Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

Számtalan sorstársnak szóló fellépésen vesznek részt a daganatos betegségből gyógyuló hölgyek. A tánc révén önfeledten találnak magukra, céljuk, hogy visszanyerjék testi-lelki egészségüket és megerősödve, segítő kezet nyújtsanak azoknak, akik egyedül, magányosan próbálkoznak túlélni. Táncukkal példát mutatnak gyógyuló sorstársaiknak és egyre többen gyógyulnak meg általa.

Az Újjászületés Tánccsoportot, ami az Újjászületés Rehabilitációs Alapítvány elődje is volt, tíz éve alapították daganatos betegségen átesett hölgyek Legéndi Veronika vezetésével, mert a tánccsoport folyamatosan működött 2020 tavaszáig, amikor a covid miatt szüneteltetni kellett a foglalkozásokat. Sajnos közben az Alapítvány alapítójának és a csoport fő összetartójának, Legéndi Veronikának 19 év után kiújult a betegsége, és bár a járvány ideje alatt végig hősiesen küzdött a gyógyulásért, sajnos tavaly nyáron elhunyt. A tánccsoport tagjai, úgy gondolták, hogy folytatni kell a táncot. Veronika ezt akarta, ezt álmodta meg. Ez volt tíz éve.

A 10 éves születésnapi gála 2023. május 5-én volt a Vigyázó Ferenc művelődési házban. A daganatos betegségből gyógyuló hölgyek többsége mellrákos volt, de ők győztek. Mindannyian átestek azokon a megpróbáltatásokon, ami e kórral jár. A rák nem válogat… Nem kérdezi meg, akarod-e, felkészültél-e? Csak jön, mint derült égből a villámcsapás… De küzdeni kell, meggyógyulni, tünetmentessé válni! Mert nem szabad feladni; ott van a család, a barátok, és ők számítanak ránk – vallják mindannyian. Egyik fő szempontjuk, hogy a fizikai megpróbáltatáson túl sérül az ember lelke, így egymásra találásuk jóvoltából, megbeszélhetik a gondjaikat, amiket megpróbálnak feladatként fogadni. Nagyon fontosnak tartják a rehabilitációt, a nőiesség visszaszerzését. Ennek érdekében hozták létre az „Újjászületés” táncterápiás csoportjukat Budapesten, ahol rákos és gyógyult nőbetegek – kortól függetlenül – hetente egyszer összejönnek. Táncolnak (hastánc, latin tánc, vagy amihez épp kedvük van), meteoroznak, botot forgatnak.

Szívesen segítenek zsákutcában toporgó embertársaiknak. Jóérzésű háziasszonyok, üzletasszonyok, pedagógusok, édesanyák, nem  testi-lelki betegségekkel foglalkozó szakemberek, de akik sikerélményre éhesen nem mindennapi sorsukat erénnyé kovácsolták, akik megtapasztalták azt, már „jártak ott”, ahol most vannak azok, akiken segíteni akarnak. Az „Újjászületés” klubban táncterápiával rehabilitálják a testüket, a lelküket. Hetente kétszer két órára az ajtón kívül hagynak minden bajt, fájdalmat, megoldandó feladatot. A meglévő koreográfiákat gyakorolják, és új koreográfiákat találnak ki, amelyeket felkérés esetén elsősorban daganatos betegeknek szervezett rendezvényeken mutatnak be, hogy sorstársaiknak reményt adjanak a gyógyulásra. A foglalkozások nem csak a táncról szólnak. Ars poeticájuk: Mi itt a klubban „egyformák” vagyunk, ugyanazon estünk át, ugyanazt éltük meg. Elsősorban hangsúlyozzuk a „vagyunk” szót, mert mi vagyunk egymásnak, egymásért. Mindent meg tudunk beszélni, tudunk egymásnak segíteni, számíthatunk egymásra. Az alapítvány 10 éves jubileumára összegyűjtöttünk egy csokorral azokból a „hálaüzenetekből”, amelyeket visszajeleztek a közösség tagjai az évek során.

„Háziorvosként találkozom olyan páciensekkel, akik apró testi panaszaikat sem tudják türelemmel viselni. Ezért számomra különösen megható volt olyan emberek táncát látni, akik nem csak méltósággal, hanem a gyógyuláshoz és az élethez való reménnyel ajándékoztak meg bennünket a produkcióikban.

„Végtelenül hálás vagyok az alapítvány kurátorainak, hogy folytatják a táncklubunk működését. Most – részben nézőként gondolkoztam el azon, hogy mennyi munkájuk van ebben. Nemcsak a koreográfiák betanítása a gyönyörű kosztümök elkészítése, vagy akár az éves beszámolók ünnepi lebonyolítása. Legéndi Veronika csodálatos hagyományt teremtett. A mércét nagyon magasra állította – mégis sikerült megugrani a tegnapi ünnepségen. Elgondolkoztam azon, hogy hány táncos életét aranyozták már be az évek során – azokét is, akik sajnos már nincsenek közöttünk. Tegnap az enyémet is! Az endorfin még ma is tart. Köszönöm, hogy ott lehettem! Tánc nélkül lehet élni, de nincs értelme.” (Santavecz Andrea korábbi csoporttag)

„Hiszem, hogy a tánccsoport tagjai egymásra odafigyelve, egymást segítve sok erőt adnak az esetleges nehéz napokban, és hogy a tánc érzelmeket felszabadító ereje gyógyító hatású betegségükben.” (dr. Miltényi Beáta háziorvos)

„Az Újjászületés Alapítvány születésnapi rendezvénye az Életigenlés kiváló példája. Ismét ízelítőt kaptunk abból, hogyan lehet a közösség megtartó erejével és a táncban meglelt örömmel felülemelkedni a nehézségeken.” (Győri Ágnes sorstárs és barát)

Batári Gábor

Fotó: Csikós Árpád

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts