Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

Ez év áprilisában életigenlő nagyjaink körébe távozott Török Ádám Máté Péter-díjas fuvolista, énekes és dalszövegíró, a Mini együttes frontembere, alapítója, hogy az égi blues-rock banda jeles tagjai között muzsikálhasson tovább.

Élete volt a jazz-rock, a blues-rock, az úgynevezett progresszív muzsika, pazar életigenlő volt, sőt élethabzsoló, mert minden koncertjén mindent beleadott, mintegy harci sebességre állított gőzhajó, ezt a sokszáz lóerős csuda vízi masinát meg is énekelte, Indul a gőzhajó című egyik leghíresebb opuszában.

Neki a gőzhajó, talán afféle önportré volt, mint Csontvárynak a Magányos cédrus. Soha nem adta fel, ha egy zenemű tökéletes színpadra állításáról volt szó és keresztes lovagként küzdött, ha a progresszív rock népszerűsítése volt a tét. Ezek is dalban megénekelt vallomások: (Ne add fel) kurjantotta milliomszor az értő közönség vájt fülébe, a Kereszteslovag megint-csak önarckép, kinek a város, ahova indulni kell, -kategorikus imperativus-, ahol nyugalom van és fény (Vissza a városba) csak is a tökéletes idea-város, a Mennyei Jeruzsálem lehet. Úgy egy éve sztrókon esett át, a legendás fuvolista-énekes hihetetlen akaratereje, életigenlése, nem utolsó sorban közönségszeretete azonban olyan gyors gyógyulást produkált hogy még a fehérköpenyes társadalom is a csodájára járt.

Török Ádám 1948. január 12-én született Budapesten. Gyerekkorában kezdett el fuvolázni, majd elvégezte a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola dzsessz-tanszakának előkészítőjét. 1965-ben – gimnáziumi évei alatt – kezdett el zenélni zenekarban. Pár évvel később, 1968-ban, a Dogs együttes énekese lett, majd ugyanebben az évben megalapította a progresszív rockot, blues-rockot és jazz-rockot játszó Mini együttest. 1974-ben Závodi János kilépett a zenekarból, és helyére Tátrai Tibor került a Syriusból. Ettől kezdve a Mini jazz-rockot játszott, számtalan hazai és külföldi helyszínen, de közben folyamatosan cserélődtek a tagok.

Az 1970-es Mini – Czipó Tibor, Török Ádám, Dobos Doxa Sándor, Závodi János

1976-tól rendszeresen felléptek az Ifjúsági Parkban a P. Mobillal, majd az 1980-as évek elejétől megszűnt a Mini, s megalapította a Mini RC-t (Robot Company) és a Tátrai-Török Tandemet. 1987-től 1990-ig szólókarrierbe kezdett, s fellépett Amerikában, Svájcban, Olaszországban és Ausztriában. 1990-ben fellépett a philadelphiai Freedom fesztiválon a svájci Jammin együttessel, majd egy évre rá megalapította a R.A.B.B. (Rhythm and Blues Branch) nevű zenekart Závodi Jánossal.

1993-ban nosztalgia Mini-koncertet szervezett a Budapest Sportcsarnokban, ahol az együttes valamennyi korábbi tagja is szerepelt. 1998. január 31-én jubileumi koncertet adott a Petőfi Csarnokban, ahol 30 éves zenei pályafutását és 50. születésnapját ünnepelte, majd még ugyan ebben az évben újraindult az addig szünetelő Mini együttes, ezúttal Török Ádám és a Mini néven. 1999-ben Pro Urbe Budapest-díjat kapott, majd 2003-ban egy Best Of Mini Jubileumi Koncertet adott az együttesével a Petőfi Csarnokban.

2004-től 2007-ig turnékon és fesztiválokon vettek részt, többek között Tel-Avivban és Erdélyben is, 2005- ben megjelent Éjszakai harcos című lemeze megjelenése alkalmából pedig szuperkoncertet adott ugyancsak a Petőfi Csarnokban.

Aztán egy év múlva mégis…
Családja, barátai és az egész hazai zenei élet gyászolja a 75 éves korában elhunyt Török Ádámot, a népszerű Mini együttes alapító frontemberét. A rajongott fuvolás és frontember felesége éjszaka furcsa hörgésre ébredt, ám mellette fekvő férje életét az azonnal megkezdett újraélesztésnek köszönhetően sem sikerült már megmentenie.

Török Ádám feleségével, Dórával

AZTÁN EGY ÉV MÚLVA MÉGIS…

Nemrég Török Ádám felesége beszélt a zenész halálának körülményeiről. Látom magam előtt Ádám arcát, ahogy rám mosolyog. Néhány órája történt, de olyan, mintha egy másik világban éltük volna át a pillanatot. Hétfő este azt mondta nekem: milyen jó, hogy mi vagyunk egymásnak, s hogy ilyen harmóniában, boldogságban tudunk élni. Aztán megcsókoltuk egymást. Éjszaka arra ébredtem, hogy valamilyen furcsa, hörgő hangot hallok. Nem tudom, miért, de azonnal rossz érzés fogott el – mesélte a zenész gyászoló özvegye, Dóra. Mint mondta, a rossz érzés miatt azonnal szólítgatni kezdte férjét, Török Ádám azonban ekkor már semmire sem reagált. Felesége azonnal mentőt hívott, és megkezdte az újraélesztést is, a frontember életét azonban már nem lehetett megmenteni. Odaugrottam Ádámhoz, szólítgattam, simogattam, csókolgattam, és szinte kiabáltam, hogy kelj fel, ébredj fel! De már nem mozdult. Hívtam a mentőt, akik mondták, mit kell csinálnom, amíg kiérkezik a kocsi. Húsz percig próbáltam újraéleszteni azt az embert, akit a világon a legjobban szerettem. Húsz percig nyomkodtam, masszíroztam, és közben könyörögtem a Jóistennek, hogy ne vegye el tőlem. Aztán a mentősök folytatták újabb húsz percig. Ádám a karjaim között halt meg. Olyan nyugodt volt az arca, soha nem fogom elfelejteni – nyilatkozta az özvegy a Blikknek, majd hozzátette: egyszer, amikor erről beszélgettek, a férje azt mondta neki, hogy így, álmában szeretne meghalni, ám ennek ellenére sem tudja felfogni egyelőre a történteket.
Halála is életigenlés volt…

Batári Gábor

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts