Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 3 perc

Interjú Dudás Erikával, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetség (LESZ) elnökével

Sajnálatos aktualitása van, hogy ezt az interjút most készítjük el. A magazin szerkesztésének idején arról szóltak a hírek, hogy öngyilkos lett a Pécsi Tudományegyetem ismert virológusa, aki egzisztenciálisan és szakmailag magasra pozicionált értelmiségi.

Ilyen esetben még nehezebben felfogható a tragikus hirtelenséggel önkezűleg elkövetett halál, amiből az is látszik, hogy egyre gyakoribb az ilyen szomorú esetek száma. Vajon egy-egy segítő céllal létrehozott szolgáltatás mennyiben akadályozhatja meg, hogy emberek végső elkeseredésükben az öngyilkosságba meneküljenek? Vajon van-e hathatós segítség? Hogyan tudják meg az önmagukba burkolózó, sokszor letargiával, depresszióval küzdők, hogy hová fordulhatnak segítségért? – Ezekről kérdeztük a fél éve nyílt SegítőPont civil szervezeti szakmai partnerét, a Lelki Elsősegély Szövetség elnökét, Dudás Erikát.

Magyarország még mindig előkelő helyen áll az öngyilkosságban… A magyar néplélekkel magyarázható ez vagy egészen más okai vannak?

Biztosan szerepe van a mintáknak, azonban krízishelyzetekben, az egzisztenciális problémák megoldása során jelentős azoknak az aránya, akik az előnytelen megküzdési stratégiákat alkalmazzák, pl. nem beszélnek a problémákról, egyedül „küzdenek”, magukra maradnak vagy nincs kivel beszélni a nehézségekről.

A modern társadalmakra jellemző, hogy nő a lelki betegségek, és a végső elkeseredettek részéről az öngyilkosságok számaránya?

A lelki betegségek arányának növekedését a lelki elsősegély telefonvonalainkon is tapasztaljuk. Gondozó vonalunkon a pszichés eredetű betegségek a hívások 80%-át jelentik. 116-123 segély-hívónkon is kb. 40% az arány. Az öngyilkossághoz kapcsolódó hívástartalmak aránya 5% körül mozog, jelentős a szuicid képzetek, fantáziák megjelenése.

Mi áll az öngyilkosságok hátterében, honnan eredeztethető az önsorsrontás, mi az önpusztítás kiváltó oka?

Különböző okok állnak a háttérben: veszteségek feldolgozása, egzisztenciális problémák, a személyiség instabilitása, betegségek, az egészségi állapot romlása, izoláció…

A lelki SegítőPont az ilyen esetek megakadályozását tűzte ki célul?

A SegítőPont preventív lehetőség krízishelyzetek kezelésére, öngyilkosság megelőzésére és mentálhigiénés prevencióra.

Van-e modell a projekt mögött vagy magyar sajátossága van?

A bevásárlóközpont menedzsmentje, az önkormányzat és a mi szervezetünk összefogásának eredménye a projekt.

Milyen eredményeket értek el a SegítőPont megnyitása óta?

Heti rendszerességgel vehetnek részt a segítő beszélgetésben a tanácskérők, ahol szakemberek segítségével keresnek megoldást az „elakadásokra”. A személyes tanácsadás mellett e-mail levelezőrendszeren keresztül is kérhetnek segítséget a rászorulók.

Milyen eszközeik vannak, hogy célközönséghez, a rászorulókhoz eljusson SegítőPont híre?

Média, szóróanyagok, személyes tájékoztatás.

A Mammut a fogyasztói társadalom egyik emblematikus helye, az innen történő öngyilkosság ezért figyelemfelhívónak mondható?

Több emblematikus hely van az ország területén, így Budapesten is, ahol több öngyilkosság történt.

Hogyan működik a szolgáltatás? Kik és milyen módon vehetik igénybe a SegítőPont szakembereit?

A szolgáltatást bárki igénybe veheti, aki nehéz helyzetben van. Bejelentkezhet a Mammut által megadott e-mail címen vagy személyesen pénteki napokon a SegítőPonton.

Van-e segítőpontoknak szerepe a megelőzésben?

Nagy szerepe lehet a megelőzésben, lehetőséget a nyomasztó helyzetek megbeszélésére, a kiutak megtalálására, az egyetlen alternatíva az ÉLET, az „Élni jó” életérzés megtalálására.

Lesz-e több ilyen SegítőPont?

Szükség lenne rá.

Vajda Márta

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, szűréseket, egészségfesztivált, konferenciákat szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts