Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 6 perc

Interjú Prof. Dr. habil. Hegyi Gabriella MD PhD, orvos-egyetemi tanárral, a MIMSZ elnökével és Dr. Szalkai Iván, orvos-ayurveda szakértővel, a MIMSZ alelnökével

Interaktív tudományos programon vehettek részt szakemberek – orvosok és természetgyógyászok – és az egészségmegőrzés iránt érdeklődő laikusok is az I. Nyári Szabadegyetemen 2023. július 8-9. között, amelyet az Indiai Nagykövetség kultúrtermében.

Az I. Nyári Szabadegyetemen az integratív gyógyászat aktualitásairól, elért eredményeiről, valamint a két szakma – az orvosok és természetgyógyászok – egymáshoz közelítéséről volt szó. A kétnapos program akkreditált volt, így azok a szakemberek, akiknek munkájához előírás a tudományos konferenciákon, továbbképzéseken való rendszeres részvétel, pontokhoz is hozzájutottak.

PROF. DR. HEGYI GABRIELLA ORVOST, A MIMSZ ALAPÍTÓ-ELNÖKÉT ARRÓL KÉRDEZTÜK

Hol tart ma a hazai integratív gyógyászat?

A kezdeti, 11/97 Miniszteri rendelethez és a 40/97 Kormány Rendelethez képest sok a változás. Alapvetően ellenőrizetlen- itt főleg a műszeres vizsgálatokra gondolok és arra, hogy sokan végzettség nélkül vagy valamilyen rövidebb-hosszabb idő alatt megszerezhető végzettséggel, „közérzet javítóként” dolgozgatnak és látnak el beteg embereket. Azaz hivatalosan nincsenek a nyilvántartásban, nincs engedélyük, de dolgozhatnak a betegek hiszékenységét kihasználva. Ugyanakkor a korábbi EMMI miniszter megszüntette a szakmai Kollégiumi Tagozatot, egyetlen egy kollega látja el a szakfelügyeletét az országnak… Szóval ezen oldalról kaotikusnak mondható a jelenlegi helyzet. Más oldalról ugyanakkor orvosok és hiteles természetes gyógymódokat ismerő szakemberek szeretnék ismereteiket tovább fejleszteni, azaz keresik az egyetemi akkreditált tanfolyamainkat. A MIMSZ megalapításánál is erre voltunk tekintettel: a szakmai színvonal emelése érdekében, minél több és jó minőségű akkreditált egyetemi képzést indítani. Ilyen pl. a PTE Konfuciusz Intézetének minden egyetemi hallgató felé nyújtó TCM kurzusa is, amelyből azt látom, hogy igencsak érdeklődnek a nem orvosok is a téma iránt.

Van-e reális esélye, hogy az orvosok és természetgyógyászok közötti híd megépül?

A természetgyógyászati paletta nagyon széles és sok olyan módszert tartalmaz, ami ezen sokszínűséget jelenti. Ez a magyarázata annak, hogy máshogy ítélendő meg egy orvosi egyetemi, egy egészségtudományi karon tanuló, vagy egy laikusból érdeklődő, majd természetgyógyásszá váló szakember ismeretanyaga, tudása és gyakorlata. A MIMSZ feladata közösségbe hozni ezen irányzatokat és lehetőséget adni a párbeszédre és egymás elfogadására. A tolerancia lényeges ebben, de a másik tisztelete is. Nehéz a dolga a MIMSZ-nek, mert rengeteg olyan tagtársaságunk van, amelyek tiszteletreméltó munkával igyekeznek elfogadtatni magukat a közösséggel és a páciensekkel is, de a társadalom egy részének elutasítása, vagy egy-egy negatív példa hatására kialakult vélemény komoly feladatok elé állítja őket. Mindenesetre találkozom olyan természetgyógyászokkal,- maga a szó nagyon lejáratott lett az utóbbi években – inkább természetes gyógymódokat ismerő és gyakorlókról beszélek -, akik folyamatosan tanulnak, képzik magukat és szakmai alázattal tekintenek a partneri kapcsolatban levő betegeikre. Ugyanakkor elszomorító állapotokat is látok, amikor magát „közérzetjavító szolgáltatónak” kiadó vállalkozás komoly, daganatos betegeket vállal „kezelésre”, aminek rettenetes következményei vannak és lehetnek a továbbiakban is, ha nem vesszük ezeket a jeleket figyelembe és nem akarunk változtatni rajtuk.

Kinek mi a feladata az orvosok és természetgyógyászok közelítésében?

Amint említettem, a rendeleti szabályozás immár 26 éves, ideje lenne megújítani és a jelenlegi helyzetekhez alkalmazni, a végrehajtást ellenőrizni, ami állami, illetve miniszteri feladat lenne. Akkor, amikor egy szakmának (hivatásnak!) nincs szakmai kollégiumi tagozata, amikor egyes kirívó példákban nem lehet büntetni, amikor sokan dolgozgatnak az ú.n. „szürke szférában”, akkor ott nagy a baj. Rendeletmódosítás, annak végrehajtása és felelős, hiteles személyek megnevezése kellene, amiben a MIMSZ teljes mértékben partnere a kormányzatnak, amennyiben a véleményét kérik. Kész szakmai programmal rendelkezünk évek óta.

Hogyan praktizálhatnak hivatalosan a természetgyógyászok ma hazánkban?

Hivatalos engedéllyel és anélkül is többen. Mintegy 26.000 természetgyógyász tette le a szakmai vizsgáit az OKFŐ-nél, de ebből csak kb. százan tagok a Szakdolgozói Kamarában! Az orvosok kötelező kamarai tagságának megszüntetése után is kb. 75%-unk visszalépett az orvosi Kamarába, mert ez egy olyan testület, amely professzionálisan védi a jogokat és kiáll mellettünk. A természetgyógyászok nemigen érzik és tudják ennek szükségességét, amikor nem lépnek be a Szakdolgozói Kamara természetgyógyászati Tagozatába. A „szürke szféra” pedig azt csinál, amit akar. Most volt nálam elrettentő példaként egy olyan fiatal tumoros beteg, akit egy italkereskedésre, konferenciaszervezésre alapított vállalkozás hőterápiával kezelget, nagyon sok pénzért… Felháborító és nem tudunk hova fordulni… A képzés színvonalának az emelése, az engedélyezési eljárások és a szigorú ellenőrzés hiánya alakít ki ilyen szomorú helyzeteket. Átláthatatlan ma ez a kaotikus helyzet és sok, tisztességesen, az egészségügyben dolgozó szakember (orvos és nővér, stb) ezért érzi a párbeszéd kialakításának idejét feleslegesnek ma.

Gyakori, hogy egy orvos természetgyógyásszá is tovább képezi magát?

Egyre többen fontolgatják ma – és ezt látom, közel 3 évtizedes szakmai működésem alatt is – hogy sok egészségügyi dolgozó, orvos és szakember fontolgatja a „mást is megtanulni” vágyat magában, mint csak gyógyszereket adni. Ez természetes is, hiszen a gyógyszerek és egyes szerek mellékhatásait is figyelembe véve itt az út a „kevesebb farmakológiai szer” alkalmazására. De: mindkettő ismerete elengedhetetlen ma már. Ismerni és tudni kell, mit mivel és hogyan és természetesen az ellenjavallatokat is… Ez meg a fitoterápia és gyógyszerek alkalmazásának közös tudománya. Egyre több idősebb kollégával találkozom az általam vezetett egyetemi tanfolyamoknál is, (Neurálterápia, Hagyományos Kínai Orvoslás és kapcsolt technikái) akik váltani akarnak és szeretnének mást is ismerni, tudni! Ez egy pozitív tendencia az egészségtudatos magatartás kialakításához és annak igénye átadásához másoknak.

Van-e feladata, szerepe a MIMSZ tagjainak, hogy az emberek egészségtudatossága a természetes módszerek felé irányuljon?

Igen, erre is kialakított programunk van, mert igyekszünk a szűrésekben is részt venni (nem csak a top-managar félékben), laikusoknak is szervezünk ismereteket átadó előadásokat és a MIMSZ most szervezte meg az 1. Nyári Szabadegyetemét is, ahol sokan voltak jelen érdeklődők és nemcsak orvosok, természetes gyógymódokat alkalmazók is. A hétköznap emberét kommunikációs felületeinken is elérjük.

DR. SZALKAI IVÁN ORVOST, A MIMSZ ALELNÖKÉT, A MIMSZ NYÁRI SZABADEGYETEM FŐSZERVEZŐJÉT MEGKÉRDEZTÜK

Mi volt a célja a kétnapos MIMSZ Nyári Szabadegyetemnek?

A MIMSZ természetgyógyászokat, orvosokat tömörítő szervezet. Ezen a területen főleg a természetgyógyászok számára az önképzés, a megfelelő szintű továbbképzés nehéz kérdés. A 2022-es évben, a MIMSZ kongresszuson kiderült, hogy nagy az érdeklődés a „Problematikus” szakterületek iránt. Ezért született az a döntés, hogy kezdjük meg elsősorban a tagszervezetek tagjainak, de laikusoknak is a képzését a természetgyógyászat egyes ágainak megfelelően. Tekintettel arra, hogy sok elméleti és gyakorlati kérdés van, a képzést folytatni tervezzük.

Beteljesítette a kitűzött célokat?

Az óvatosak féltették a szabadegyetemet, hogy nem megfelelő az időpont, nem lesznek érdeklődők, inkább ne is tartsuk meg. A több, mint 60 érdeklődő, a kiállítók nagy száma, az egyértelmű visszajelzések, hogy folytassuk, azt jelzi, hogy a kényes kérdésekről beszélni érdemes, de meg kell tartani a tudományos színvonalat.

Milyen arányban vettek részt orvosok és milyen arányban képviseltették magukat természetgyógyászok a kreditpontos rendezvényen?

A résztvevők 26%-a orvos volt, 24%-a természetgyógyász, a többiek, azaz 50 % érdeklődő laikus. A laikusok jelenléte nagyon fontos, mert az ő megfelelő információval való ellátása, kétségeik megválaszolása teremti meg a tevékenységünk célcsoportját. Az orvosok, természetgyógyászok számára a kredit pontok leigénylésre kerültek.

Milyen ma a természetgyógyászat, a népi gyógymódok alkalmazásának elismertsége?

Az elmúlt évtizedekben hazai és külföldi szakemberek által végzett és dokumentált vizsgálatok egyértelműen a természetgyógyászat és az integratív gyógyászat iránti érdeklődés növekedését mutatják. Magában az orvostudományban is pár évente új reformfolyamat indul el. Ez mind a „másképp gondolkodás” szükségességét prezentálják. Ezért fontos, hogy tagjaink új ismeretekkel való ellátását folyamatossá tegyük.

Milyen programok várhatók a jövőben?

A megkezdett folyamatot, amely a 2022-es kongresszussal indult, a mostani Szabadegyetemmel folytatódott, tovább fejlesszük. A következő Szabadegyetemi hétvége januárra tervezett. Ugyanebben a 4 blokkos rendszerben tervezzük, jelenleg a két blokk már összeállt (energetikai biologia, méregtelenítési módszerek tudományos magyarázata, egészségügyi alkalmazása). A másik két blokkra 4 jelentkező van, még nem döntöttünk. 2024-es évben egyik célunk a tagok publikációs aktivitásának a fokozása. Egyetemi szintű képzéseink legjobb hallgatóit tovább inspiráljuk a Ph.D fokozat megszerzésére. A közép és felsőfokú képzettségű természetgyógyászaink számára egyetemi továbbképzéseket kezdünk kidolgozni. A természetgyógyászati törvényt a valós élet igényeihez szükséges  alakítani. Tehát dolgozunk a tagok tudományos bázisú ismereteinek növelésén, valamint a működési feltételek aktualizálásán.

Vajda Márta

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts