Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 2 perc

Ma van a magyar védőnők napja

1915. június 13-án alakult az Országos Stefánia Szövetség

108 éves a Magyar Védőnői Szolgálat

A Magyar Védőnői Szolgálat jogelődje, az Országos Stefánia Szövetség 108 éve, 1915. június 13-án alakult. A századforduló és az első világháború idején a csecsemőhalandóság még igen magas volt hazánkban. Ma, amikor a statisztikák szerint ezer élveszülésre jut 3-4 csecsemőhalál, még belegondolni is nehéz, hogy 1900-ban ez a szám 225 volt, vagyis a gyerekek negyede a századfordulón nem élte túl a csecsemőkort. Az 1910-es években pedig ezer élveszülésre még mindig több mint 190 csecsemőhalál jutott.

A Magyar Védőnői Szolgálat 1915-ös megalapításának célja a családok támogatása, a magzat és a gyermek egészséges fejlődésének biztosítása és ennek a magas csecsemőhalandóságnak a visszaszorítása volt. A védőnők által biztosított komplex, preventív családvédelmi szolgáltatásnak és az egészségügy fejlődésének köszönhetően 1965-re negyven alá csökkent az ezer élveszülésre jutó csecsemő-halálesetek száma.

A családvédelmi hálózatnak tehát ez a fonata európai viszonylatban is kimondottan erős itthon. Ma Magyarországon a védőnői munkát csak védőnői szakon szerzett főiskolai oklevéllel lehet végezni. A védőnők a várandósság korai szakaszától kísérik az édesanyákat, majd a babákat és a családokat. Megszervezik a szűrővizsgálatokat, védőoltásokat készítenek elő, ezenkívül gyakran egészségnevelő programokat biztosítanak a családok számára. Kapcsolatot tartanak ugyanakkor az egészségügyi, gyermekjóléti és szociális ellátórendszer embereivel is. A védőnők olyan szerteágazó tudás birtokában vannak, melynek köszönhetően egészségügyi, szociális, illetve mentálhigiénés tanácsadást is nyújtanak az édesanyák számára.

Védőnői szolgálat államosítása

A védőnők szoros kapcsolatban állnak a gyerekorvosokkal, egymásnak adják azokat a fontos információkat, melyek a gyerekek egészsége szempontjából fontosak. Sajnos egy új szabályozás szerint 2023 nyarán a védőnői hálózat az önkormányzatoktól állami kézbe kerül, míg a gyerekorvosok maradnak az önkormányzatoknál. Emiatt a kommunikáció nehezítetté válhat közöttük. Ráadásul az államosítás következtében a védőnőknek néhány hét múlva új szerződés szerint kell dolgozniuk, amit még nem láttak. Nem tudják, hogy az állam biztosítja-e számukra a megfelelő feltételeket, mint ahogyan azt sem, mennyi lesz a fizetésük. Emiatt sokan aggódnak a jövőjük miatt. Ráadásul sajnos jelenleg is több száz védőnő hiányzik a rendszerből – elsősorban Pest, Szabolcs, Borsod és Somogy megyében.

Forrás: femina.hu

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts