félbevágott karalábékat betöltöttem ezzel a zöldségmixszel és sütőben átsütöttem. A végén tettem a tetejére reszelt vegán sajtot. A spenóthoz pici sót, 2 gerezd összenyomott fokhagymát tettem. Felöntöttem kb. 1 dl növényi tejszínnel. Hagytam, hogy összerottyanjon, közben kevergettem. Szép krémes állagú lett. A vegán sajt kicsit lágyabb, puhább, ezért talán könnyebben formázható sütés után. Az igazi sajtropogóst a keményebb jellegű sajtokból lehet jól elkészíteni. Vegajó sajtból készült. Sütőpapírra reszeltem halmokat a sajtból, majd 200 fokos sütőbe tettem és pár perc alatt készre sütöttem. Megvártam míg kihűlt. A spenótot egy tányérba kanalaztam, erre tettem a megsült töltött karalábékat. Mellé tálaltam a sajtropogóst.

MÁKOS KOCKA

Engem több étel, sütemény a gyerekkoromra emlékeztet, ezért fontos érzelmi kötelék fűz hozzá. Ez a sütemény is az egyik ilyen lelki, érzelmi „szeretem édesség”, szívemhez igen közeli. Drága keresztanyám vendégváró asztaláról a kókuszkocka és a mákos kocka soha nem hiányozhat. Fehér abroszon, tányéron az egyforma kockácskák szépen sorakoznak, porcukorral meghintve díszbe öltöztetve. Amikor megláttam egy csoportban ezt a süteményt, a számban olyan erősen éreztem az ízét, az orromban az illatát, hogy úgy gondoltam gyorsan meg kell sütnöm.

Ahogy én készítettem

Én egy 4 dl bögrét használtam mércének. Az eredeti recepten picit változtattam, mert szerintem sok volt a hozzáadott cukor és a süteményt ízesítettem is. 1 bögre liszthez tettem 1 csomag sütőport, 1 bögre darált mákot, fél bögre kristálycukrot, 1 bögre mandulatejet. A tésztát jól összedolgoztam. Majd került még bele 1 csomag vaníliás cukor, 1 tojásnak megfelelő alternatíva, pici fahéj, pici mézeskalács fűszerkeverék, 1 citrom lereszelt héja és 1 kanál citromlé. Margarinnal kikent, átlisztezett 20×30-as tepsibe öntöttem a tésztát és 180 fokos sütőben tűpróbáig sütöttem.

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts