Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

A nemzetközi Make Sense kampány a fej-nyaki daganatokra hívja fel a figyelmet

2023-ban is Az Európai Fej-Nyaki Társaság (European Head and Neck Society – EHNS) idén szeptember 18. és 23. között már 11. alkalommal buzdítja tagországainak képviselőit arra, hogy szeptember végén egy hétig hangosabban szólaljanak fel a fej-nyaki daganatok témájában. Hazánk a Magyar Fej- Nyaki Onkológia Társaság és a Mályvavirág Alapítvány együttműködésének köszönhetően immár harmadik alkalommal vesz részt a kampányban.

Hogy miért fontos mindez? Íme a válasz a számok tükrében: A fej-nyaki daganatok gyakorisága a rákos betegségek listáján a hetedik helyre sorolja ezt a betegségcsoportot. 2020-ban több mint félmillió fej-nyaki daganattal érintett férfi és nő élt világszerte, közülük majdnem kétszáznyolcvanezren veszítették életüket a betegségük miatt.

A fej-nyaki daganatok csoportjába soroljuk mindazokat a rákos betegségeket, amelyek a fej-nyaki régiót érintik, az ide tartozó betegségek közül a leggyakrabban a szájgarati, a szájüregi, az orrmelléküregi, az orrgarati, a gége/algarati rákkal, a koponyabázis tumorral, az e területet érintő, különböző típusú bőrdaganatokkal, a nyálmirigydaganattal, valamint a pajzsmirigyrákkal találkoznak a szakemberek.

A hazai megmozdulás egyrészt segíti az érintetteket, másrészt ismerteti a lakossággal a más betegségekkel könnyen összekeverhető tüneteket. Mindez azért fontos, mert, mint minden daganatos betegség esetén, így a fej-nyaki rákokkal kapcsolatban is elmondható, hogy minél hamarabb kerül a betegség diagnosztizálásra, annál hatékonyabbak a kezelési lehetőségek, és annál jobbak a gyógyulási esélyek. A tünetek azonban nem specifikusak, ezért rendkívül nehéz időben felismerni, hogy akár egy komoly betegségről is szó lehet.

Fej-nyaki kisokos

Előfordulhat, hogy a máskor például egy megfázást kísérő torokfájdalom daganatos betegséget jelez, ezért nagyon fontos, hogy ha a tünetek közül valamelyik három hétnél tovább fennáll, akkor mindenképpen keresse fel orvosát!

Tünetek, amelyekre érdemes odafigyelni:
• elhúzódó torokfájás
• rekedtség
• fájdalmatlan nyaki duzzanat
• szájnyitási és/vagy nyelési nehezítettség
• hosszan tartó fülfájás
• bűzös lehelet
• légzési panaszok, fulladás
• orrdugulás, orrvérzés
• szagláscsökkenés, szaglásvesztés

A fejnyakibetegut.hu weboldal egy tavaly fejlesztett digitális betegútkísérő, melyen az érintett a betegségének mindegyik állomását részletesen megismerheti, emellett látja azt is, milyen kezelési és rehabilitációs lehetőségek állnak előtte az úton. A honlap idén a pajzsmirigydaganat részletes leírásával bővül. Szintén tájékoztatást ad a fej-nyaki régió daganatos betegségeiről a fejnyakidaganatok.hu oldal, melyen a tüneteket és a kezelési lehetőségeket el is lehet olvasni, de meg is lehet tekinteni fej-nyaksebész szakorvosokkal készült kisfilmeket, melyekben megosztják a legfontosabb tudnivalókat. Emellett érintettek is elmesélik a saját történeteiket, így a tudományos tényeken kívül egy kis lelki támogatást is kaphat a néző.

A kampány keretében ezen kívül a szeptember 18-i héten országszerte több egészségügyi intézmény szervez fej-nyaki daganatszűrést. A szűrés mindenhol ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Időpontot a https://fejnyakidaganatok.hu/szuresek.html oldalon lehet foglalni.

FONTOS!
A szakértők javaslata alapján évente-kétévente akkor is érdemes részt venni fül-orr-gégészeti vizsgálaton, ha semmilyen tünetet vagy eltérést nem tapasztalunk, valamint ajánlott évente fogorvosi ellenőrzésen is részt venni, hiszen a megfelelő szájhigiénia fenntartása egészségünk megőrzése szempontjából kiemelten fontos.

Forrás:
www.cancer.net/cancer-types/head-and-neck-cancer/statistics
https://makesensecampaign.eu

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts