Kérjük, egy megosztással támogasd portálunkat!
OLVASÁSI IDŐ KB. 5 perc

Ájurvédikus dietetika a stabil immunrendszer érdekében

Az Ájurvéda, évezredek óta stabilan működő komplex, önjáró, holisztikus egészségmegőrző és egészséghelyreállító, gyógyászati rendszer.

A Természet mindent átható bölcsességének leképezése az emberi jólét biztosítására. Lényege az egyensúly, természete az együttérzés, megnyilvánulása a kibillentségek harmonizálása a segítő szándéka által. A természet törvényeivel együttműködve biztosít lehetőséget az élethosszig tartó cselekvőképesség megvalósítására. Az Ájurvéda anyagcsere megközelítését és dietetikai ajánlásait semmi nem képes felülmúlni az emberi egészség megtartásának nézőpontjából.

ENNI MUSZÁJ…

Enni muszáj, mert az emberi test nem önálló energiaforrás, ezért táplálás nélkül egy idő után működésképtelenné válik és elpusztul. A külvilág anyagai a testben válnak belvilággá és az átalakulás eredménye fogja eldönteni, hogy a test megbetegszik vagy egészséges marad. Bármilyen táplálékot is fogyaszt el az ember, azt nem képes ugyanabban a formában asszimilálni. A bevitt táplálék fizikai és kémiai átalakulásokon megy keresztül. Ezeknek az átalakulási folyamatoknak a lefutását az emésztő tűz (Agni) intenzitása fogja befolyásolni. Az emésztés minősége fogja meghatározni azt, hogy a szervezetbe bekerült anyagok milyen mértékben hasznosulnak és támogatják a test működését. Ennek okán az Ájurvéda szerint az egészség megtartásának és helyreállításának legfontosabb kritériuma az optimális emésztés. Ennek alapján négy emésztési minőséget tart számon: Manda – gyenge (hypometabolizmus), Vishama – változékony, Sama – optimális, Tikshna – intenzív (hypermetabolizmus). Az optimálistól eltérő minőségekre figyelmet kell fordítani, mert huzamosabb időn át való működésük betegségek kialakulásait okozhatják. Az emésztő tűz kapacitása felett bevitt táplálékok emésztetlenül keringenek a test csatornáiban (Srotha) és méreganyagként (Ama) halmozódnak fel bizonyos testrészekben, ahol betegségek forrásaivá válhatnak. Ezért is roppant fontos az alapvető testalkat meghatározása, mert az eltérő alkatokhoz, eltérő emésztési képességek tartoznak, így a meghatározott alkathoz illesztett, megfelelő táplálkozási struktúra fogja biztosítani az optimális emésztést és ezen keresztül a stabil egészséget. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy teljesen mindegy mi van a tányéron. Az viszont nem mindegy, hogy ki lesz az, aki azt elfogyasztja.

ENNI BÁRKI TUD…

Az evés és az ivás egy cselekvés, bárki képes rá. A táplálkozás már tudomány, de a komplett emberi anyagcsere helyes kontroll alatt tartása a létezés alapjainak valódi megértésében gyökeredzik. A táplálkozás magában foglalja a táplálék minőségét, a mennyiségét, a táplálék elfogyasztásának módját, és a táplálék elfogyasztásának időpontját is. Ezeknek az összetevőknek egyszerre kell helyesnek lenniük ahhoz, hogy helyes táplálkozásról beszélhessünk. Ha a felsoroltak közül, akár csak egy is helytelen, akkor már nem valósul meg a helyes táplálkozás. Ennek okán az összetevők között logikai ÉS kapcsolat van, ami azt jelenti, hogy a folyamat csak akkor ad jó eredményt, ha az összes feltétele egyszerre helyes. Tehát, az jelenti, hogy: A helyes táplálkozás = helyes minőségű táplálék ÉS helyes mennyiségű táplálék ÉS helyes módon elfogyasztott táplálék ÉS helyes időben elfogyasztott táplálék. Ha bármelyik tényezője az egyenletnek nem helyes, akkor az nem ad helyes eredményt.

AZ EMÉSZTÉS ÉS AZ IMMUNRENDSZER KAPCSOLATA

A szervezetbe bekerülő táplálék mennyisége, összetétele, a bevitel időpontja és az elfogyasztás módja mind kihatással van az emésztés minőségére. A korábban kifejtett minőségek (Manda/Vishama/Tikshna/Sama) figyelembe vétele mellett úgy kell a táplálkozást beállítani, hogy az támogassa az optimális, Sama állapot elérését. Erre azért van szükség, mert a tökéletes emésztésnek köszönhetően, a jó minőségű metabolitok fogják kielégítő módon táplálni a test szöveteit. Az Ájurvéda hét, a testet felépítő és működtető szövetet (Dhatu) különít el. Ezek a Rasa/plazma, Rakta/vér, Mamsa/izom, Meda/zsír, Asthi/csont, Majja/velő, Shukra/szaporító folyadék. A bélhámsejtek falán keresztül felszívódó és a vérkeringésbe bejutó táplálékesszenciával (Ahararasa) kezdődik a test szöveteinek táplálása. Ez szakaszosan megy végbe a szövetek mindegyikén keresztül, ami egymás után következik be. Minden szövet táplálását a saját emésztőtüze (Dhatuagni) irányítja.

Minden szövet ezen tűzelvének elég erősnek kell lennie ahhoz, hogy képes legyen fenntartani a szövet fiziológiai funkcióit. Amint a szövet megkapta a tápanyagokat, ezeket feldolgozza és két eredményt produkál. Az egyik eredmény lesz az érett, teljesen kialakult saját szövet, a másik pedig a következő szövet prekurzora. Ez azt jelenti, hogy a szövethez tartozó emésztő tűz két feladatot lát el. Véglegesíti önmagát és előkészíti a következő szövet felépülését. Mindeközben létrehozza a saját vitalitását és immunitását biztosító esszenciát az Ojas-t. Az Ojas egy rendkívül finom biológiai szubsztancia, aminek meglététől és minőségétől függ a szövetek biológiai ereje. Az Ojas egy olyan protoplazmatikus, biológiai anyag, amely albumint, globulint, továbbá különböző hormonokat tartalmaz és a testszövet bioszintézise során jön létre. Az Ájurvéda az Ojas hatásait tekinti annak a védelmi erőnek, amely megtestesíti a betegségekkel szembeni természetes ellenállás potenciális forrását, amelyet az orvostudomány természetes immunitásnak nevez.

A fentiek alapján egyértelműsíthető a szoros összefüggés az emésztés és az immunrendszer között. Amennyiben az emésztés optimális, a szövetek megfelelően tápláltak, úgy az Ojas mennyisége és minősége is megfelelő lesz, ami stabil immunrendszert fog biztosítani. Ennek okán az emésztés minősége és az immunrendszer erőssége között egyenes arányosság figyelhető meg, ami azt jelenti, hogy a helyes táplálkozással stabil immunrendszer érhető el minden különösebb, külső beavatkozás nélkül is. Ez visszafelé azt is jelenti, hogy nem lesz stabil immunrendszer megfelelően helyes táplálkozás nélkül. Vélhetően az ősi nyelvezet „Ojas” kifejezése megfeleltethető a nyiroknak, illetve a szövetközti folyadéknak, melyben az immunrendszer sejtjei vándorolni, kommunikálni, aktivizálódni, immunspecificitást nyerni és egyáltalán a megfelelő immunvédekezés érdekében működni képesek. Az is kétségtelen, hogy e folyadék összetétele mindenkor függ a bevitt táplálékok mennyiségétől, minőségétől, a bevitel módjától és a bevitel időpontjától.

ÁLOM ÉS VALÓSÁG…

Az egészség hosszú távú megtartásának kulcsa az, hogy milyen mértékben vagyunk képesek mozgósítani és működésben tartani az immunrendszerünket. Az immunrendszer hatékonyságát az emésztőrendszer működésének minősége határozza meg. Egy túlterhelt és folyamatosan működésben tartott emésztőrendszer mellett nagymértékben csökken az immunrendszer védekező, egészségmegtartó és helyreállító képessége. Az álom az, hogy stabil immunrendszert leszünk képesek fenntartani helytelenül végrehajtott táplálkozás és anyagcsere mellett. A valóság az, hogy a helyesen végrehajtott, kifejezetten személyre szabott táplálkozás és a szintén személyre optimalizált anyagcsere mellett, stabil immunrendszert tudhatunk a magunkénak, ami képes hatékony védelmet biztosítani számunkra a betegségekkel szemben. Enni muszáj, csináljuk jól.

Soponyai János
MSc Életmódkutató, Okleveles Ájurvéda terapeuta
www.soponyaijanos.hu | info@soponyaijanos.hu
+36 30 339 4345

***                    ***                    ***                    ***

Ha tetszett a cikk, kérjük támogasd A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány munkáját, hogy tovább működtethessük az Életigenlők rákellenes médiaportált, kiadhassuk az Életigenlők magazint, szűréseket, egészségfesztivált, konferenciákat szervezhessünk, onko-segítő telefonos tanácsadással segíthessünk! A rák ellen… Alapítványról a rakellen.hu weboldalon találsz bővebb információkat, pénzbeli támogatás a 11713005-20034986-00000000 számlaszámon, 1%-os rendelkezés május 20-ig a 19009557-2-43 adószámmal lehetséges. Köszönjük!

eletigenlok.hu

Similar Posts