Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 5 perc

Interjú Dr. Babai Lászlóval, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnökével

Életmód-orvoslás… erről a szókapcsolatról valamiért a pozitív irány, az egészségmegőrzés jut eszünkbe. De a weboldalt jobban átnézve életmód-betegségek kerülnek kibontásra…

Divattá vált az egészséges életmódról beszélni. Erről posztolnak egészséges életmódba illő, napi rutinba építhető táplálék-kiegészítőket, vitaminokat, egyéb termékeket eladni szándékozó influenszerek, hétköznapi emberek, és lassan, de biztosan az orvosok is csatlakoznak a témához… Mi hívta életre, milyen célokat tűztek ki, milyen formában működnek, mi a szerepe az egészségügy fejlesztésében az ÉMOT-nak? Ezekről kérdeztem a társaság elnökét, Dr. Babai László életmódorvost.

Mi hívta életre a Magyar Életmód Orvostani Társaságot? Kikhez szólnak?

Az életmód és egészség kapcsolatának ismerete, megfigyelése az ókori gyógyításban is fellehető. Az egészségtudomány kiemelt fókuszába talán az 1948-ban indult Framingham tanulmány emelte, melyben kimutatták, hogy a dohányzás, az emelkedett koleszterinszint, az elhízás és a csökkent fizikai aktivitás növelik a szív- és érrendszeri betegségek megjelenésének kockázatát. Magát a „lifestyle medicine”-t elsőként James M Ripple használta tudományos közleményben 1999-ben. Jómagam 2010-ben találkoztam először a nemzetközi orvosi szakirodalom böngészése során az általam „életmódorvoslás”-nak fordított lifestyle medicine kutatási, tudományos eredményeivel. Idehaza az életmódorvoslás alapjainak lerakását dr. Apor Péter tanár úrral közösen kezdtük meg. A Magyar Életmód Orvostani Társaságot 2013-ban alapítottuk 12 kollégámmal közösen. Első elnöke dr. Barna István volt, jómagam 2018-ban vettem át az elnökséget.

A társaság szó mögött egyesületi jogi forma van? Kik a tagjaik, miért csatlakoznak a társasághoz?

A Magyar Életmód Orvostani Társaság egy orvosszakmai társaság, egyesületi formában. Tagjaink az életmódorvoslás terén aktív, gyógyító-megelőző szakemberek lehetnek – így orvosok mellett tagjaink közé léphetnek az életmódorvosi szakmai team további tagjai, mint dietetikusok, gyógytornászok, védőnők, ápolók, edzők, pszichológusok, mentálhigiénikusok, stb. Mint minden orvosszakmai társaságban, így nálunk is a tagok csatlakozása mögött az a szándék húzódik meg, hogy közösen, egymást támogatva fejlődjünk szakmailag.

2013-ban alakult a szervezet, milyen tapasztalataik vannak, terv szerint haladnak a kitűzött célok felé?

2013-ban, megalakulásunkkor kitűzött elsődleges célunk az volt, hogy lefektessük az életmód orvoslás tudományos szakmai alapjait Magyarországon, megoldjuk oktatását, képviseletét és terjesztését. Rögtön indulásnál szoros szakmai kapcsolatokat kezdtünk el kialakítani minden más szervezettel, akik az életmóddal összefüggő betegségek kezelésében, megelőzésében érintettek. Így egyetemekkel, társ egészségszakmai társaságokkal, minisztériummal. Munkánkat kiadványokkal, előadásokkal, nemzetközi szakmai kapcsolatok kiépítésével kezdtük. Az orvosképző egyetemeken korán elindultak az életmódorvostan kurzusok. Első tudományos konferenciánkat 2019-ben tartottuk több, mint száz résztvevővel. Sajnos fejlődési lendületünket 2020-ban a COVID visszavetette, mely elmúltával azonban minden korábbinál nagyobb figyelmet kaptunk. 2022. decemberében kiadtuk az első hazai – és Európában is elsőnek számító – Életmódorvostan szakkönyvet. Tavalyi évben a hazai konferencia mellett mi adtunk otthont az Európai Életmódorvostani Konferenciának, az életmódorvostan bekerült a „megelőző orvostan és népegészségtan” szakorvosi képzésbe, több orvosi szakterület, közte az onkológia, illetve betegszervezetek konferenciáin tartottunk meghívottként előadást, vettünk részt az Aktív Turizmus kormányprogram kidolgozásában és kaptunk meghívást az NETABölcsek Tanácsába, nyertünk felvételt a MOTESZ tagjai közé.

Életmód-betegségek… Ezek a rossz szokásaink betegségei. Mindenki tudja, hogy mire számíthat az egészségtelen táplálkozás, ilyen-olyan pótcselekvések, függőségek, mozgásszegény életmód következtében… Vajon egy szervezet mit tehet, hogy a struccpolitika irányt váltson, a „legyintést” felcseréljük tudatos életvezetésre?

Rendkívül sokat. Mintaként előttünk Marc Lalonde mintája lebeg, aki az 1970-es évek második felében „feje tetejére” állította a kanadai egészségügyet. Felismerve az életmód hatalmas szerepét az egészség alakításában, kinyitotta az egészségügyet – az orvosi rendelőkből kilépve megszólított a teljes társadalmat – sportklubokat, éttermeket, iskolákat, önkormányzatokat, vállalkozásokat, médiát, mindenkit.

Sokszor halljuk, valljuk be, van is benne igazság, hogy a minőségi étkezés, az aktív szabadidős tevékenységek a gazdagok fényűzése… Ön szerint az egészséges életmód járhat-e mindenkinek?

Válaszom egyértelműen igen, mindenkinek jár. Gyorsan ránézve az árakra az egyik legnagyobb, ország minden területén elérhető áruházban: egy üveg sör 379 Ft, 250 g paradicsom 399 Ft. Egy doboz cigaretta 1500 Ft-tól kezdődik. Tehát ma az egészségtelen élet a luxus. Az egészséges élet az olcsó. Ráadásul a gyaloglás ingyen van. A futás is.

A hazai egészségügyben elterjedt a „kedves betegek” megszólítás… Egy szűrésen, vagy általános vizsgálaton résztvevő ember nem beteg. Ebben a rosszul beidegződött szókapcsolatban terveznek-e változtatásokat elérni?

Az egészségügyi törvény értelmében beteg: az egészségügyi ellátást (így diagnosztikát, szűrést, kezelést, rehabilitációt, stb.) igénybe vevő vagy abban részesülő személy, mely törvényi meghatározás képezi a megszólítás alapját. Ez a meghatározás nem egyezik a hétköznapi nyelvben használt „beteg” szó jelentéstartalmát. Míg a törvényi megfogalmazás értelmében az egészséges is „beteg”, addig a hétköznapi nyelvben a „beteg” az, akinek szervezetében, egészségi állapotában, életműködésében rendellenesség, zavar, az életképességet v. a közérzetet károsan befolyásoló (el)változás következett be. Természetesen mi is tapasztaljuk a kényelmetlen eltérést, azonban a törvény hatálya alól mi sem tudunk kibújni.

Egyre több ember szeretné megőrizni az egészségét, vagy őszinte kommunikációval gyógyulni… Mit tud tenni egy szakmai szerveződés, hogy az orvosok és a páciensek között ez ügyben együttműködőbb legyen a kapcsolat?

Őszinte kommunikációval. Együttműködés ott erős, ahol közös megértések, közös ismeretek, közös célok vannak. Az ismeretek, megértések és célok pedig kommunikáció által jönnek létre. Ismét Lalonde-ot hozom elő. Az ő egészségügyi rendszerkinyitásában az egyik legnagyobb kinyitott ajtó a kommunikáció volt. Kommunikáció az egészségügyi szakma és a társadalom minden tagjával. Képzések és továbbképzések, tájékoztató kampányok, médiafelületek, szakértői támogatások – az egészséges táplálkozásról, a rendszeres fizikai aktivitásról, az életmóddal összefüggő betegségekről, elérhető lehetőségekről.

Az egészségügyben melyik orvosi szint az, ahol a betegségmegelőzésről való felvilágosítás feladatként felmerül?

Én azt mondom, nem az egészségügyben kell ezt legelőször keresni. Hanem a társadalomban. A társadalom minden szegmensében. Gyermekkortól az idős korig, falutól a városig, vállalkozástól a politikáig, iskolától a munkahelyig, vendéglátástól a sportig, turizmustól kultúráig, mikroökonómiától a makroökonómiáig.

Milyen programok lesznek idén az ÉMOT szervezésében?

2024-ben a korábban megkezdett úton szeretnénk tovább haladni. Ősszel szervezzük a negyedik konferenciánkat, tovább szeretnénk erősíteni az egészségügyi képzésben az életmódorvostan jelenlétét mind graduális, mint posztgraduális szinten, szakorvosképzésben, továbbképzésekben, mélyíteni szeretnénk a többi egészségszakmai társasággal való együttműködésünket. Tervezünk egy országos programot annak érdekében, hogy az orvosok minél gyakrabban és tudatosabban építsék be gyógyító-megelőző eszköztárukba a mozgást, fizikai aktivitást. Öröm számunkra, hogy az Életmódorvostan szakkönyv első kiadásából minden példány elfogyott, idén meg kell oldanunk a második, frissített kiadást. Terveink között szerepel mélyíteni az együttműködéseinket a betegszervezetekkel, életre kívánunk kelteni egy, az egészséget szolgáló életmód elérését célul kitűző össztársadalmi szövetséget.

Vajda Márta

A Rák ellen… Alapítvány együttműködést kezdeményez 2024. évben az ÉMOT-tal.

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, szűréseket, egészségfesztivált, konferenciákat szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts