Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 4 perc

Életigenlő nagyjaink köréből Máthé Erzsire emlékezünk, aki ez év május 8-án hagyta itt az árnyékvilágot 95 éves korában.

Már ennek az árnybirodalomnak az eredetijében, az idea létben alakít, játszik önfeledten, beteljesedett homo ludensként földi gondnehezékektől mentesen. Mert azt mondta az élete, a családja a színház, a színházak színházában az égi teátrumban folytatja a játékot sok már korábban elment „színjátékos” családtag között.

Mertz Erzsi néven született Budafokon, 1927. május 16.-án, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth- és kétszeres Jászai Mari- díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, Mertz Antal és Heckmann Anna gyermekeként.

Jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, de nem vették fel. 1945–1948 között az Országos Színészegyesület színiiskolájának lett a hallgatója, ahol mesterei voltak Rátkai Márton, Ascher Oszkár, Lázár Mária, Várkonyi Zoltán és Gobbi Hilda. Mert súlyos gondjai voltak; „a világ súlya, az élet gondja”, mégis vagy épp ezért mondhatjuk életigenlőnek. Veleszületett mély, zengő orgánumát sanyarú gyerekkora miatt még meg is keményítette. Életigenlés ez a javából.

Gobbi Hilda azt mondta rá, hogy mindent el tud játszani, és valóban, volt cseléd, királynő, szobalány, komika és parasztasszony is. Sokoldalú művész volt, alkati adottságai – királynői tartása és mély, zengő orgánuma – tragikus szerepek megformálására predesztinálták, és különösen pályája kezdetén több klasszikus hősnőt játszott, ugyanakkor humora, karikírozóképessége vígjátékokban, komédiákban is nagyszerűen érvényesült. Életigenlő volt humora, karikírozóképessége miatt, Ihos Jószef, Kató néni megalkotója, egyszer azt nyilatkozta, a rendezők Kató nénit Máthé Erzsinek szánták volna, de Máthé Erzsi valamiért nem volt jelen, kénytelen volt Ihos eljátszani, micsoda életigenlő tréfa az életben, nem a színpadon.

Életigenlő volt, mert nem akadt fenn, hogy nem vették fel a Színművészetire, rögtön jelentkezett a Színészegyesület iskolájába, az élet megjutalmazta talpraesettségét, a legkiválóbb színésztanárai lettek. 1948–49-ben a Vígszínház tagja volt. 1949–1952 között a Pécsi Nemzeti Színház színésze.1952–1983 között a budapesti Nemzeti Színháznak volt tagja. 1983-tól a Katona József Színházban játszott, melynek alapító tagja volt. 2012-ben lépett utoljára színpadra Spiró György Koccanás című drámájában. 2003-ban díjat alapított, amelyet az évadzáró társulati ülésen adnak át a kiemelkedő teljesítményt nyújtó társulati tagnak.

2002. augusztus 26-án hozta létre a Máthé Erzsi Alapítvány a Koraszülöttekért, melynek célja a kora- és újszülöttek intézményen belüli és otthoni ellátásának támogatása. 2006-ban még egy alapítványt alapított, a Pécsi Nemzeti Színház, a kaposvári Csiky Gergely Színház, valamint a határon túli magyar nyelvű színházak tagjainak, továbbá a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatóinak segítésére. 2000-ben, elsők között elnyerte a Nemzet Színésze címet. A cím díjazottjai közül ő élt a leghosszabb ideig és az eredeti díjazottak közül ő hunyt el a legkésőbb. A színészettől csak 84 évesen vonult vissza. Elmondása szerint a színház volt a családja, amelyhez a végsőkig ragaszkodott. Budapesten zugligeti otthonában élt.

Életigenlő volt, mert díjakat alapított, kiváló teljesítményű színészkollégai, továbbá végzős színészhallgatók vidéki és határon túli magyar színházak számára, valamint Alapítványt melynek célja a kora- és újszülöttek intézményen belüli és otthoni ellátásának támogatása.

MAGÁNÉLETE

1949-től Szendrő József színész felesége volt, 1957-től külön éltek. Első házasságából született gyermeke csupán egy évet élt. 1965 óta férje Kéri László mérnök volt, aki Casablancán (Marokkó) kapott állást, ahova követte. Egy évig élt kint, míg férje hét évet töltött az afrikai országban. Haláláig hordozta magában életének legsúlyosabb traumáját Máthé Erzsi. A színésznő szakmailag hamar feljutott a csúcsra, s több mint hetvenéves pályafutása során az összes rangos kitüntetést megkapta, a magánélete azonban szerencsétlenül alakult.

Kétszer házasodott, először a szakmából választott párt magának: Szendrő József színész, színigazgatóval 1949-ben házasodtak össze, ám a frigy nem volt sikeres, mindössze nyolc évig tartott. Évekkel ezelőtt úgy nyilatkozott Szendrőről, hogy bár a férfi fülig szerelmes volt belé, ő ezt nem igazán tudta viszonozni. Nem tartotta férjnek valónak. Ez idő alatt következett be a színésznő életének legnagyobb tragédiája. Szendrővel közös kisfia mindössze egyéves volt, amikor agyhártyagyulladás következtében elhunyt – írja a Blikk.

Talán akkor még én sem voltam feleségnek való. Kemény voltam, ostoroztam, kioktattam. Rosszul csináltam, de nem tudtam más lenni, ezt hoztam otthonról. Tőle született a fiam, egy évig élt csak. Agyhártyagyulladásban halt meg, a pécsi temetőben van a sírja. Szokták mondani, hogy az idő gyógyítja a sebeket, de ez a seb soha nem gyógyult be, a mai napig úgy fáj, mint amikor meghalt… A mai napig nem tudok erről beszélni – vallott veszteségéről a Nemzet Színésze.

Életigenlő volt, mert e fiatal kori traumája, egy éves gyermeke elvesztése, ellenére, ami élete végső szakaszáig mélyen élt benne, tudott művészi alkotómunkájára, mások segítésre, támogatására koncentrálni.

VÉGSŐ BÚCSÚ

2023. május 8-án este hunyt el 95 éves korában. 2023. június 20-án 11 órakor vettek tőle végső búcsút a budapesti Fiumei Úti Sírkertben. Hamvait a szökőkútban, szórásos módszerrel helyezték örök nyugalomra. Búcsúbeszédet mondott Tóth Auguszta, Bősz Anett, Szentmártoni János és Máté Gábor. A temetésen még részt vett többek között Nagy Ervin, Rajkai Zoltán, Molnár Piroska, Csákányi Eszter, Szacsvay László, Bezerédi Zoltán, Pelsőczy Réka, Gyurkovics Zsuzsa, Nyertes Zsuzsa, Elek Ferenc, Dankó István, Ujlaki Dénes, Szirtes Ági, Pálmai Anna, Pálos Hanna, Vizi Dávid, Kocsis Gergely, Tasnádi Bence, Keresztes Tamás, Rezes Judit, Csoma Judit, Vajdai Vilmos, Fekete Ernő és Zsámbéki Gábor.

Batári Gábor

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts