Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 6 perc

A személyes felelősségvállalás és a gyógyulás során tanúsított aktív részvételünk a legfontosabb „kellékek” ahhoz, hogy mielőbb megszabadulhassunk betegségeinktől.

Az itt leírtak nem csak fejfájósoknak szólnak. Sőt, kifejezetten törekedtem arra, hogy minden beteg embertársam hasznos útravalót meríthessen magának. Az írás végén egy mindenki számára hasznos, egyszerű, pozitív gondolatokat ébresztő stresszoldó gyakorlatot is kipróbálhat az olvasó.

Kinek a dolga meggyógyulni?

Néhány évvel ezelőtt komoly, szűnni nem akaró végtag fájdalmaim voltak. Első lépésként felkerestem a háziorvost, aki kórházi kivizsgálást javasolt. A vizsgálatok nem tártak fel fizikai okot. A szakorvos gyógyszeres kezelést javasolt, amit el is fogadtam. Ezzel együtt elmentem gyógytornászhoz és a fájdalom lelki oldalának feltárását segítő szakemberhez is fordultam. A gyógyulásom érdekében tett három lépés: szakorvos diagnózisa és kezelése, fizikai terápia, lelki eredet feltárása és oldása végül meghozta az eredményt. Néhány héten belül meggyógyultam.

A tünetek jelentkezésekor a saját helyzetemről így gondolkodtam: “A fájdalmat én élem át, az belőlem ered és elsősorban nekem kell ezzel foglalkoznom. Meg akarok és meg is fogok gyógyulni.” Ha teszek valamit gyógyulásom érdekében az úgyis elsősorban nekem és a családomnak jó. Nem volt kétségem afelől, hogy a testem meg akar gyógyulni. Ha elvágom az ujjam az beheged. Ugyanígy a belső szerveink, sejtjeink is megújulnak. Orvosi izotópos vizsgálatok megállapították, hogy a májunk például kb. 7 hét alatt megújul atomi szinten. Ehhez képest tudjuk, hogy komoly betegség esetén ennél jóval tovább tart a gyógyulás. Ha a kivizsgálás, a kezelések és testünk törekvése ellenére a regeneráció mégsem történik meg, akkor meg kell próbálnunk értelmezni, hogy mi akadályozza a folyamatot.

Fejben dől el

A betegség és a fájdalom nem csak fizikai tünettel jár, hanem szorongással is. Érzéseinkben, gondolatainkban akaratlanul is megjelenik az aggodalom. Olyan kérdéseket teszünk fel magunkban, mint: Mi lesz velem? Hogyan fogok meggyógyulni? Kihez forduljak? stb. Hajlamosak vagyunk képzeletben beleélni magunkat a ránk váró rossz forgatókönyvekbe. A nyomasztó érzéseink és gondolataink is a tünetek részét képezik, még akkor is, ha azok nem láthatók. A fizikai tünet feltárható, a modern gyógyászat eredményesen kezelheti azokat. De a lelki és mentális egészségünkkel is foglalkoznunk kell gyógyulásunk érdekében. Főleg, ha nem tudjuk mitől fáj és mi a betegség kiváltó oka. Vagy ha nem találjuk az eszközt, a segítőt, amivel jobbá tehetnénk helyzetünket. A holisztikus szemlélet szerint a testi, lelki, szellemi egységünkben csak az egész egység kibillent egyensúlyi állapota okozhat betegséget, elváltozást, tünetet. Vagyis a gyógyulás érdekében érdemes minden pillér gyógyulását támogatni. Ehhez elérhető a pszichológusok segítsége vagy a számtalan alternatív gyógymód egyike. Ez esetben, akkor járunk el helyesen, ha őszinte önvizsgálatra törekszünk. Tehát magunkban mérlegeljük a következő kérdéseket. Mi a szerepem a betegség kialakulásában? Mit tettem, ami ehhez a helyzethez vezetett? Mit tehetek most gyógyulásom érdekében? Az egyszerű következtetések, mint pl. „közöm van a betegségem kialakulásához” vagy „én is tehetek valamit” megoldható feladatokká változtatják a szorongást.

Ha felismerjük, hogy a betegség, fájdalom mögött feladat húzódik máris elkezdhetünk eszközt keresni a megoldáshoz. Az egyik önsegítő megoldás a pozitív hozzáállás elsajátítása. Ez alatt azt értjük, hogy szembenézünk a tényekkel és minden tőlünk telhetőt megteszünk gyógyulásunk érdekében. A „minden tőlünk telhető” alatt egyszerű dolgokra gondoljanak. Például eltölthetjük a kórházi tartózkodás idejét azzal, hogy betegségünkről, rossz állapotunkról gondolkodunk. Vagy azzal is, hogy a gyógyulásunkról és annak lehetőségeiről elmélkedünk. Rajtunk múlik, hogy az aggodalom vagy a bizakodás képét engedjük-e lelkünkbe. A gondolatainknak testi hatása is van. Ezért érdemes az egészség képét szemünk előtt tartani.

A képzelet és a gondolat ereje

A fentieken túl is létezik két egyszerű eszközünk, amit gyógyulásunkért használhatunk. Sőt ezek mindig kéznél, vagyis a fejünkben vannak. A gondolatok tudatos koncentrációja és a képzelet irányítása – főleg relaxált állapotban. Egy orvosi kísérlettel szeretném ezek jótékony hatását szemléltetni. A Michigani Egyetemen megvizsgálták, hogy befolyásolhatjuk- e a vérképünket képzeletünkkel. A kísérletben részt vevők vérvétel után becsukták szemüket és ellazultak. Majd elképzelték, hogy a fehérvérsejtek egyik fajtája a neutropfil leukocyták átbújnak az érfalakon. (A leukocyták az immunrendszer sejtjei, amelyek védik, tisztítják testünket.) A vizsgált alanyok képzeletjáték utáni kontrollvizsgálatából kiderült, hogy a fehérvérsejt számuk átlagosan 8200/mm3-ről 6400mm3-re csökkent. A fehérvérsejt szám csökkenés szinte kizárólag a neutrofil leukocyták között következett be. Azok 60%-a elhagyta az ér belsejét. Vagyis a lazítás közbeni képzelődés hatására kimutatható pozitív változás történt testükben.

Kelemen-Szilágyi Adrienn PhD, klinikai szakpszichológus, hipnoterapeuta szuggesztiós módszerét sikeresen alkalmazzák az intenzív osztályokon. Az eljárás lényege, hogy a betegek minden nap pozitív állításokat tartalmazó lazító hanganyagot hallgatnak. (A klinikai kezelés mellett.) A módszer eredményessége az intenzív osztályon töltött idő lerövidülésével volt kimutatható.

“Szuggesztiónak azokat a gondolatokat nevezzük, amelyek a gondolatainkra, cselekvéseinkre önkéntelenül hatnak. Ezeknek a lényege az, hogy azt az elfelejtett tudást, képességet, azt a rengeteg lehetőséget, ami bennünk van, a saját testünk kézben tartására, ezeket újra napvilágra segítsük, hogy aztán a testi-lelki egészségünk érdekében hasznosíthassuk.”

Egyszerű relaxációs képzeletgyakorlat pozitív szuggesztiókkal

Az itt vázolt kísérlet és módszer lényegét a következő gyakorlatban kipróbálhatja. A legegyszerűbb, ha először végigolvassa az instrukciókat vagy megkér valakit, hogy türelmesen olvassa fel azt önnek. Bízom benne, hogy pozitív hatását érzékelni fogja. Tegyen egy próbát!

1. Üljön nyugodtan egyenes háttal, nézzen ki egy pontot kicsivel szemmagassága felett. Koncentráljon légzésére. Feszítse meg a fej, az arc izmait majd egy mély lélegzetvétellel lazítsa el arcát. Feszítse meg a keze, karja izmait, majd egy mély lélegzetvétellel lazítsa el azokat. Feszítse meg a lábak izmait majd egy mély lélegzetvétel után lazítsa el ezeket is. Lélegezzen egyenletesen be és ki, lassan és nyugodtan.

2. Idézzen fel egy szép emléket, amikor pihent valahol a természetben. Élje bele magát élénken, mintha újból ott lenne. Nyugodtan szánjon erre a pihentető képzelődésre fél percet.

3. Képzelje el, hogy valamivel jobban van pl. a következő laborvizsgálaton jobb lesz a vérképe; kevésbé fáj már a feje, stb… Élje bele magát, koncentráljon arra az örömteli érzésre, amit átélne, ha az elképzelt jelenet már megvalósult volna. Nyugodtan szánjon rá egy percet.

4. Pozitív állítások: Testem megújul, regenerálódik; Minden egyes lélegzetvétellel átjár az éltető energia; Testemből eltávoznak a feleslegessé vált káros anyagok;  Nyugodt vagyok és az is maradok; Bízom a gyógyulásomat támogató szakemberekben; Bízom testemben, testem meg akar gyógyulni; Biztonságban vagyok. Egy-egy állítást többször is elmondhat. Alkosson magának minél több pozitív állítást és mondja el azokat éberen és ellazultan egyaránt.

5. Szorítsa ökölbe kezét és feszítse meg lábfejét, majd lazítsa el azokat. Feszítse meg arcizmait, mozdítsa meg lábfejét és kezét. Lassan a saját tempójában nyissa ki a szemét. Nyújtózzon egy jó nagyot.

6. A rövid lazítás után figyelje meg, hogy légzési ritmusa nyugodtabbá vált. Amikor végzett mosolyodjon el és köszönje meg magának vagy a felolvasónak ezt a pár perc pihenést.

A Magyar Hipnózis Egyesület ‘Gyógyító belső világ’ hanganyagait is figyelmébe ajánlom. A pozitív szuggesztiókat tartalmazó ingyenes gyakorlatok elérhetőek az egyesült honlapján vagy közvetlenül ezen a linken: https://hipnozis-mhe.hu/gyogyito-belso-vilaghanganyag

HRP Fejfájás Elengedő Program

Célzottan a fejfájás tüneteinek természetes módszerrel történő enyhítésére is léteznek lazító gyakorlatok. A HRP egy olyan magyar módszer, ami fokozatosan csillapítja a feszültségből eredő fejfájások tüneteit. A vezetett relaxációiban képzelet gyakorlatok, pozitív szuggesztiók és a gyógyászatban alkalmazott meditációs elemek találhatók. A módszer több pszichoterápiás irányzat eszközeit használja. A HRP részletes és alapos, egyértelműen végigvezet egy lelki segítő folyamaton. Az 5 napos, online, önállóan elvégezhető program nem igényel előképzettséget. A sikeres teljesítéséhez naponta 2 kellemes lazító gyakorlatot kell meghallgatniuk. A hanganyagokat egy munkafüzet egészíti ki, melyben háttér információt és gyakorlati feladatokat találnak. Kifejezetten a fejfájás tüneteinek az enyhítését célzó, ingyenes vezetett relaxációs gyakorlatot találnak a módszer weboldalán: www.mostmulik.hu

Baglyas György

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts