Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

A Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola

Magyarországon a látássérült emberek alig 1%-át segíti vakvezető kutya, pedig a vakoknak és gyengén látóknak nagyobb segítséget jelentenek a mindennapokban bármilyen más segédeszköznél.

A társadalmi szemléletformáláson és a fogyatékos ügyi ismeretterjesztésen túl azért dolgozunk, hogy minél több rászoruló élhessen függetlenebb, önállóbb és biztonságosabb életet vakvezető kutyával az oldalán.

Kik a vakvezető kutyák?

A vakvezető kutyákat tisztelet és kíváncsiság övezi. Sokak számára rejtély, hogy ember és kutya hogyan képes hatékonyan kommunikálni, dolgozni, megbízni egymásban. A vak ember számára a kutya nem segédeszköz. Sokkal több annál.

A vakvezető kutya olyan társ, aki fogyatékosságával, jó és rossz tulajdonságaival együtt elfogadja és segíti a látássérült embert úgy, hogy teljes szabadságot, önállóságot és biztonságot nyújt. Képes alkalmazkodni a gazda napirendjéhez, életmódjához, de ugyanúgy – mint mi, emberek – szükségletekkel, érzésekkel, önálló gondolatokkal rendelkező élőlény. Egy fárasztó nap után neki is szüksége van egy kis lazításra, törődésre.

A vakvezető kutyát okosan kell szeretni. Meg kell találni a megfelelő módját a hálánk és érzelmeink kifejezésének. Bár szigorú szabályok szerint kell élniük, mindennap megkapják mindazt, amire érzelmileg és fizikailag szükségük van.

Ágota – aki 18 éve vakvezető kutyával közlekedik -, fogalmazta meg talán a legkedvesebben, hogy miért a legboldogabb kutyák a vakvezetők: „…a vakvezető kutyák a világ legboldogabb kutyái közé tartoznak, mert megélhetik azt, amiről legtöbb kutya csak álmodik: mindenhová a gazdival mehetnek és a nap szinte minden percét a gazdijukkal tölthetik…”

Szindi és Milka

Önállóság és szabadság

A Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola 2006-ban alakult. Fő tevékenységünk a vakvezető kutyák kiképzése és látássérült gazdákhoz juttatása. Magyarországon 40 ezer látássérült él, közülük több ezren várnak vakvezető kutyára, de évente csak kevesen kaphatnak. Az alapítvány ezen akar javítani. Már évi 16 vakvezető kutyát képezünk látássérült gazdiknak.

A vakvezető kutya az önállóságot és szabadabb élet lehetőségét jelenti a látássérült ember számára. A fehér botot használók ugyanis csak az ismert, „megtanult” útvonalakon tudnak egyedül közlekedni, új helyeken kísérőre van szükségük, míg kutyás társaik nekivághatnak az „ismeretlennek” is.

Zsófi és Mokka

Tenyésztési program

A Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola pár évvel ezelőtt indította el tenyésztési programját, amelyben eddig tíz alom született. Jelenleg négy anyakutyánk van. Nagyon fontos, hogy érkezzenek a kölykök, hiszen sokan várakoznak vakvezető kutyára nálunk. A várólistán átlagosan 40-50 fő van. Ha minden a terveink szerint sikerül, akkor 30 kölyök fog megszületni ebben az évben, akikből a jövő évben vakvezető kutya válhat.

Alapítványunk anyakutyái a nemzetközi szövetség szabályai szerint maximum négy almot adhatnak 6 éves korukig. Egész életük boldogan telik nevelőcsaládjuk körében.

Mihály, Mária és Körte

Kölyöknevelési program

Fontos pillanat a kiskutyák életében a nyolchetes kor, ekkor jön el az idő, hogy „óvodába” menjenek, ahogy a gyerekek. Az alapítvány önkéntes kölyöknevelőinél egyéves korukig élnek. A családoknál a boldog, kiegyensúlyozott apróságok sok ismeretet szereznek, és megtanulják mindazt, amit egy jólnevelt kutyának tudnia kell. Alapítványunk folyamatos szakmai segítséget ad a kölyöknevelők munkájához, a teljes csapattal, sok esetben 20-30 kutyával, a kölyöktalálkozókon gyakorolnak.

Felnőttkor

A kutyák kölyöknevelőiktől búcsút véve kerülnek az alapítvány kiképzőihez, és mintegy fél év alatt megtanulják a vakvezető munkát. Ezt követően leendő gazdáikkal gyakorolnak a közlekedésbiztonsági vizsgára, amelynek teljesítése után önállóan tudnak közlekedni.

Nyugdíjas évek

Egy vakvezető kutya szolgálati ideje átlagosan tíz év. A jól megérdemelt nyugdíjas évek a pihenésről, játékról szólnak. A kutyák többnyire gazdájukkal, illetve annak családjával élnek, vagy ha ez nem oldható meg, akkor szerető befogadó családot keres nekik az alapítvány.

A vakvezető kutyák képzési költségéhez az alapítvány állami támogatást nem kap, ezért munkánkhoz az adománygyűjtés is hozzátartozik. Támogathatja ügyünket pénzadománnyal, önkéntes munkával, de jelentkezhet nevelőszülőnek vagy jelképesen örökbe fogadhat egy kiskutyát! Ha adója 1%-ával tud hozzájárulni munkánkhoz, az is nagy segítség! Köszönjük!

Berta László
kommunikációs vezető
https://barathegyisegitokutya.hu

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts