Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 5 perc

Sajnos nemcsak az embereknél, hanem kedvenceinknél is előfordulhatnak daganatos megbetegedések. A témában Dr. Sütő András kisállatgyógyász klinikus szakállatorvost kérdeztük.


Mik az első jelei, tünetei a daganatok jelenlétének?

A tünetek változatossága miatt nem könnyű felismerni a betegséget, speciális vizsgálatok, adott esetben sebészeti beavatkozás segítségével lehet pontosan megállapítani, jó- vagy rosszindulatú-e a tumor és mely típusba sorolható. Vannak olyan daganatok, melyek kialakulása nem vagy minimális fájdalommal jár, ám a magasabb fájdalomküszöbnek „hála” kedvenceink még komolyabb fájdalmaikat is el tudják rejteni előlünk – egészen addig a pontig, amikor már túl késő visszafordítani a folyamatot. Az alábbi jelek figyelmeztetőek lehetnek mindamellett, hogy más betegségekre is utalhatnak. A rendszeres állatorvosi ellenőrzés, éves, féléves, negyedéves időközökben elvégzett általános állapotfelmérés nagymértékben hozzájárulhat kedvencünk egészségének megőrzéséhez.

JELEK, TÜNETEK

Elváltozások a szájban, bűzös lehelet
A szájüregben előforduló daganatok a daganatos betegségek gyakoriságát vizsgáló statisztikák szerint a bőr daganatos betegségeit követően a MÁSODIK helyen találhatók. Dudorok, a fogíny színének megváltozása, vérzése, a megszokottól eltérő, bűzös lehelet szájüregi daganat jele is lehet, főként idősebb korban. Sajnos az egyik legalattomosabb ez a megjelenési forma, ugyanis hónapokon át észrevétlen is maradhat.

Orrvérzés
Sohasem normális dolog, ha egy kutya orra vérzik, ezért ezt a tünetet nagyon komolyan kell venni! Idősebb kutyáknál különösen aggasztó, orrüregi daganat jele lehet.

Köhögés, fulladás
Ha kutyánk időnként köhint egyet, még nem kell túlaggódnunk a dolgot, ám ha nem múlik a köhögés, láthatóan erőlködik, hogy kiköhögjön valamit, vagy légzése nehézkessé válik, esetleg fullad, a légcsövet, vagy szívet érintő megbetegedések mellett daganat jelenlétét se vessük el. Ha a nyelőcsövét nyomja egy tumor, evés, ivás esetén fájdalmassá válhat a nyelés. Tüdődaganat esetén a fáradékonyság mellett erős köhögés és véres köpet figyelhető meg.

Bőrelváltozások
Bőrkeményedések, puha vagy kemény dudorok a bőrön, a bőr alatt, a csontok mentén, a lábakon, tappancson, könyöktájékon vagy a csigolyákon nemcsak bőr, hanem csontproblémákra is utalhatnak. Szemölcsök megjelenése a test különböző részein, szemhéjakon a kor előrehaladtával tapasztalható, a zsírmirigyek megnagyobbodása sem ritka. Minél előbb sikerül a diagnózist felállítani, annál hamarabb kezdhetjük meg a kezelést, és a gyógyulás esélye is nagyobb.

Váladékozás
Ha a kutya orrából, szeméből, nemi szervéből vagy végbeléből szokatlan állagú, szagú váladék ürül, bakteriális vagy gombás fertőzésen túl tumort is jelezhet.

Fogyás
Némi súlyvesztés elfogadható, ha a kutya egészségügyi okok miatt diétán van, vagy gyakrabban – akár sportszerűen – mozog. Ám a szokásos ételadag és testmozgás mellett hirtelen bekövetkező fogyás tipikus tünete lehet a daganatos megbetegedésnek. A rákos sejtek ugyanis rendkívül gyorsan képesek szaporodni, rengeteg energiát emésztenek fel. A kutya szervezete elől veszik el a tápanyagot, így normális táplálás mellett is fogyás tapasztalható. Látszólag jól lakik az eb, ám a szervezete éhezik, bármennyit is eszik, további súlyt veszít, elsődlegesen a zsír- és az izomtömege csökken le. Ha az izomfehérjék bontása is megkezdődik, akkor az izmok lesorvadnak, az állat legyengül, egy idő után már nem képes felállni, csak fekszik. A csigolyák, a gerincoszlop és a bordák, valamint a koponya csontjai egyre élesebb kontúrral válnak láthatóvá. Ha a fogyás amiatt következik be, hogy a kutya étvágytalanná válik, a legfinomabb falatokat is elutasítja, akár napokon át nem kér enni, gondolnunk kell rákra.

Hasmenés, vizelési, székletürítési problémák
Alkalmanként előforduló hasmenésnél még nem kell azonnal rákra gyanakodnunk, de ha folyamatosan fennáll, mindenképpen ki kell vizsgálni. Ha a megszokottnál gyakrabban van vizelési inger, vagy már azelőtt „baleset” történik, hogy kiérne, esetleg erőlködés ellenére is nehézségekbe ütközik a vizelés, székletürítés, egy daganat is elzárhatja az útját. Ha a vizeletben, ürülékben vér is látható, mindenképpen további vizsgálat szükséges.

Egyensúlyproblémák
Ha a kutya végtagjai egyik pillanatról a másikra elgyengülnek és összeesik, az jelzés értékű lehet. Az összecsuklás eszméletvesztéssel is járhat, ám mikor magához tér, újra úgy viselkedik, mintha mi sem történt volna, ez is árulkodó jel lehet. Ha sántít vagy nem áll rá valamelyik lábára, sérülés vagy idegentest (tüske, toklász), csípés mellett a daganat sem kizárt.

Rohamok
Ha hirtelen rohamszerű tüneteket mutat, kontrollálhatatlanul rángatózik, nincs magánál, habzik a szája, epilepszia és stroke gyanúja is felmerülhet, ugyanakkor az agyban vagy idegrendszerben, gerinccsatornában megbúvó daganat is lehet az ok. Célszerű egy CT vagy MRI vizsgálat elvégzése, ha a kutya tünetei hosszabb időn át fennállnak, vagy gyakran visszatérnek.

Hangulatingadozás, viselkedés megváltozása
Ha a barátságos, vidám eb hangulata hirtelen megváltozik, rosszkedvűvé, ingerlékennyé válik, kerüli a társaságunkat, vagy fajtársai társaságát, gondolnunk kell arra a lehetőségre, hogy komoly fájdalmai vannak. Ők csendben, magányosan szenvednek, ha nem igényli, hogy foglalkozzunk vele, aktivitási szintje lecsökken, mindenképpen vizsgáltassuk meg!

Milyen kezelések lehetségesek?

Ha időben észrevesszük, jó eséllyel gyógyítható a rák. A hagyományos megoldások közül az onkológia, a műtéti eltávolítás, a kemoterápia (szájon át, valamint injekciós, vagy infúziós formában adható készítmények), a sugárterápia (radioterápia), a biológiai terápiák (pl.: immunterápia), a lézersebészet és az alternatív lehetőségek is a tulajdonosok rendelkezésére állnak. Egyes daganattípusok azonban agresszívan ellenállhatnak a kezelésnek, ebben az esetben fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, kiegészítésképpen pedig immunerősítők előírásszerű adagolásával (palliatív kezelés) könnyíthetjük meg a kutya mindennapjait. A késői felismerés, vagy a daganat típusának függvényében minden esetben a kutya életminőségét kell szem előtt tartani.

Melyek a feltétlen indokolt kezelések?

A daganatos betegségek korai felfedezésének legfontosabb eszközei a szűrővizsgálatok, mivel ezek segítségével azelőtt kerülhet a daganatos megbetegedés diagnosztizálásra, mielőtt még nyilvánvaló tüneteket okozott volna. A legfontosabb, és egyben legköltséghatékonyabb szűrővizsgálat az évenkénti (pl. az oltásnál), idősebb korban a félévenkénti állatorvosi fizikális vizsgálat, amikor megtekintéssel, tapintással, hallgatózással tetőtől-talpig végigvizsgáljuk a kutyát, macskát, vagy egyéb kisállatot. Ezen kívül különböző életkorban más-más gyakorisággal szükség lehet kiegészítő vizsgálatokra is kedvencünk általános állapotának felmérésében (vérvétel, röntgen, ultrahang stb.).

Mik a daganatok kialakulásának okai?

Genetikai okok; normál sejtben, ha megsérül a DNS, akkor azt a reparáló, azaz javító mechanizmusok kijavítják, vagy a sejt elpusztul. A daganatos sejtben a sérült örökítő anyag nem javítódik ki, viszont a sejt nem pusztul el. Sőt, egyre több rendellenes DNS-sel rendelkező kóros sejt keletkezik. És persze vannak biológiai; hormonális hatások, vírusok, fizikai-kémiai okok; növényvédő és rovarölő szerek okozta mérgezés.

Megelőzhető a rák?

Fontos kihangsúlyozni, hogy a rák kialakulása nem minden esetben előzhető meg. Bizonyos lépésekkel azonban csökkenthetjük ennek esélyét. Ivartalanítással például jó eséllyel elkerülhetjük az ivarszerveket érintő daganatos megbetegedéseket (emlőrák, prosztatarák). Adhatunk kedvencünknek immunerősítő vitaminokat és kiegészítőket, étrendjébe beépíthetünk antioxidánsokat tartalmazó zöldségeket, gyümölcsöket. Az internetes áruházakban kiegészítők széles választéka érhető el, célszerű kikérni állatorvosunk véleményét, mielőtt random bevásárolnánk belőlük. Az egészséges táplálás mellett ne feledkezzünk meg a rendszeres testmozgásról, szellemi lefárasztásról, kreatív tevékenységekről kutyánk jellemének, képességeinek és igényeinek figyelembevételével. Találjuk meg az arany középutat, ne vigyünk túlzásba semmit, mert a túlzott terhelés stresszhez és fizikai problémákhoz vezethet.

Gyógyítható betegség-e a daganat?

A válasz erre a kérdésre sokkal összetettebb annál, mintsem egy egyszerű igennel vagy nemmel megválaszolható lenne, de a kép sokkal kedvezőbb, mint első gondolatunk sugallná. Összehasonlítva más betegségekkel (vesebetegség, májbetegség, szívbetegség stb.) a daganatok gyógykezelésében sokkal nagyobb sikereket lehet elérni. Ha egy állat például szívbeteg, a betegséget gyógyítani ritkán tudjuk, a fellépő tüneteket igyekszünk kezelni hetekig, hónapokig, kedvező esetben évekig, de az állat teljesen meggyógyulni sosem fog. Más a helyzet, ha egy kutya, vagy macska daganatos. Ha a daganatot teljes egészében eltávolítjuk mielőtt áttétet képzett volna, az állatot meggyógyítottuk. Ezért nagyon fontos, hogy a betegségeket időben felfedezzük, mert a teljes gyógyulás esélye ebben az esetben többszöröse, mintha előrehaladott stádiumban kerül felfedezésre.

Batári Gábor

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts