Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 5 perc

Interjú Dr. Peredy Margittal

Amit a vitaminokról tudni szeretnénk, de nem mondják el egyértelműen sehol. Közérthetően körbejárjuk a vitaminok nagy piacát és a tudnivalókat… Dr. Peredy Margit szakorvost, életmód tanácsadót kérdeztük.

Azt már sokan tudják, a legfontosabb, hogy a készítmények felszívódása megfelelő legyen és a vékonybél felszívóképessége is akadálytalan legyen. Különben, ahogy szakemberek mondják: „drága lesz a pisink”, mivel egy az egyben távoznak is belőlünk az akármilyen jó minőségű, kívülről bevitt drága vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagok.

Mi a különbség a szintetikus és a természetes készítmények között?

A beszélgetésünk elején talán érdemes lenne ejteni pár szót arról, hogy mi a szerepük, miért fontosak a vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok a szervezetünk számára. A testünkben zajló különféle anyagcsere folyamatokat segítik, hogy megfelelően menjenek végbe. Ezeknek a során bontjuk le építőköveire a bevitt fehérjéket, zsírokat és szénhidrátokat, majd építjük belőle szervezetünket és termeljük, raktározzuk az életműködéseinkhez szükséges energiát. Így talán érthetőbb, hogy miért fontos kérdés a táplálékkiegészítők fogyasztása. Ezek ismeretében most már érdemes elgondolkodnunk azon, hogy milyen terméket válasszunk.

Szerintem a legfőbb különbség a szintetikus és természetes készítmények között, hogy egy szintetikus készítmény soha nem képes annyira összetett, kiegyensúlyozott hatóanyag tartalommal rendelkezni, mint a természet által megalkotott növényeink. Néhány féle vitamint, ásványi anyagot és mikrotápanyagot tartalmaznak valami mesterségesen előállított vivőanyagban, ami a tabletta, kapszula alapja. Fontos különbséget tenni a növényi alapú táplálékkiegészítők és növényi koncentrátumok között is. A természetes összetevőket (növényi kivonatokat) tartalmazó táplálékkiegészítőkben már élvezhetjük a természet alkotta tökéletes hatóanyag kombinációt olyan mértékben, amilyen mértékben a növény benne van az adott kész termékben. A legtökéletesebb megoldás a megfelelő mennyiségű és minőségű mikrotápanyag bevitelére a növények maguk lennének, csak sajnos a nagyüzemi termelés és hosszabb tárolás, szállítás miatt már nincs bennük a kellően magas mikrotápanyag tartalom. Az interneten a Gödöllői Agrártudományi Egyetem (jelenleg SZIE) által végzett kutatásokról vannak fenn táblázatok azzal kapcsolatban, hogy mennyit csökkent a mikrotápanyag tartalom a növényeinkben az elmúlt évtizedekben. Vannak minősített organikus farmokon termesztett növényekből, kutatások alapján összeválogatott növény fajokból készült táplálékkiegészítők is a piacon. Ahol a növény maga kerül bele a készítménybe, nem csak kivont hatóanyagainak egy része, ott a vitaminokon, ásványi anyagokon kívül a fitotápanyagok, növényi színanyagok is belekerülnek a készítménybe, és kiegyensúlyozott arányban vannak jelen az összetevők. A mesterséges és természetes, valóban növényekből készült termékek felszívódási aránya sem egyforma. A szervezetünk a természetben megtalálható növényi hatóanyagokhoz van hozzászokva, jobban hasznosítja azokat.

A reklámok sokat tesznek azért, hogy úgy érezzük, amit hirdetnek és megvesszük, azzal megtettük, amit lehet… Mit kell tudni a helyes vitaminbevitelről egészséges gyerek- és felnőttkorban, idős korban, legyengült szervezet esetén?

Ahogy említettem ideális körülmények között, ahol szerves trágyával, vegyszermentesen termesztett magas hatóanyag tartalmú frissen szedett növényeket, ilyen takarmányokkal etetett állati eredetű ételeket fogyasztanánk, nem volna szükség táplálékkiegészítőkre. De azt gondolom, hogy ma sajnos a legtöbben nem tudunk ilyen élelmiszerekhez hozzájutni maradéktalanul. Ha hozzávesszük a WHO azon ajánlását, hogy napi 5 marék zöldséget (minden színcsoportból: fehér, sárga, zöld, narancs-vörös, lila-kék 1-1 adagot) és napi szinten halat kellene fogyasztanunk, végképp el vagyunk maradva az egészséges mennyiségektől. Ezért mondom azt, hogy ma már mindenkinek kortól, nemtől, egészségi állapottól függetlenül szüksége van táplálékkiegészítőkre. Nyilván az egyén egészségi állapota, életkora, étkezési szokásai befolyásolják a mennyiségi elvárásokat. Szükséges lehet 1-1 speciális étrendkiegészítő az életmód, esetleges meglévő betegség ismeretében. Az egyéni igények szerinti plusz kiegészítők használatában mindenkinek egyedileg kell útmutatást kérnie kezelőorvosától, dietetikustól, természetgyógyásztól, akivel részletesen át lehet beszélni az adott élethelyzetet. Itt is hangsúlyozom, hogy ha van rá lehetőség, organikus készítményeket válasszunk, ahol a termékben lévő összetevők eredete lekövethető. Legyünk tudatos vásárlók, hiszen saját és családunk egészségét szolgáljuk 1-1 ilyen döntésünkkel.

A vitamin fontos, de a túlzott fogyasztása vagy a nem megfelelő kombinációban való fogyasztásuk káros is lehet. Melyek azok a vitaminok, amikkel óvatosnak kell lenni vagy szakember tanácsát kell kérni?

A vitaminokat két csoportra szoktuk osztani, aszerint, hogy vízben oldódnak vagy zsírban. A vízben oldódó vitaminokat nehezebb túladagolni, legfeljebb a felesleg kiürül a vizelettel. A zsírban oldódóknál érdemes orvosi tanácsot kérni, nem túladagolni. Ebbe a csoportba tartoznak az A, D, E és K vitaminok. Itt is hangsúlyozni kell, hogy a növényekből álló táplálékkiegészítőknél a kiegyensúlyozott mikrotápanyag összetétel miatt a túladagolás veszélye is kisebb. A vitaminok mellett természetesen az ásványi anyagok túlzott, kontrollálatlan bevitele is lehet káros. Ne gondoljuk azt, hogy minél több étrendkiegészítőt bekapkodunk, az az egészségünket szolgálja.

A vékonybél egészséges felszívódását hogyan tudjuk megőrizni, ha probléma adódik, hogyan lehet orvosolni?

Már Hippokratésztól tudjuk, hogy „az egészség a belekben kezdődik”. Ezért nagyon fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás. A mediterrán jellegű diéta jó alap lehet ehhez. Csak érdekességképpen szeretném elmondani, hogy a WHO a világörökség részének minősítette ezt a diétát! Fontos, hogy minél kevesebb feldolgozott élelmiszert vegyünk és mi magunk készítsük el ételeinket frissen, hogy ne legyen szükség a tartósítószerekre nagy mennyiségben. A sok színes, friss zöldség, gyümölcs fogyasztása támogatja a beleinkben élő hasznos mikrobiom kialakulását. Kifejezetten jótékony hatásúak a sok rostot tartalmazó ételek, sok zöld leveles növény. (Mikrobiomnak nevezzük a velünk, rajtunk, bennünk élő mikroorganizmusok összességét.) Ezek az apró élőlények az egészségünket támogatják: segítenek az emésztésben, felszívódásban, (többek között egyes vitaminok felszívódásában is szerepet játszanak), szerepük van az egészséges immunműködésben is. Érdemes beiktatni a babféléket és halakat rendszeresen az étkezéseinkbe. A gabonaféléket tartalmazó termékekből a több rostot tartalmazó, teljes kiőrlésű változatokat részesítsük előnyben.

Mondják a Nutrilite termékek nagyon drágák viszont a polcokon kaphatók sem olcsók… Azonban, ha a hatékonyságukat megvizsgáljuk, egyáltalán nem mindegy melyik vitaminra esik a választásunk… Mi a különbség vitamin és vitamin között?

Mi a családban már régóta a Nutrilite magas minőségű termékeit fogyasztjuk. Az eredetük lekövethető a magtól a késztermékig. Ahogy fentebb említettem a növények tisztasága, (szennyeződésektől mentesek legyenek) és hatóanyag tartalma nagyban függ a termesztés körülményeitől. A Nutrilite minősített organikus farmjain és társfarmjain (ahol ugyanazoknak a minősítési követelményeknek kell megfelelni) termeszti a növényeket, amiből a termékeit készíti. Minden növényt a fajra jellemző élőhelyen nevelnek, hogy a legmagasabb hatóanyag koncentrátumot el tudják érni. Egy kézben van a növénytermesztés, az előállítás. A növényekből a vizet, rostot kivonják, a többi kerül a dobozba tabletta formájában. A kivont rostok visszakerülnek a termőföldbe a fenntartható gazdálkodás jegyében. Nagyon magas minőségbiztosítási rendszert működtetnek, rendszeresen kontrollálják a termékeiket. 1-1 dobozban sokszor nem csak 1 havi adag van, az árnál ezt is figyelembe kell venni, no meg a felszívódás hatékonyságát. Azt szoktam mondani, hogy nekem nem kell semmit elhinni, ki kell próbálni a termékeket és ha nem felel meg tökéletesen, élni kell a cég által minden termékére nyújtott 100% megelégedettségi garanciával. És ez itt tényleg működik (ezt is ki lehet bátran próbálni). Mindenkinek jó egészséget és tudatos táplálékkiegészítő választást kívánok!

(X)

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, szűréseket, egészségfesztivált, konferenciákat szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts