Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 6 perc

Az Ájurvéda, egy évezredekkel ezelőtt Indiában megjelent komplex, mélyen spirituális és holisztikus egészségügyi rendszer, ami – a természet alapvető működését leképezve az emberiség számára – az egyensúly és a harmónia elvén alapul.

Az Ájurvéda egyik megkerülhetetlen alapelve a Panchamahabhuta – elv, mely szerint a minket alkotó és körülvevő forma-világ az öt Őselemből – Tér, Levegő, Tűz, Víz, Föld – épül fel. Egy másik alapelv – a Tridósa – elv – alapján az őselemeket három hatóerő – dósa – felügyeli. Ezek a Vata dósa, ami a Tér és a Levegő elemért felelős. A Pitta dósa, ami a Tűz eleméért és a Víz egy részéért tartozik felelősséggel és a Kapha dósa, ami a Föld elem és a Víz elem másik részét tartja az irányítása alatt.

Az elemek és az azokat felügyelő dósák nem csak a durva, fizikai világot formálják, hanem az emberi elme minőségét és annak működését is meghatározzák, illetve befolyásolják. Az emberi létezés, kapcsolatrendszereken keresztül valósul meg, amelyekben jól nyomon követhetők a dósákat és az őselemeket jellemző minőségek megnyilvánulásai. A továbbiakban azt vizsgáljuk, hogy miként jelennek meg ezek a minőségek a kapcsolatrendszerek dinamikáiban úgymint kialakulás, működés és hanyatlás.

AZ ŐSELEMEK

Az öt őselem tulajdonságai nem állnak távol a modern tudomány halmazállapot meghatározásaitól. A Föld eleme azonos a szilárd halmazállapottal, a Víz eleme a folyékony állapottal és a Levegő eleme a gázhalmazállapottal azonosítható. A Tűz eleme biztosítja a halmazállapot változásokhoz szükséges energiát, illetve a Tér eleme biztosítja a szükséges teret ahhoz, hogy ezek az állapotváltozások létre tudjanak jönni.

A Tér eleme nélkül semmi sem képes megnyilvánulni, ahogy a Levegő eleme nélkül nincs mozgás, a Tűz eleme nélkül nem jön létre átalakulás, a Víz eleme nélkül nincs kapcsolódás és a Föld eleme nélkül nincs stabilitás. A kapcsolatrendszerek a mentális térben keletkeznek, majd tárgyiasulnak a materiális síkon, ahol tovább léteznek egyszerre mind a két területen és szűnnek meg valamilyen materiális vagy mentális elégedetlenségnek köszönhetően. Ennek okán kézenfekvő, hogy megvizsgáljuk az őselemek tulajdonságait kivetítve a kapcsolatrendszerekre is, amelyek jellemzően nem változnak meg, de mégis kibővülnek új fogalmakkal.

Tér elem: Az akadálytalan nyitottságban rejlenek a lehetőségek. A tér eleme az, ami bárminek képes teret adni úgy, hogy közben semmit sem korlátoz. A szellemi, az érzelmi vagy a fizikai szabadság megnyilvánulása.
Levegő elem: A statikumból való kimozdulás az új irányok felé, az aktivitás, a verbális – nonverbális kommunikáció és az interakciók megjelenése. Az elmozdulás képessége a lehetőségek irányába.
Tűz elem: A Tűz eleme formálja ki a régiből az újat. Átalakítja a gondolatokat, felforrósítja az érzelmeket. Képlékennyé teszi a tudatot a változáshoz, rávilágít az újonnan kialakuló dolog értelmére.
Víz elem: Az érzelmi kötődés kialakítása, a vonzódás és az intimitás megjelenése. A Víz elemnek köszönhetően jön létre az összekapcsolódás, az új egységgé formálódás.
Föld elem: Az elköteleződés megjelenése, a kölcsönös támogatás, törődés, stabilitás. Az alapok megszilárdítása, a támasz, a kölcsönös bizalom és a hűség.

A fentiek alapján vizsgáljuk meg a személyek között kialakuló kapcsolatok kialakulását, működését majd hanyatlását és figyeljük meg az elemek közreműködését ezekben az állapotokban.

KIALAKULÁS

Minden újonnan létrejövő kapcsolódás a Tér elem megnyilvánulásával kezdődik. A Tér elemmel jelenik meg a nyitottság és bukkan fel valami újnak a lehetősége. Ez lehet egy érzelmi, mentális vagy fizikai lehetőség felé megnyílás, amely lehetővé teszi, hogy új kapcsolódás alakuljon ki. A

Tér megjelenése után a Levegő elem lép működésbe. A levegő elmozdul az újonnan megnyíló tér irányába, amivel megindul a közeledés és a több dimenziós kommunikáció az új közegben lévő lehetőségekkel. A beszélgetések, üzenetek, mozdulatok és az új tevékenységek mind a levegő elemhez tartoznak, mivel ezek mozgásba hozzák és elősegítik a kapcsolódás kifejlődését.

A Tűz elem aktivitása okán jelennek meg az érzelmek, a szenvedély és az energia, amelyből táplálkozik az új kapcsolódás. A Tűz elemének hatására alakul a kapcsolat a kívánt formájára és töltődik fel értelemmel. A tűz elem energiája segíti a fejlődést és a közös realitások kiépülését.

A Víz eleme által jön létre az összekapcsolódás és az érzelmi kötődés. A kölcsönös érzelmekből és a közös realitásokból kialakuló szövetség, a Víz elem hatására oldódik egymásba. A kettőből egy lesz.

Végül a Föld elem hatására szilárdul meg a kapcsolódás, az új szövetség. A Föld elem stabilitásából és mozdulatlanságából születik meg a masszív elkötelezettség, egymás kölcsönös támogatása, az egymás iránti rendíthetetlen bizalom és a hűség. Az elfogadás és a megbocsájtás alapja.

MŰKÖDÉS

Az öt őselem nézőpontjából az új kapcsolódás kialakulását egy folyamatos és dinamikus interakcióként kell értelmezni. Az optimális működés feltételei: az egymás iránti és a kapcsolat fejlődéséhez szükséges, megfelelő mértékű nyitottság, rugalmasság és kommunikáció, illetve a kellő szenvedély és értelem, a harmonikus kötődés és a stabilitás. A kulcsszó az egyensúly. Az optimális működés fenntartása érdekében az elemek nem működhetnek túl, illetve az alul működésük is károsan érinti a kapcsolatrendszert. Egy megrendült kapcsolat helyreállításánál is megfigyelhető az elemek működése, hiszen a probléma megoldásához is szükséges a kellő nyitottság, a hatékony kommunikáció, az egyetértés a megoldás tekintetében, a vonzalom visszaállítása és az újjáépült kapcsolat megszilárdítása.

HANYATLÁS

Egy kapcsolatrendszer hanyatlása minden esetben az elemek alul- vagy túlműködése okán jön létre. Extrém nyitottság esetén a könnyedén mozgó levegő új irányokba tereli a figyelmet. A túlhevülő érzelmek okán olyan konfliktusok alakulhatnak ki, amelyek felperzselik a kapcsolat értelmét. A felfokozott kötődés vagy a túlzásba vitt ragaszkodás ellenállást válthat ki, ahogy a birtoklás és a folyamatos ellenőrzés is.

Föld elem alul működésével a kapcsolat kezdeti stabilitása és erőssége gyengülni kezd. A felek közötti elkötelezettség és a kölcsönös támogatás ereje csökken, ami a kapcsolat alapjainak megrendüléséhez vezet. A bizalom vagy a hűség hiánya miatt a kapcsolatrendszer bizonytalanná válik.

Víz elem gyengülése okán csökken a kötődés és az intimitás ereje. A bensőséges vonzalom helyett egyre nő a távolság és a felek közötti kapcsolódás gyengül. A bizalmi problémáknak köszönhetően a vonzás taszítássá alakulhat.

A kapcsolatból kiégő Tűz miatt csökkenő szenvedély és érzelmek hiányával a kapcsolatban lévő energia és életképesség is csökken. A két fél közötti konfliktusok gyakoribbá válnak a közösen kialakított realitások átalakulásával és a kapcsolatban lévő pozitív érzelmek helyét a negatív érzelmek veszik át. Lassan távozik az értelem a kapcsolatból.

A mozdulatlan Levegő elem okán a két fél közötti kommunikáció, az interakciók és az aktivitás egyre csökken vagy teljesen meg is szűnik. Az elégtelen információcsere miatt megjelenő kételyek és az ugyan ezen okból kifolyólag betöltetlenül maradó vágyak hatására kialakuló információs vákuumot a vélt gondolatok töltik be. A normális működéshez szükséges őszinte kommunikáció, a rugalmasság és az aktivitás hiánya miatt a kapcsolat iránytalanul stagnál.

Végül a kapcsolat közösen kiaknázható lehetőségei beszűkülnek és az eddigi közös tér a felek közé ékelődik, ami eltaszítja őket egymástól. Az egymás iránti nyitottság eltűnik, megjelenik a közönyösség és a két fél eltávolodik egymástól. Az egymásról elterelődő figyelem az új kapcsolatok és új lehetőségek felé megnyíló tér irányába mozdul el. Ez az a pillanat, amikor a régi ajtó becsukódik és egy új kinyílik, majd kezdődik minden elölről. A hanyatlási folyamat nem minden esetben lineáris. Az öt elem közül bármelyik alul- vagy túlműködése képes magával rántani az összes többit, ami a kapcsolatrendszer hanyatlásához vezethet. A hanyatlás a rosszul működő elemek kölcsönhatásából jön létre, amelyben a két fél közötti stabilitás, kötődés, szenvedély, kommunikáció és nyitottság egyensúlya megzavarodik.

VATA – PITTA – KAPHA

A kapcsolatrendszerek optimális működése a dósák egyensúlyán múlik, ahol a Vata dósa harmonikus működése kiemelt fontosságú. A Vata dósa felel a kommunikációért és a felek egymás iránti nyitottságáért, illetve a kapcsolat fejlődését biztosító aktivitásért és a kapcsolatban rejlő lehetőségek kiaknázásáért. Az elégtelen kommunikáció és a nyitottság beszűkülése fogja kibillenteni a Pitta dósát, ami átértékeli és átalakítja az érzelmeket, amivel megkérdőjeleződik a kapcsolat értelme. Meggyengül a vonzalom és a kötődés. Romba dől az őszinte bizalomra épülő stabil támasz, ami a Kapha dósa felelősségi körébe tartozik. A kapcsolatrendszernek eltűnik az alapja.

A kapcsolatrendszereket leíró három dósa stabil egységét leghitelesebben, az egyenlő oldalú háromszög három sarka szimbolizálja, hiszen egy háromszög, a három sarkától az, ami. Bármelyik sarok hiányában az alakzat semmivé válik, azaz bármelyik dósa elégtelen működése vagy tartós hiánya a kapcsolatrendszer hanyatlását fogja eredményezni.

A dósák és az öt őselem tulajdonságainak adaptálása a kapcsolatrendszerekre, kiváló és hatékony eszköznek bizonyul a rendszerek természetének leírására. A kapcsolatok kialakulása, működése és hanyatlása egy kölcsönhatásokra épülő, dinamikus folyamat, amelyet ezek a tulajdonságok és minőségek szemléletesen képviselnek. Rosszul működő kapcsolatrendszerek resztorációja során a dósákat és az elemeket harmonizáló terápiák alkalmazása javallott, szakember irányítása mellett. Belátható, hogy az Ájurvéda kiterjedt ismeretrendszere és erőteljes, holisztikus szemlélete nem csak a test egészségére koncentrál, hanem segít a kapcsolatok bonyolult természetének és dinamikáinak a megértésében és a helyreállításában is.

Soponyai János
MSc Életmódkutató, Okleveles Ájurvéda terapeuta
www.soponyaijanos.hu | info@soponyaijanos.hu
+36 30 339 4345

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, egészségfesztivált, konferenciákat szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts