Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

A Watsu minden szinten hatással van ránk: érzelmi, mentális, fizikai és spirituális minőségben is. A kezelést megélhetjük meditációként, segítségével a gondolatnélküliség állapotába juthatunk…

A Watsu egy olyan módszer, amely fejleszti azt a potenciált, hogy bízzunk másokban, képessé váljunk a teljes önátadásra és ezt a biztonság élményének ajándékával teszi.

A Watsu néven ismert vízi terápiás technika Harold Dull nevéhez kapcsolódik, aki Zen Shiatsut oktatott Észak-Kaliforniában. A ‘80-as években egy nagyon meleg tavaszon elkezdte lebegtetni tanítványait a vízben, melyet a shiatsuból átvett elemekkel, nyújtásokkal egészített ki. A technika ezután forrta ki magát a ma ismert formájává, melyet Watsuként – teljes nevén WATer shiatSU – ismerünk.

A víz tökéletes közeg arra, hogy benne szabadnak érezzük magunkat. A Watsu során a kezelt személy hagyja magát lebegtetni a vízen, miközben a teste finoman emelkedik és süllyed, ahogyan a levegőt veszi. Ebben a helyzetben kienged a szervezetben rejlő feszültség, a meleg víz áramló ölelésében egyre mélyebb és mélyebb relaxált állapotot érhetünk el. Miközben tudatunk folyamatosan változik, megtapasztalhatjuk a nyugalmat, a teljesség érzését, ahol már nincs helye a mindennapi gondoknak, félelmeknek. A blokkokkal együtt testünk elengedi a feleslegesen cipelt terheket is. Ezzel a felszabadultsággal a mozdulataink egyre inkább hullámszerűvé válnak, melyek a belső csend egy számunkra eddig többnyire ismeretlen állapotát mutatják meg. Ebben a helyzetben lehetőségünk nyílik megtapasztalni a víz határtalanságát és egy olyan egységélményt, melybe beleengedve magunkat átélhetjük a feloldódás élményét. A víz mélyén képessé válunk lelki sebeink gyógyítására.

A Watsu minden szinten hatással van ránk: érzelmi, mentális, spirituális és fizikai minőségben egyaránt. Ez a fajta közelség és elfogadás képes megnyitni a szívünket, és spontán játékra hívja elménket. Andrew Yavelow, amerikai masszázsterapeuta, aki vízi terápiákkal dolgozik, ezt az élményt a következőképpen fogalmazza meg: „Amikor a tested felszabadult és az elméd megnyugodott, már nincs semmi, ami megakadályozná, hogy lelked ragyogjon.”

Abban, hogy ráláthassunk arra, hogy milyen a klinikai használhatósága ennek a technikának, és hogy a klinikai használat miként támasztható alá tudományosan, Kieren Faull vizsgálata fog nekünk segítséget nyújtani. Faull kutatása során különböző vízi technikákat hasonlított össze, miközben azt vizsgálta, hogy az adott eljárás mennyiben képes segíteni a fibromialgia kezelésében. (A fibromialgia az izmokban és a körülöttük lévő lágyszövetekben kialakult fájdalom, melynek az eredete általában ismeretlen. Néhány esetben egy másik betegség, pl. ízületi gyulladás tüneteként mutatkozik. Jelentkezhet merevség formájában azokban a szövetekben, amelyek könnyen kifáradnak. Alvászavar is kísérheti.)

A kutatásban 17 nő vett részt, akik életkora 26 és 65 év közé tehető. Két héten keresztül kaptak kezelést, heti két alkalommal. A kezelések között legalább 2 napnak kellett eltelnie. Ezt követően 3 hét szünet következett, majd megismételték a két hetes kezelési periódust. Faull több mérési szempontot vett figyelembe, amelyeknek a változását figyelte a kutatás során: a fizikai funkciók (rugalmasság, izommerevség, görcsök, testi fájdalmak), vitalitás, az egészségről vallott felfogás, stb. Azt találta, hogy a másik vizsgált módszerrel szemben a Watsu sokkal hatékonyabban csökkentette a fájdalmakat, az izomgörcsöket, növelte az életkedvet, és mindemellett szociálisan nyitottabbá tette a résztvevőket a környezetük felé. (Kieren Faull: A pilot study of the comparative effectiveness of two water-based treatments for fibromyalgia syndrome: Watsu and Aix massage)

A fizikai síkon mutatkozó problémák mellett a Watsu kiválóan alkalmas a pszichikai terület blokkjainak oldására is. Hatékony segítséget tud nyújtani például azok számára, akik nehezen fogadják el a másik ember közelségét. Hasznos lehet azoknak is, akik állandó feszültségben élnek, és nem képesek arra, hogy megálljanak egy pillanatra, és vegyenek egy mély lélegzetet. Ajánlhatjuk azoknak is, akik szeretnének bízni, de nem mernek, és azoknak, akik szeretnék megtapasztalni, milyen az, amikor valaki igazán jelen van velük együtt, a feltétel nélküli elfogadás állapotában. Azoknak, akik érzik, hogy túlkontrollálják az életüket, de nem tudják, hogyan lehet kiengedni. És nem utolsósorban mindenkinek, aki szeretné magában fejleszteni az önátadás képességét, és megélni a béke élményét.

A Watsu kezelést megélhetjük egyfajta meditációként is, mivel nem csak arra képes, hogy segítségével lelassuljunk, hanem arra is, hogy a gondolatnélküliség állapotába juttasson el minket. Egyes tapasztalatok szerint az, ami a meditációs technikák gyakorlása során komoly erőfeszítésbe kerül, azaz, hogy legalább néhány másodpercre leállítsuk a gondolkodás zaklatott, pörgő folyamatát, a víz alatt könnyedén, magától értetődő természetességgel tud megtörténni. Emiatt alkalmas arra, hogy megnyugtassa a hiperaktív elmét is.

Praktikus információk a Watsuról: a kezelés kb. 50-60 perc hosszú, fürdőruhában történik, kb. 34-35 celsius fokos hőmérsékletű vízben.

Takács Balázs

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts