Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 6 perc

Kevéssé ismert tény, hogy az ember számára a legerősebb stresszfaktor a szeretetlenség érzése. Elsősorban az önmagunk szeretetteli elfogadásának képessége, illetve ennek hiánya okoz feszültséget. Ide, ebbe a feneketlen űrbe költözik be a mumus: a fejfájás.

Minden második magyar ember szenved élete során a visszatérő fejfájástól. A nőket 3-5-ször nagyobb arányban érintik a kellemetlen tünetek, de a férfiak sem kivételek. A legtöbb esetben a visszatérő tünetek oka orvosi kivizsgálás után sem egyértelmű.

Valószínűsíthető, hogy a kiváltó ok sok esetben nem testi eredetű. A fejfájásról sok hasznos, tudományos információt közreadhatnék itt, ám ettől a kellemetlen tünetek biztosan nem enyhülnének. Ezért kísérletet teszek: igyekszem más megvilágításba helyezni a fejfájást. Sőt a témával kapcsolatos aktív gondolkodásra kívánom önöket sarkallni. Elsősorban azzal a szándékkal, hogy vegyék komolyan ezt a problémát és igyekezzenek bátran a végleges megszüntetésre törekedni. A cikk végén közreadok egy gyógyszerek mellett (vagy helyett) alkalmazható természetes stresszoldó, fájdalomcsillapító módszert is. Tegyenek egy próbát. Testünk rendkívül bölcs. Fizikai tünetekkel jelzi számunkra, ha valami nincs rendjén. Ahogy számtalan betegség esetében a fejfájás kapcsán is egyértelmű jelzést kapunk, hogy valami gond van. A konstans fájdalomnál egyértelműbb utalást – valljuk be – nem is adhatna testünk. Valamit magunkban, fejünkben hordozunk, aminek nem ott lenne a helye.

Vegyük komolyan a fejfájást!

Magyarországon – nagyon helyesen – csak orvosnak van joga kivizsgálni beteg embereket és állapotukról diagnózist felállítani. Aki a fejfájását komolyan veszi, az önmagát is komolyan veszi. A fejfájással kapcsolatban kialakult egy kimondatlan közmegegyezés miszerint: ez van, ezzel együtt kell élni, el kell viselni. Ez azonban nincs így! Országos szakember hálózat áll az érintettek rendelkezésére, hogy kivizsgáltassák magukat közegészségügyi vagy magánpraxisban dolgozó orvosokkal. A fájdalomcsillapítók önkényes fogyasztása jelentősen torzíthatja a vérképet. Az egyik első dolog, amit egy gyakorlott laboráns vérkép vizsgálatakor meglát az az, hogy a páciens fájdalomcsillapítókkal él. A helytelenül fogyasztott fájdalomcsillapítók ráadásul jelentősen károsíthatják a veséket is. Hadd győzöm meg Önöket: forduljanak szakemberhez. Számomra ez tűnik helyes, sőt az egyedüli logikus döntésnek. Ha érzem, hogy bajom van és a tünet nem szűnik: kivizsgáltatom magam. Gondoljanak bele. Ha néhány órát rászánnak az életükből egy konzultációra azzal kíméletes, – az adott fejfájástípushoz igazodó – gyógyszeres kezelés állítható be. Célzottan, a lehető legkevesebb gyógyszerrel is féken tarthatóak lesznek a tünetek. Sőt fény derülhet magára a fejfájás kiváltó okára is. A fejfájásklinikákon, neurológusok által alkalmazott kérdőíves felmérések, műszeres vizsgálatok egyszerűen és tárgyilagosan mutatják meg, hogy melyek azok a szervi elváltozások, életvitelbeli szokások, amiket gyógyítva és amelyeken változtatva ritkábban jelentkeznek majd a tünetek.

Együttélés a fájdalommal

Vannak olyan nehézségek, tünetek, amelyekre a mi társadalmunk elnézően, bagatellizálva tekint. A fejfájás is pont ezek közé tartozik. Tapintatosan nem szólunk bele a fejfájós társunk szenvedésébe. Léteznek, olyan törzsi kultúrák, ahol a fájdalmat vagy valamely nehézséget átélő társaikkal szemben másként viselkednek a törzs tagjai, mint mi. Egyszerűen nem tűrik el az állandósult szenvedést. A feldolgozás folyamatában természetesen segítséget nyújtanak egymásnak. Meghallgatják, támogatják az érintettet. A helyzet megoldását célzó, természetes módszer híján –mi magyarok- tehetetlennek érezzük magunkat, pedig szeretnénk segíteni. Csendben elnézzük, hogy szerettünk, barátunk bekap egy szem gyógyszert, olyan természetességgel, mintha az cukorka lenne. A placebo kutatásokból ismert, döbbenetes tény, hogy a fájdalomcsillapító már azelőtt elkezd hatni mielőtt a benne lévő fájdalomcsillapító hatású szer felszívódhatna és kifejtené hatását. Tehát, amikor egy ember beveszi a fejfájás gyógyszerét abban a pillanatban egy – nem testi szintű- fájdalomcsillapítás zajlik le a szervezetében. Ez elsősorban a psziché munkája. Nem a test, nem az agy, hanem a készítmény elfogyasztásának gondolata csillapítja a kellemetlen érzetet. Az általánosan alkalmazott fejfájás mulasztó technikákon túl tehát figyelembe kell vennünk a pszichés és a környezeti hatásokat is.

Stressz

A fejfájások mögött 90%-ban nem találhatók szervi okok. A kivizsgálásokon a tünetek eredeteként elsődlegesen a stresszt jelölik meg. Ez a gyakorlatban a test szintjén a következőket jelenti. Az állandósult vagy napi környezeti, testi, lelki stressz hatására befeszülnek a fejbőr alatti mikroizmok. A feszült izmok nyomják az idegi hálózatot. Az idegekre ható nyomás fájdalomérzetet vált ki. Az így kialakult kellemetlen érzet egyszerű és kíméletes módszerekkel (pl: relaxáció) is oldható. Próbálják ki a cikk későbbi részében található lazító technikát!

Stresszfaktor lehet egy negatív munkahelyi környezet, egy párkapcsolati krízis, egy szirénázó mentőautó vagy akár a televízióból áradó agresszió is. A közbeszéd többnyire valamilyen külső tényezőként gondolkodik a stresszről. Pedig a legfőbb stresszforrás saját életünkben mi magunk vagyunk. Az, ahogyan gondolkodunk, háborgunk, elégedetlenkedünk, szidalmazunk… És természetesen az, ahogyan önmagunkról vélekedünk. A gyenge önértékelés, pesszimista hozzáállás, kilátástalannak ítélt helyzet például növeli a fejfájás során átélt fájdalom erősségét.

Kevéssé ismert tény, hogy az ember számára a legerősebb stresszfaktor a szeretetlenség érzése. Elsősorban az önmagunk szeretetteli elfogadásának képessége, illetve ennek hiánya okoz feszültséget. Ide, ebbe a feneketlen űrbe költözik be a mumus: a fejfájás.

Az én időm

Könnyen eshetünk abba a tévedésbe, hogy a fejfájást az agy fájdalmának tekintjük. A kivizsgált esetek kis részénél fedezhető fel az agy elváltozása, mint kiváltó ok. Agyműtétek során érzéstelenítést magán az agyon nem alkalmaznak. Ennek oka, hogy az agynak nincsenek önmagát érző idegei. Vagyis az agy nem tud fájni. Joggal kérdezhetik, hogy akkor mi fáj? A fájdalom lehet lelki eredetű jelenség is.

Mi az, amire egy fejfájós figyelni tud a tünet átélése közben? Magára a fájdalomra. Mintha pontosan ezt üzenné: figyelj rám, figyelj önmagadra. A rendszeresen visszatérő jelleg is üzenet értékű. Van bennem egy kiváltó ok, ami újra és újra felbukkan. Eredjenek a nyomába. Szánjanak időt magukra, mert a fejfájás elmulasztható. Pontosan ehhez nyújt hathatós segítséget a HRP (Headache Relief Program) módszere, mely lépésről lépésre vezeti végig az embert a gyógyulás irányába.

Egyszerű lazító gyakorlat

Kézzelfogható segítségként próbálják ki az alábbi egyszerű módszert. Ha a légzésére figyel, segíteni tudja idegrendszere megnyugvását.

Csak a következőket kell tennie:

1. Üljön nyugodtan egyenes háttal, nézzen ki egy pontot kicsivel szemmagassága felett. Próbáljon semmire se gondolni, csak a légzésére koncentráljon. Feszítse meg a fej, az arc izmait majd egy mély lélegzetvétellel lazítsa el arcát. Feszítse meg a keze, karja izmait, majd egy mély lélegzetvétellel lazítsa el azokat. Feszítse meg a lábak izmait majd egy mély lélegzetvétel után lazítsa el ezeket is.

2. Lélegezzen egyenletesen be és ki, lassan és nyugodtan.

3. Mondja magában belégzéskor „beszívom a levegőt”, kilégzéskor „kiengedem a levegőt”.

4. Csinálja ezt 10-20 belégzés-kilégzés erejéig. Figyeljen a tüdejébe áramló levegőre. Ha közben elkalandoznak gondolatai mondja újra légzése ritmusára: beszívom/ kiengedem. Ha a gyakorlat alatt elhomályosul a tekintete és/vagy jól esik becsuknia a szemét máris sikerült kicsit ellazulnia!

5. A rövid lazítás után figyelje meg, hogy légzési ritmusa nyugodtabbá vált. Amikor végzett mosolyodjon el és köszönje meg magának ezt a pár perc pihenést.

HRP – Headache Relief Program (Fejfájás Elengedő Program)

Célzottan a fejfájás tüneteinek természetes módszerrel történő enyhítésére, a fejfájás lelki okának feltárására született meg a HRP módszere. A HRP egy 5 napos, online, önállóan, otthonról elvégezhető relaxáció alapú program, ami nem igényel előképzettséget. A HRP sikeres teljesítéséhez naponta 2 kellemes lazító gyakorlatot kell meghallgatniuk. A hanganyagokat egy munkafüzet egészíti ki, melyben háttérinformációt és gyakorlati feladatokat találnak. A HRP fokozatosan csillapítja és megszünteti a feszültségből eredő fejfájásokat. A HRP kipróbált vizualizációs és meditációs elemekre épül. A módszer több pszichoterápiás irányzat eszközeit használja. A HRP módszere részletes és alapos, egyértelműen végigvezet egy lelki segítő folyamaton. Kifejezetten a fejfájás tüneteinek az enyhítését célzó, ingyenes vezetett relaxációs gyakorlatot találnak a módszer weboldalán: https://mostmulik.hu

Mikor, ha nem most? Ki, ha nem én?

A leírtakkal remélem sikerült a fejfájásról való aktív gondolkodásra buzdítanom önöket. Talán azt a szemléletmódot is megvilágíthattam, hogy egy nehézséget nem tűrni kell vagy ellene dolgozni, hanem a gyógyulásért minden tőlünk telhetőt megtenni. Összegezve a fenti javaslatokat: Vizsgáltassák ki magunkat, fogadják meg a szakemberek javaslatait. Bátran nézzenek szembe a fájdalommal való együttélés tényével. Fogadják el, hogy az most még életük része. Ezzel együtt keressenek megoldási lehetőségeket. Szívből ajánlom a HRP módszert, de persze mást is kipróbálhatnak (autogén tréning, mindfulness, agykontroll…). Bármilyen helyzetben is vannak; létezik gyógymód, rendelkezésre állnak lehetőségek.

Kívánom: éljenek velük!

Baglyas György
a mostmulik.hu alapítója, relaxációs tréner,
a Coaching&Love Academy oktatója

Fotó: pexels.com

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts