Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 7 perc

Az advent és a karácsony külső fényei, úgymond fényűzése elmarad, legalábbis a legtöbb városban nem lesz utcai pompa, és sok kulturális intézmény is bezár…

Ez az év a járvány-helyzet után háborús és egzisztenciális félelmekkel nehezített év volt, az év vége is energiatakarékosságra int bennünket. Egyre inkább belátható, hogy pocsékoltunk, nem voltunk igazán hálásak azért, hogy mi mindent megkaptunk, dúskáltunk a földi javakban – legalábbis a legtöbbünk. Most az elmúlt két-három évben komoly fékezés érkezett az életünkbe, hogy az élethez való viszonyulásunk mértéktartóbb legyen, a magatartásunk önmegtartóztatóbbá váljon, leckék elé állít az élet. A lelkünket most az ünnepkörhöz méltóan belülről kell fényesíteni – a hogyanokban ismét Halász Alexandra feng shui szakértő ad nekünk megszívlelendő támpontokat.

Szerinted Alexandra értik ezeknek a megszorításoknak a lényegét az emberek vagy még mindig csak másra mutogatnak, másban keresik a hibást?

Úgy látom, hogy nagyon „szétnyílik az olló”: most jól látszik a különbség az emberek életének alakulásában. Akik vállalják a felelősséget, tesznek is azért, hogy jobb legyen a holnap, azok most, a nehéz körülmények között is tudnak fejlődni, növekedni, prosperálni. Sokan számolnak be éppen most új szerelemről, sikeres vizsgáról, költözésről, álom-munkahely megtalálásáról, gyermek vagy kisunoka születéséről. Miközben azok, akik másokra mutogatnak és várják, hogy valaki majd megmenti őket, nem jutnak egyről a kettőre, ezért persze frusztráltak, dühösek és panaszkodnak, és sokszor megpróbálják visszahúzni azokat is, akik tennének, tesznek a jövőjükért.

Egy kirándulás a téli erdőben a legjobb stresszoldók közé tartozik!

Szoktuk mondani, hogy muszáj igazodni a változásokhoz… De most gyökeres változásokra vagyunk kényszerítve. Mit tanácsolsz: hogyan kezdjünk hozzá?

Az első lépés mindenképp az, hogy az ember számot vessen a valósággal. Ábrándok helyett racionálisan rá kell nézni, hol vagyunk most. Vannak, akik irreálisan meg vannak ijedve, és vannak olyanok is, akik homokba dugják a fejüket a tények elől. (Kicsit hasonló volt a helyzet a koronavírus „berobbanása” idején.) Mindkét hozzáállásból baj lehet. A józan szembenézés sokszor bátorságot kíván, de megéri!

Mi a kiindulópont? Sok vallási hagyományban benne van, hogy ezt időről időre, mondjuk évente egyszer meg kell tenni, az „újratervezés” előtt. Ilyen a saját vagyon felmérése, illetve az, hogy milyen tudásokra, képességekre tettünk szert idáig. Milyen „tálentumaink” vannak, és hogyan sáfárkodunk ezekkel? Sokan ezeknek az értékét csúnyán alábecsülik, és pont az a válság egyik legjobb hozadéka, hogy elkezdjük hasznosítani azokat a régi, hasznos tudásokat, amik eddig feledésbe merültek. Ilyenek a kenyérsütés, a befőzés, a házi ruhajavítás, vagy éppen háztáji zöldségtermesztés praktikái.

Hasznos ilyenkor az egészségi állapotunk felmérése is: hol tartunk most, mi a helyzet a testünkkel? Hiszen, ha nem tudjuk, mi áll például a fáradékonyságunk hátterében, akkor nem néztünk rá a problémára, pedig az magától nemigen fog elmúlni: ha valaki egészségesnek érzi magát, akkor is hasznos lehet egy alapos „állapotfelmérés”, kivizsgálás!

Ilyenkor a természet is díszekbe öltözik, keressük a színeket!

Ha az alapok rendben vannak: vagyis tudjuk, milyen állapotban van a testünk, az ingó és ingatlan vagyonunk, a tudás-vagyonunk, akkor ebből már ki lehet indulni, hogy mi is legyen a következő lépés a változások helyes kivitelezésére.

Ami ennek a feng shuis vetülete: advent időszakába léptünk, ami az elcsendesedés, letisztulás, várakozás időszaka, vagyis most érdemes a fiókok, szekrények mélyére nézni. Vannak-e olyan holmijaink, ami számunkra kacatot jelentenek, de valaki másnak pont erre volna szüksége? Ruhanemű, játék, használati tárgy, konyhai eszközök, könyvek… most, karácsony előtt rengeteg helyen folytatnak gyűjtést a rászorulóknak. Ha valakinek örömet okozunk, az az öröm valamiképp visszasugárzik ránk is. És ki tudja: hátha van valami, amire mi vágyunk régóta, és az pont valaki másnál felesleges? Remek időszak ez arra, hogy a tárgyak megtalálják a legjobb helyüket! Ahogy a tárgyak jó gazdájukhoz kerülnek, a belső dolgaink (álmaink, céljaink, vágyaink, tudásaink, érzéseink) is megtalálják a helyüket…

Azt is érdemes megvizsgálni, hogy van-e sötét lyuk a lakásunkban, olyan kaotikus góc, amire valahogy sohasem kerül sor a nagytakarításkor? Ha az ember ezeket a sötét részeket kitakarítja, kiselejtezi, hatalmas változások tudnak bekövetkezni. Szó szerint több lesz a friss szellő, az átláthatóság, a rend – belül is.

A karácsony remek alkalom arra is, hogy az ember kiélhesse díszítő vágyait. Ilyenkor elő mindennel, ami csillog, fényes, az se baj, ha giccses! Jöhetnek a színek, a fények, az illatok!

Sok dolog válság idején sem kerül pénzbe… ilyen a madarak koncertje

A félelmek, ha elhúzódnak, krónikus szorongássá válnak, betegségekhez vezetnek. Van-e taktika a saját magunk tudatos megnyugtatására?

Igen, ma már köztudott, hogy a krónikus szorongás megbetegít, árt az immunrendszernek, felemészti az életkedvet. Hogyne, rengeteg technika létezik, Kelet és Nyugat hagyományaiban egyaránt.

Ha taktikának lehet nevezni egy baráti ölelést, vagy egy háziállat puha szőrének simogatását, nos bevethető ilyenkor. Fontos, hogy ne maradjunk magunkra a szorongásainkkal. Hatalmas segítség, ha el tudjuk őket mondani valakinek, aki türelemmel meghallgat. De nem mindig adatik meg a türelmes és elfogadó hallgatóság: ilyenkor akár a naplóírás is megkönnyebbülést hozhat a léleknek. Amit az ember le tud írni, az már nem a fejében randalírozik… és sokszor épp a leírás folyamata során születnek meg a megoldások, keletkeznek ötletek is.

A szorongástól való megszabadulás kiváló módja a sport. Nem feltétlen az élsportra gondolok, vagy egy „izomszagú” konditeremre: mondjuk egy néptánc-csoport, vagy vidám zumba táncos csapathoz való csatlakozás is hatalmas előrelépést jelenthet, a vidám testmozgáson felül a közösség ereje által is.

Szorongáscsökkentő, bármilyen furcsán hangzik, amit fentebb leírtam: a racionális számvetés, szembenézés a valósággal. Mitől szorongunk? Ha már konkrétan tudjuk, mi a baj (egy rossz testi állapot, egy rossz emberi kapcsolat, egy rossz munkahely…) akkor cselekedni is könnyebb. Ha pedig cselekszünk, akkor máris a kezünkben van az életünk alakítása feletti ellenőrzés, ami csökkenti a szorongást.

Keleti eredetű, de ma már Nyugaton is terjedő módszer a jóga-relaxáció, a meditáció és a jelen pillanat megélésének művészete, a mindfulness. Szorongásaink testi nyújtással, lazítással is oldódnak, a meditációban fellazulnak az „én” görcsei, a jelenben léttel pedig megszabadulunk azoktól a szorongásoktól, amik igazából a múltból jöttek (régi kudarcok emléke) és a jövővel kapcsolatosak (hogyan fogunk a jövőben kudarcot vallani). A jelenben igazából sokkal kevesebb a probléma, mint hinnénk – szorongásaink forrása a múlttal és a jövővel kapcsolatos. A Nyugat híres mindfulness-mesterei Garfield, a képregény-macska és persze Micimackó!

A hit sokaknak jelenthet horgonyt és kapaszkodót nehéz időkben

Az év végi ünnepkör elkereskedelmiesedett, túl nagy a vásárlási láz, az egymás felüllicitálása, miközben egyre többször a  békebeliségről álmodozunk, amiben a nem pénzen megvehető örömökkel lepjük meg egymást. Olyan jó lenne, ha a lelkünket tudnánk fényesíteni… Lehetséges ez?

Igen. A válság pont arra mutat rá, hogy nem minden vehető meg pénzen (most már csak azért sem, mert nem feltétlen telik rá). Az emberek talán újra rálelnek a nem pénzbe kerülő, nem megfizethető, nem forintosítható örömökre, ajándékozási módokra. A tárgyak csak nagyon kis részét képezik a lehetőségeknek. A „békebeliség” persze illúzió, láthatjuk, ha elolvasunk néhány korabeli, például József Attila-verset… a szegénység, a nyomor csak jóllakottan, meleg szobából nézve „romantikus”, és bizony a „békebeli” időkben is sok volt a szegény, sőt nyomorgó ember. Kicsit olyan ez a hamis nosztalgia, mint azok a játékmackók, amiket vadonatújan úgy árulnak, hogy folt van rájuk varrva, mintha elnyűttek lennének. Tehát a mostani korhoz illően érdemes megtalálni a jóság, az öröm, a lelki fény forrásait! És ennek nagyon jó módja, ha nem csak elmélkedünk a jóságról, hanem cselekvően vagyunk jók. Ha megosztjuk, amink van. Időnket, terünket, segítő szándékunkat. Jónak lenni, jót tenni tényleg jó!

Lehetsz te is az ajándék! Ajándék valaki számára, ha meghallgatod, ha vele vagy, ha segítesz neki költözködni, ha figyelmes vagy vele. És nem csak karácsonykor, hanem általában! A szorongás egyik legjobb oldószere, ha az ember – túllépve saját csalódásain, fájdalmain – elkezd jót tenni másokkal. Ha legalább a bántást, a kritizálást, a leminősítést, a beszólogatást, az áldozathibáztatást abba tudnánk hagyni… akár csak egyetlen napra… megváltozna a világ!

Elő a színekkel, fényekkel, csillogással, illatokkal!

Milyen évet zársz, hogyan ünnepelsz, Alexandra?

Sokat dolgoztam idén, rám fér a pihenés családi körben. Részt veszek még néhány jótékonysági akcióban (adománygyűjtés, futóverseny), és örömmel várom a karácsonyi Gospel-koncertet, amire már megvan a jegy. Az élő zene élvezete csodálatos ráhangolódás az ünnepre! Az ajándékok egy része is megvan már – én szeretem a kézzel készült, személyre szóló ajándékokat, és ezek nem tudnak az utolsó pillanatban elkészülni. Sőt, már a velük való kreatív bíbelődés során is hangolódik a lelkem a karácsony estéjére. Ennek a családban megvan az évek óta nagyjából változatlan rendje, ami azért jó, mert rendre, ismétlődő „szertartásokra” szükség van.

Mik a 2023-as terveid?

Nagyon sok tervem van. Ezek egy része évek óta tolódik – ilyen az új feng shui könyvem megírása, amit sokan sürgetnek – de persze van egy sor új is, például, hogy hová utaznék el szívesen. Mivel szeretek kocogni, ezért már nézem a jövő évi hazai és külföldi sporteseményeket, futóversenyeket – némelyikre már most le lehet adni a nevezést. Az amatőr futóverseny azért jó, mert itt mindenki azért szurkol, hogy célba érj! A versengésnél fontosabb az élmény. Ilyen azért nem sok helyen adatik meg az életben, és ezért az érzésért újra és újra rajthoz állok. Az is biztos, hogy jövőre sokkal többet szeretnék pihenni, lazítani, barátaimmal találkozni. Nem igaz, hogy első a munka, van sok más fontos dolog is az életben!

Vajda Márta

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, rákszűréseket szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts